Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

[CUM] imi gasesc target audience

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013
Treaba sta cam asa.
O firmă închiriază cutii de plastic reciclabil destinate celor care se mută și au nevoie de cutii pentru a putea muta obiectele.
Concurența în România este momentan 0!
Deși nu există concurență comenzile apar foarte rar.
Așa că s-au decis să își găsească target audience-ul pentru a nu mai da bani pentru promovare aiurea ci să promoveze exact pe acel target audience.
Acum, cum stabilesc acel target? Am căutat tot felu' de articole pe net, însă e greu de răspuns acelor întrebări clasice fiindcă e foarte greu să știu cine are nevoie de aceste produse. Acum cârcotașii vor spune că e simplu, "cei care vor să se mute". Asta știu și eu, dar cine sunt cei care vor să se mute?
Mă puteți ajuta?
P.S. sper că am plasat bine topicul.

#2
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostAdi234, on 08 februarie 2016 - 19:37, said:

Asta ştiu şi eu, dar cine sunt cei care vor să se mute?
Oamenii care pleaca dintr-un loc si se stabilesc in altul....

#3
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Cei care sunt executati silit, cei care divorteaza, cei care vand apartamente/case. Intereseaza-te pe la executori, avocati si agentii imobiliare.

#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Prefer cutiile de carton ce le obtin gratuit si-apoi le bag pe foc sau depozitez chestii in ele si le urc in pod sau le arunc pur si simplu.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Baga campanii la greu pe google adwords, pe cuvintele ce tin de mutari

Edited by gumball3000, 08 February 2016 - 19:56.


#6
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013

View PostPatrulescu, on 08 februarie 2016 - 19:45, said:

Oamenii care pleaca dintr-un loc si se stabilesc in altul....
Ai fost de mare ajutor!

View PostGriggson, on 08 februarie 2016 - 19:45, said:

Cei care sunt executati silit, cei care divorteaza, cei care vand apartamente/case. Intereseaza-te pe la executori, avocati si agentii imobiliare.
Mulţumesc!

View Posttibi_filip, on 08 februarie 2016 - 19:46, said:

Prefer cutiile de carton ce le obtin gratuit si-apoi le bag pe foc sau depozitez chestii in ele si le urc in pod sau le arunc pur si simplu.
Aceste cutii sunt rezistente, baza cutiei nu se rupe, sunt rezistente la lovire si umezeala

View Postgumball3000, on 08 februarie 2016 - 19:55, said:

Baga campanii la greu pe google adwords, pe cuvintele ce tin de mutari
S-a incercat.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si n-a avut rezultate?

#8
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013

View Postgumball3000, on 08 februarie 2016 - 20:05, said:

si n-a avut rezultate?
Nu.

#9
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Nu prea cred ca o sa prinda conceptul aici, aia executati silit nu au dupa ce sa bea apa, daramite sa inchirieze cutii de plastic sa se mute, cutii de carton se gasesc oricum pe toate drumurile, nu conteaza ca nu sunt foarte rezistente - trebuie sa tina doar un drum si pe urma sanatate! Plus ca romanii nici nu se prea muta asa des, sunt multi care se nasc, traiesc si in mor in aceiasi casa sau apartament, strainii se muta mult mai des, majoritatea stau in chirie, sunt altfel lucrurile acolo, in vest s-ar putea sa prinda asa ceva.....

Edited by Patrulescu, 08 February 2016 - 20:07.


#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Vezi si transportatorii din zona ta.Ofera procent.Concurezi cu,u,cutiile de carton.FA-TI 2 CALCULE SA VEZI CUM STAI.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
e cumva vorba de rentabox?
daca da, problema e destul de simpla. o cutie de plastic costa acolo ~14 lei (inchirierea pentru o saptamana), pe cand o cutie de carton de dimensiuni similare costa la altii 5-6 lei (de cumparat).
e adevarat ca aceste cutii de plastic pot fi mai rezistente, dar nu rezistenta e principala caracteristica la care se uita utilizatorii. nu uita ca doar voi folositi acele cutii de mai multe ori, din cauza asta vi se pare important ca ele sa fie rezistente. clientii le folosesc (teoretic) o singura data, deci nu-i intereseaza prea mult cat de rezistente (in conditiile in care cutiile de carton sunt suficient de rezistente pentru o mutare)

#12
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Deci, ideea e buna, dar nu e completa, dupa parerea mea. Eu daca m-as muta si as avea nevoie de cutiile tale, oricum nu am sa apelez la tine. De ce? Pentru ca bat un drum pana la tine, iti dau si bani pe ele si ti le aduc si inapoi. Deci nu.
INSA daca voi ati fi o firma de mutari mai altfel decat celelalte, as apela fara discutii la voi. La ce ma refer "mai altfel"? Simplu. Eu am apelat la mai multi si toti sunt la fel. Hai repede repede zi ce mobila iti iau in carca, hai repede repede sa umplem masina ca sa iasa banu. Daca iti strica ceva, asta este, riscul mutarii. Banii ceruti sunt per masina/drum. Nu conteaza ca in masina nu a incaput mare lucru si ca distanta e de 2 km, nu de 20, si al 2lea transport e de 1/4 din masina. Nu conteaza deloc. Daca voi veniti si luati fiecare chestie cu grija, etc si faceti o diferenta fata de altii, da, atunci ar fi o idee. Insa cu ce oferiti voi acum, slabe sanse.

#13
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013

View Postb0bby, on 08 februarie 2016 - 20:11, said:

Deci, ideea e buna, dar nu e completa, dupa parerea mea. Eu daca m-as muta si as avea nevoie de cutiile tale, oricum nu am sa apelez la tine. De ce? Pentru ca bat un drum pana la tine, iti dau si bani pe ele si ti le aduc si inapoi. Deci nu.
INSA daca voi ati fi o firma de mutari mai altfel decat celelalte, as apela fara discutii la voi. La ce ma refer "mai altfel"? Simplu. Eu am apelat la mai multi si toti sunt la fel. Hai repede repede zi ce mobila iti iau in carca, hai repede repede sa umplem masina ca sa iasa banu. Daca iti strica ceva, asta este, riscul mutarii. Banii ceruti sunt per masina/drum. Nu conteaza ca in masina nu a incaput mare lucru si ca distanta e de 2 km, nu de 20, si al 2lea transport e de 1/4 din masina. Nu conteaza deloc. Daca voi veniti si luati fiecare chestie cu grija, etc si faceti o diferenta fata de altii, da, atunci ar fi o idee. Insa cu ce oferiti voi acum, slabe sanse.
Cutiile îţi sunt aduse gratuit la tine. Firma nu se ocupă de mutări, doar închiriază cutii,cutii pentru garderobă, hârtie pentru ambalat, cărucioare, folii.

Edited by Adi234, 08 February 2016 - 20:31.


#14
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Eu am inteles ca nu se ocupa de mutari, doar ziceam ca ar merge asa ceva.

Atunci eu zic sa vorbesti la firmele de mutari, desi nu cred ca o sa fie prea interesate.

Daca zici ca sunt aduse cutiile gratuit la client, poate as fi interesat, desi cred ca tot la selgros ma duc si iau gratis cutii de carton noi noute.

Ce vreau eu sa intelegi e ca mai trebuie niste servicii in plus ca omul sa fie interesat de produsele tale. A.i. sa apeleze la serviciile tale si sa ii bagi pe gat si cutiile.

Edited by b0bby, 08 February 2016 - 20:37.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAdi234, on 08 februarie 2016 - 20:06, said:

Nu.

Cel care se ocupa de campanie, avea minim o certificare de adwords?
Am vazut si eu cum lucreaza agentiile, ba cu internship-uri, ba cu minimul pe economie la un proaspat absolvent muritor de foame, nu poti avea pretentie la performante in cazurile astea.
Am fost recent la o conferinta, in care fatuca ne prezenta un produs di pachetul adwords care nu mai exista de vreo 1 an...

#16
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
In ce oras activati?

#17
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013

View Postb0bby, on 08 februarie 2016 - 20:40, said:

In ce oras activati?
Cluj Napoca

View Postgumball3000, on 08 februarie 2016 - 20:37, said:

Cel care se ocupa de campanie, avea minim o certificare de adwords?
Am vazut si eu cum lucreaza agentiile, ba cu internship-uri, ba cu minimul pe economie la un proaspat absolvent muritor de foame, nu poti avea pretentie la performante in cazurile astea.
Am fost recent la o conferinta, in care fatuca ne prezenta un produs di pachetul adwords care nu mai exista de vreo 1 an...
Nu ştiu cum s-a procedat, ştiu doar că s-au aruncat bani pe fereastră.

#18
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Site ul este cel .pro?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate