Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Parbriz zgariat- solutie polish?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
Salutare tuturor !

Am o problema (mare) cu zgarieturile de pe parbriz. Nu stiu daca sunt de la stergatoare, de la praf/pietricele de pe drumurile noastre "bune" sau daca a fost sters parbrizul (de praf) cu ceva perie de sarma, dar am zgarieturi pe el ca nu pot vedea nimic pe timp de noapte sau cand e soare. Masina am cumparat-o SH.
Intrebarea mea suna astfel: exista ceva solutie magica pt. astupatul zgarieturilor? Macar cele fine si/sau medii. Daca da, cam cat m-ar tine? Ca nu prea as vrea sa tot frec parbrizu' odata la 2 saptamani. Cum se foloseste? merita macar? Auzisem ceva despre o solutie de genul asta, folosita pt. sticla... dar care era de durata. Nu stiu daca-s basme sau realitate, dar chiar as avea nevoie. Parca stau cu patura in cap, noaptea.

Astept raspunsuri (desigur, daca exista asa ceva - FOLOSITOARE - ), multumesc anticipat !

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Dupa cum spui, solutia recomandata este sa-l schimbi.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Alt parbriz. Toti trecem prin asta...

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu exista solutie. Am avut si eu aceeasi situatie si s-a lasat cu schimbat de parbriz. Ce masina ai? Eu am cautat mult si bine, nedorind parbriz chinezesc no name dar nefiind dispus sa platesca pretul de reprezentanta si am gasit Pilkington aici la un pret excelent.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Exista solutii, Sonax Polish Sticla, cu Oxid de ceriu, rezista pana nu-l zgarii din nou, ca slefuieste, nu acopera zgarieturile, dar cu manopera, buretii speciali, s-ar putea sa sari de 4-500 de lei, deci tu stii daca merita sau mai bine-l schimbi. Daca-i un parbriz original, cu incalzire, senzor de ploaie, +alte briz-brizuri, merita, daca-i un jaf de masina, cu parbriz chinezesc, scapi mai ieftin cu unul nou.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
La ce balastru arunca astia iarna pe strada.. Eu in fiecare primavara tre sa pun parbriz nou. Chinezesc,400 de lei cu tot cu manopera. Tine la fel ca alea scumpe. Audi A4 2007.
Mie mi se pare ieftin.

#7
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Polisarea creeaza de cele mai multe ori "efectul de lupa",mai ales daca este vorba de o suprafata mare.Costurile pentru o asa operatiune sunt mari... Nu recomand. Parbriz nou. Succes!

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cand lucram eu la ei erau cea mai tare firma de sticle si prima in RO , cea mai ieftina . Tot ce se comercializeaza in alte magazine , servisuri etc e marfa de la ei . vezi ce ai aproape de tine , asigura si montaj .
https://www.parbrize...nt_promo16.html

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa-nteleg c-ai lucrat pt Mos Craciun? Oricum, oferta lui nu mai e valabila, asa scrie pe site.

#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Adevarul este ca-s cunoscuti, si doar asta fac, schimba sticlarie pe auto. Si sint prin toate orasele mari.

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 rumegus, on 08 februarie 2016 - 23:41, said:

Sa-nteleg c-ai lucrat pt Mos Craciun? Oricum, oferta lui nu mai e valabila, asa scrie pe site.

 dan78rom, on 09 februarie 2016 - 11:13, said:

Adevarul este ca-s cunoscuti, si doar asta fac, schimba sticlarie pe auto. Si sint prin toate orasele mari.
   Asta am gasit ca si contact si referitor la reteaua lor actuala .
Prin '95 un pilot de curse ungur a infiintat in Ro ( si Europa de Est ) prima firma de sticle auto la CJ sub numele de GIMAROM . Dupa o colaborare paguboasa cu desfacerea in magazinele de piese auto si servisurile din tara a infiintat filiale proprii cam 12 in toata tara . Eu am infiintat cu un prieten filiala IS .
   Ulterior firma a fost vanduta la Pilkington care era unul din producatorii si furnizorii importanti  si cred ca sunt cam lideri in domeniu si azi .

#12
Pabl00

Pabl00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2015
E un harb de masina, doar pt. facut treaba, dar noaptea nu prea e de bine. Cred ca schimbatul parbrizului e cea mai buna solutie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate