Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ce rol are atenuatorul de semnal?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Ce rol are atenuatorul de semnal? Am fost azi la RCS sa predau un decodor HD EKT4414 ca se bloca din 5 in 5 minute si mi-au spus ca nu este defect si sa sun la tehnic sa-mi bage un attenuator semnal de retea? Ce naiba face asta, atenueaza semnalu? Am 4 televizoare daca-mi baga dracia aia nu-mi scade semnalu pe ele?

Edited by bogdan1811, 08 February 2016 - 16:49.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Atenueaza semnalul, e posibil ca semnalul sa fie prea puternic.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Atenuatorul se poate pune la intrarea in decodor ca sa nu atenuezi semnalul pe intreaga retea interna. N-ai dat detalii despre cum sunt legate televizoarele dar eu ti-as sugera sa atenuezi semnalul la intrarea in decodor.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Ce atenuator de semnal ti-au recomandat cei de la tehnic?Posted Image

#5
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Stiu ca mi se pare caterinca ca la digital trebuie semnal puternic, m-au bagat in ceata cu atenuatoru ala ca nu vor sa recunoasca ca ekt4414 sunt rahaturi care le distribuie ca sa nu mi le schimbe


View PostWzzz, on 08 februarie 2016 - 17:46, said:

Atenueaza semnalul, e posibil ca semnalul sa fie prea puternic.

View Postpaso87, on 08 februarie 2016 - 17:49, said:

Atenuatorul se poate pune la intrarea in decodor ca sa nu atenuezi semnalul pe intreaga retea interna. N-ai dat detalii despre cum sunt legate televizoarele dar eu ti-as sugera sa atenuezi semnalul la intrarea in decodor.

Distribuitor simplu de 4 iesiri cu pierdere de -6dB semnalu n-are cum sa fie puternic ca-mi apare pe analogic cu purici iar pe digital calitate 100% si putere 50%

Edited by bogdan1811, 08 February 2016 - 18:40.


#6
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
In ce sens se bloca? Cumva aveai imagine si sunet, dar nu mai raspundea la comenzi din telecomanda sau din butoanele de pe decodor?

Edited by mhanor, 08 February 2016 - 18:49.


#7
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Se bloca imaginea si sunetu si din telecomanda nu puteam sa fac nimic pana nu scoteam din priza si il alimentam iar ... Sun la ei imi spune cai defect ajung in serviceul lor dimi spune cai ok ca trebe atenuator de semnal. Au niste cacaturi si nu vor sa le inlociiasca. Feritiva de EKT4414 sunt RAHATURI

Se bloca imaginea si sunetu si din telecomanda nu puteam sa fac nimic pana nu scoteam din priza si il alimentam iar ... Sun la ei imi spune cai defect ajung in serviceul lor dimi spune cai ok ca trebe atenuator de semnal. Au niste cacaturi si nu vor sa le inlociiasca. Feritiva de EKT4414 sunt RAHATURI

#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Anunta deranjament pentru semnal slab. Cand semnalul va fi bun (fara discontinuitati), atunci nu se va mai bloca.

Edited by mhanor, 08 February 2016 - 20:39.


#9
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View Postmhanor, on 08 februarie 2016 - 20:38, said:

Anunta deranjament pentru semnal slab. Cand semnalul va fi bun (fara discontinuitati), atunci nu se va mai bloca.

De ce cu Humax HD2 nu aveam problema asta si cu rahaturile astea de EKT4414 am probleme?

#10
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Motivele pot fi multe, dar conteaza prea putin. Important este sa-ti rezolvi problema curenta.

Edited by mhanor, 09 February 2016 - 09:45.


#11
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Am bagat attenuator de semnal cum mi-au spus prostii de la tehnic, acum nu se mai vede deloc Posted Image, am mai dat si 30 de lei pe 2 atenuatoare, ca atunci cand au venit baietii de pe teren habar n-aveau de doliantele "prostilor"de la tehnic

Edited by bogdan1811, 25 February 2016 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate