Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Laptop pentru initiere in Adobe Illustrator & Photoshop

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
Salutare tuturor,

In primul rand scuzele mele sincere daca am deschis topicul pe o tema deja dezbatuta.
Intrebarea mea este relativ simpla (zic eu): ce laptop recomandati unei persoane care cauta sa invete cat mai bine (aka. de la 0) Illustrator si Photoshop? Am cautat o configuratie minima pe cateva site-uri/blog-uri, insa recomandarile m-au cam ingrozit (cost wise):
- Peste 8 GB de RAM (> DDR3 1600);
- Placa video dedicata > 4GB;
- CPU I7, minim 4 nuclee etc.
N-as vrea sa investesc prea mult in el in conditiile in care, cel putin la inceput, clar nu voi folosi cele doua programe la capacitate maxima. Daca pe parcurs se va cere o unealta superioara, ma voi conforma la momentul respectiv.

Multam anticipat pentru raspuns.
Zi faina

Andrei

Edited by Andrei_DAS, 08 February 2016 - 12:32.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pentru suta Adobe ai nevoie in primul rand de putere de procesare si mult ram. Placa video cade pe locul secund.

De ce laptop si nu desktop?

#3
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Clevo, clar :)

#4
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
Am zabovit ceva timp la intrebarea desktop vs. laptop, insa nu prea pot renunta la portabilitate. Fortat de circumstante ma cam orientez spre laptop.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Andrei_DAS, on 08 februarie 2016 - 12:53, said:

Am zabovit ceva timp la intrebarea desktop vs. laptop, insa nu prea pot renunta la portabilitate. Fortat de circumstante ma cam orientez spre laptop.

 Andrei_DAS, on 08 februarie 2016 - 12:31, said:

Salutare tuturor,

In primul rand scuzele mele sincere daca am deschis topicul pe o tema deja dezbatuta.
Intrebarea mea este relativ simpla (zic eu): ce laptop recomandati unei persoane care cauta sa invete cat mai bine (aka. de la 0) Illustrator si Photoshop? Am cautat o configuratie minima pe cateva site-uri/blog-uri, insa recomandarile m-au cam ingrozit (cost wise):
- Peste 8 GB de RAM (> DDR3 1600);
- Placa video dedicata > 4GB;
- CPU I7, minim 4 nuclee etc.
N-as vrea sa investesc prea mult in el in conditiile in care, cel putin la inceput, clar nu voi folosi cele doua programe la capacitate maxima. Daca pe parcurs se va cere o unealta superioara, ma voi conforma la momentul respectiv.
Multam anticipat pentru raspuns.
Zi faina
Andrei
Uite specificatii pentru

Quote

Illustrator CC (2015) system requirements and language versions Windows
  • Intel Pentium 4 or AMD Athlon 64 processor
  • Microsoft Windows 7 with Service Pack 1, Windows 8, Windows 8.1, or Windows 10
  • 1 GB of RAM (3 GB recommended) for 32 bit; 2 GB of RAM (8 GB recommended) for 64 bit
  • 2 GB of available hard-disk space for installation; additional free space required during installation (cannot install on removable flash storage devices)
  • 1024 x 768 display (1280 x 800 recommended)
  • To view Illustrator in HiDPI mode, your monitor must support a resolution of 1920 x 1080 or more.
  • OpenGL 4.x
  • To use the new Touch workspace in Illustrator, you must have a touch-screen-enabled tablet/monitor running Windows 8.1 (Microsoft Surface Pro 3 recommended).
  • Optional: To use GPU Performance: NVIDIA video adapter listed below (medium/high-end recommended); 1 GB of VRAM (2 GB recommended); and latest drivers for optimal performance
Sursa

  

Quote

Photoshop CC 2015 system requirements and language versions

Windows
  • Intel® Core 2 or AMD Athlon® 64 processor; 2 GHz or faster processor
  • Microsoft Windows 7 with Service Pack 1, Windows 8.1, or Windows 10
  • 2 GB of RAM (8 GB recommended)
  • 2 GB of available hard-disk space for 32-bit installation; 2.1 GB of available hard-disk space for 64-bit installation; additional free space required during installation (cannot install on removable flash storage devices)
  • 1024 x 768 display (1280x800 recommended) with 16-bit color and 512 MB of VRAM (1 GB recommended)*
  • OpenGL 2.0–capable system
  • Internet connection and registration are necessary for required software activation, validation of subscriptions, and access to online services.
  • ** Sursai
  • Spui ca "insa recomandarile m-au cam ingrozit". Recomandarile cui ? iei de buna ce zice oricine sau de ce zice producatorul. Stie mai bine orice neica ce iti trebuie iar producatorul habar nu are ?

Edited by stlk, 08 February 2016 - 13:08.


#6
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
Deci nu-s chiar departe de realitate recomandarile citite :).
Recomandati un anumit model/marca? Nu am testat multe, deci am o experienta destul de saraca.

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-iti ajunge un i5,cu 8 GB RAM si placa video dedicata de 2 GB

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Andrei_DAS, on 08 februarie 2016 - 13:10, said:

Deci nu-s chiar departe de realitate recomandarile citite Posted Image.
Recomandati un anumit model/marca? Nu am testat multe, deci am o experienta destul de saraca.
Ce buget ai?

#9
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
Bugetul n-ar fi neaparat problematic.
Ma gandeam la un moment dat la un McBook Pro, dar parca nu as cheltui 10 000 RON in conditiile in care doar ce incep sa invat cu ce se mananca programele respective.
Pt inceput m-as limita la 1 000 EUR. Ce configuratie maxima pot obtine de banii astia?

Edited by Andrei_DAS, 08 February 2016 - 15:10.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie sa te hotarasti daca investesti in procesor sau in GPU pentru CUDA.  In momentul in care treci la randari 3D/ procesare video deja ai nevoie de resurse importante.
Daca vrei sa aprofundezi si restul suitei gen AE, Premiere deja bugetul tau trebuie sa fie mai mult decat generos. Un proiect de 1min in AE cu ceva efecte complexe poate sa dureze si 20 ore de randare...sau mai mult pe un I5.

Edited by bumpocbum, 08 February 2016 - 15:10.


#11
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

 bumpocbum, on 08 februarie 2016 - 15:10, said:

Trebuie sa te hotarasti daca investesti in procesor sau in GPU pentru CUDA.  In momentul in care treci la randari 3D/ procesare video deja ai nevoie de resurse importante.
Daca vrei sa aprofundezi si restul suitei gen AE, Premiere deja bugetul tau trebuie sa fie mai mult decat generos. Un proiect de 1min in AE cu ceva efecte complexe poate sa dureze si 20 ore de randare...sau mai mult pe un I5.

Multam pentru sfat. Procesarile 3D sau video clar vor mai astepta. Deocamdata ma limitez la imagini 2D. Vedem pe parcurs...

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Andrei_DAS, on 08 februarie 2016 - 15:01, said:

Pt inceput m-as limita la 1 000 EUR.
Uita-te la Clevo N150 sau N170. Poti sa le configurezi cum vrei tu.
In momentul de fata ele sunt best-buy in banii astia, la competitori nu prea ai la ce sa te uiti.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Un monitor zdravan nu intra in calcul? Doar n-o sa desenezi pe un ecran de 13-15''.

#14
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
M-am gandit ca n-ar fi problematic un 15,6. Daca este 17,3 cu atat mai bine.
Imi trebuie neaparat ceva portabil, deci perifericele mari ies din calcul :(

Edited by Andrei_DAS, 08 February 2016 - 18:50.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei sa exersezi PS/Illustrator pe tren/in autobuz? Daca nu, cine te opreste sa folosesti laptopul pentru banalitati cotidiene cand esti mobil, iar acasa il legi frumos la un monitor mare si inveti PS/Illustrator

Edited by dani.user, 08 February 2016 - 18:57.


#16
Andrei_DAS

Andrei_DAS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

 dani.user, on 08 februarie 2016 - 18:57, said:

Vrei sa exersezi PS/Illustrator pe tren/in autobuz? Daca nu, cine te opreste sa folosesti laptopul pentru banalitati cotidiene cand esti mobil, iar acasa il legi frumos la un monitor mare si inveti PS/Illustrator

Presupun ca am eliminat varianta monitorului din comoditate, dar sigur, daca gasesc o configuratie buna pe un 13' ii pot lega un monitor. So feel free to recommend something :D

#17
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016

 Andrei_DAS, on 08 februarie 2016 - 12:31, said:

Salutare tuturor,

In primul rand scuzele mele sincere daca am deschis topicul pe o tema deja dezbatuta.
Intrebarea mea este relativ simpla (zic eu): ce laptop recomandati unei persoane care cauta sa invete cat mai bine (aka. de la 0) Illustrator si Photoshop? Am cautat o configuratie minima pe cateva site-uri/blog-uri, insa recomandarile m-au cam ingrozit (cost wise):
- Peste 8 GB de RAM (> DDR3 1600);
- Placa video dedicata > 4GB;
- CPU I7, minim 4 nuclee etc.
N-as vrea sa investesc prea mult in el in conditiile in care, cel putin la inceput, clar nu voi folosi cele doua programe la capacitate maxima. Daca pe parcurs se va cere o unealta superioara, ma voi conforma la momentul respectiv.

Multam anticipat pentru raspuns.
Zi faina

Andrei

Salut, cu ce configuratie ai spus este ok... altii au invatat pe monitoare cu tub si pentium la vremea aia, ideea e sa ai multa vointa si rabdare. Nu te arunca prea mult, incepi cu ceva mediu si treci la ceva mai bun cand faci bani din asta, nu inainte. Spor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate