Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mozambique

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

Buna,

Asadar, in luna Mai voi merge in Africa de Sud si Mozambic. In Africa de sud voi sta doar doua zile, in Kuger Park iar restul de 9 voi trece in Mozambic
A fost cineva recent in aceasta tara? Informatiile pe care le adun de pe net referitoare la vaccinuri, viza, politia de acolo, daca pot conduce cu permisul nostru, etc...sunt confuze, iar minunata noastra ambasada in Africa de Sud nu a fost de ajutor mai mult ca o masea stricata.

Multumesc pentru ajutor Posted Image


Edited by Amivea, 08 February 2016 - 11:01.


#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Asa, ca sa incepem;
Obligatoriu pastile anti malarie;

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Saracie infectă cât incape, criminalitate de tot felul :ninja: la cote mult, mult mai ridicate decât in minunatul nostru plai mioritic, toate bolile din lume , mai ales cele tropicale, nostalgie dupa regimul comunist mozambican, umiditate "cu caru", negrii care abia asteapta sa te violeze, in grup chiar Posted Image !

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Asta ar trebui sa fie primul punct de plecare:

http://www.mae.ro/tr...onditions/12607

Atentie la observatia aia cu "11,5%" Posted Image

Edited by Bucifon, 08 February 2016 - 11:24.


#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Comuniști feroce, de o sãlbãticie atavicã, nespus de crudã!
https://en.wikipedia...c_of_Mozambique
Atenție la neatenție . Since 2001, Mozambique's annual average GDP growth has been among the world's highest.
However, the country ranks among the lowest in GDP per capita, human development, measures of inequality, and average life expectancy. Posted Image
sursa  https://en.wikipedia...wiki/Mozambique

#6
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostTeophileos, on 08 februarie 2016 - 11:28, said:

Comuniști feroce, de o sălbăticie atavică, nespus de crudă!
https://en.wikipedia...c_of_Mozambique
Atenție la neatenție . Since 2001, Mozambique's annual average GDP growth has been among the world's highest.
However, the country ranks among the lowest in GDP per capita, human development, measures of inequality, and average life expectancy. Posted Image
sursa  https://en.wikipedia...wiki/Mozambique


Ai fost de curand sau...vreodata in aceasta tara?

View PostClaudiu_J, on 08 februarie 2016 - 11:06, said:

Asa, ca sa incepem;
Obligatoriu pastile anti malarie;


Yap. Astazi incep cu ceva vaccinuri, gen hepatitele si tetanos. Prin martie il voi face pe cel de febra galbena si voi vedea ce pot lua pentru malarie.
Ideea este ca nu as vrea sa ma imbacsesc cu tot felul de vaccinuri care nu vor fi necesare. De aceea am intrebat daca a fost cineva si ce a facut.

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
O sa apara vreun negru sau vreo tuciurie si o sa iti cante un remake local al hitului din perioada ceausista "Toate Florile Din Lume Ți le-aș darui"
și o să-ți cânte varianta locală, "a la mozambique" :"Toate bolile din lume ți le-aș darui" :skull: :priest:

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Singura chestie este sa nu te aventurezi in afara zonelor turistice fara ghid.
Nu este o tara neaparat periculoasa, dar poate deveni. Stiu destui oameni care lucreaza in mozambic, si nu sint probleme deosebite. Daca vorbesti ceva portugheza, macar de baza, e un avantaj.
Pastilele anti malarie, uita de ele, sint cea mai cretina inventie, iti dai ficatul peste cap cu ele, nu garanteaza ca nu faci malarie chiar si cu ele, si ascund simptomele, facind malaria mai greu de detectat in faza incipienta. Protejeaza-te de tintari, si daca totusi vei fi asa de ghinionist incit sa faci malarie, exista tratament.
Vacanta placuta, africa este un continent extrem de frumos!

#9
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Aproximativ 11,5% din populaţia adultă este infectată cu virusul HIV.
În perioada sezonului ploios (noiembrie - aprilie) sunt de evitat deplasările în zonele marilor râuri, în special Zambezi, existând pericolul inundaţiilor. Zonele de coastă ale Mozambicului sunt, de asemenea, expuse cicloanelor.
Recomandări generale:
Să evite orice deplasare pe timpul nopţii (indiferent de regiunea în care se află, dar mai ales în zonele izolate ale ţării), locurile aglomerate și demonstraţiile.
Să păstreze în locuri sigure documentele şi valorile personale, biletele de călătorie, banii, cărţile de credit şi să nu le expună în mod vizibil asupra lor sau în maşini.
Maşinile trebuie încuiate şi asigurate cu sisteme de alarmă.
În cazul călătoriei cu autobuzul sau trenul, să păstreze atenţia asupra bagajelor pe întreaga durată a călătoriei.
Pentru ieşirile în oraş, în special în zonele aglomerate, să lase documentele la hotel şi să păstreze numai o copie a actelor de identitate (paşaport, permis de şedere).
Să recurgă la operatori turistici acreditaţi şi să nu se îndepărteze de grupul turistic.
Să respecte anunţurile sau recomandările autorităţilor locale!
Să se adreseze Institutului Naţional de Sănătate Publică - Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile pentru a obţine informaţii cu privire la tipurile de vaccinuri care trebuie efectuate.
În cazul unor incidente care afectează siguranţa persoanei sau a bunurilor, vă recomandăm să contactaţi poliţia locală precum şi cea mai apropiată misiune UE.

#10
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostTeophileos, on 08 februarie 2016 - 11:33, said:

O sa apara vreun negru sau vreo tuciurie si o sa iti cante un remake local al hitului din perioada ceausista "Toate Florile Din Lume Ți le-aș darui"
și o să-ți cânte varianta locală, "a la mozambique" :"Toate bolile din lume ți le-aș darui" Posted Image Posted Image


Mno, sper doar sa aiba voce buna! Urasc afonii!  Posted Image

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 11:32, said:

Yap. Astazi incep cu ceva vaccinuri, gen hepatitele si tetanos. Prin martie il voi face pe cel de febra galbena si voi vedea ce pot lua pentru malarie.
Ideea este ca nu as vrea sa ma imbacsesc cu tot felul de vaccinuri care nu vor fi necesare. De aceea am intrebat daca a fost cineva si ce a facut.
Vaccinuri fa doar ce este obligatoriu pentru intrarea in tara, de obicei febra galbena, care-i valabil 10ani. Sa ai neaparat carnetul galben cu tine la intrarea in tara

#12
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Am o verisoara de a doua, lucreaza pentru organizatii de genul "Médecins Sans Frontières", mi-a povestit destule despre: Angola, despre Mozambic, despre Sudan, despre Sierra Leone, despre Liberia si alte "hrube infecte" ale acestei omenirii Posted Image ciudate din A-frica Posted Image Posted Image

View PostAmivea, on 08 februarie 2016 - 11:32, said:

Ai fost de curand sau...vreodata in aceasta tara?




Yap. Astazi incep cu ceva vaccinuri, gen hepatitele si tetanos. Prin martie il voi face pe cel de febra galbena si voi vedea ce pot lua pentru malarie.
Ideea este ca nu as vrea sa ma imbacsesc cu tot felul de vaccinuri care nu vor fi necesare. De aceea am intrebat daca a fost cineva si ce a facut.

Edited by Teophileos, 08 February 2016 - 11:41.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBucifon, on 08 februarie 2016 - 11:23, said:

Atentie la observatia aia cu "11,5%" Posted Image

Mai ingrijoratoare e asta: Malaria şi holera sunt boli comune în Mozambic. + obtinerea vizei de la rusi.

@initiator: cu vaccinurile te ajuta un medic de boli infectioase. Iti recomand sa mergi la Institutul de boli tropicale Victor Babes, daca poti sa ajungi, si sa iti recomande un doctor de acolo vaccinurile potrivite.
Ca fapt divers, o sa ma duc in Vietnam (care mi se pare mai civilizat si cu risc mai mic de a contracta dubiosenii) in martie si mi-am facut o carca de vaccinuri: febra galbena, tetanos, poliomielita, febra tifoida (+ antihepaticul pe care il aveam deja facut).

Mai gandeste-te cu destinatia asta...

#14
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostAlexEn, on 08 februarie 2016 - 11:39, said:

+ obtinerea vizei de la rusi.

Ha? Posted Image

LE: scuze, acum am vazut: Informaţii suplimentare se pot obţine de la Ambasada Republicii Mozambic la Moscova, Federaţia Rusă

Edited by Bucifon, 08 February 2016 - 11:43.


#15
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View Postdan78rom, on 08 februarie 2016 - 11:34, said:

Singura chestie este sa nu te aventurezi in afara zonelor turistice fara ghid.
Nu este o tara neaparat periculoasa, dar poate deveni. Stiu destui oameni care lucreaza in mozambic, si nu sint probleme deosebite. Daca vorbesti ceva portugheza, macar de baza, e un avantaj.
Pastilele anti malarie, uita de ele, sint cea mai cretina inventie, iti dai ficatul peste cap cu ele, nu garanteaza ca nu faci malarie chiar si cu ele, si ascund simptomele, facind malaria mai greu de detectat in faza incipienta. Protejeaza-te de tintari, si daca totusi vei fi asa de ghinionist incit sa faci malarie, exista tratament.
Vacanta placuta, africa este un continent extrem de frumos!


Citisem si eu despre pastile ca nu sunt neaparat cea mai buna alegere. Deocamdata sunt in faza de explorare a optiunilor. Noi nu vom sta in orase mari gen Johannesburg sau Maputo in Mozambic, din Kruger Park vom trece vama prin Komatipoort, iar de acolo catre Arhipelagul Bazaruto, cu vreo doua opriri in statiuni turistice. Din ce am citit pe net, nu reprezinta neaparat vreun pericol eminent aceasta ruta. Dar, asa cum am spus si initial, m-ar fi ajutat daca ar mai fi fost careva pe acolo :)

#16
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
https://en.wikipedia...ki/Afric_Simone
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPn8Npy_2Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EZN2y-bJ-kQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://en.wikipedia...ki/Afric_Simone

Edited by Teophileos, 08 February 2016 - 11:55.


#17
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015

View PostAlexEn, on 08 februarie 2016 - 11:39, said:


Mai ingrijoratoare e asta: Malaria şi holera sunt boli comune în Mozambic. + obtinerea vizei de la rusi.

@initiator: cu vaccinurile te ajuta un medic de boli infectioase. Iti recomand sa mergi la Institutul de boli tropicale Victor Babes, daca poti sa ajungi, si sa iti recomande un doctor de acolo vaccinurile potrivite.
Ca fapt divers, o sa ma duc in Vietnam (care mi se pare mai civilizat si cu risc mai mic de a contracta dubiosenii) in martie si mi-am facut o carca de vaccinuri: febra galbena, tetanos, poliomielita, febra tifoida (+ antihepaticul pe care il aveam deja facut).

Mai gandeste-te cu destinatia asta...


Biletul este inchis :) Nu mai pot face schimbari si sincer...chiar vreau sa merg. Africa de Sud si Mozambic sunt absolut superbe. Cu putina grija, cred ca ne vom intoarce in viata de acolo :)
Nu locuiesc in Romania, dar sunt intr-o tara in care, precum Romania, Mozambic nu are ambasada.
Asa ca ne vom lua viza de la granita cu Africa.

#18
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Mozambic e inca o colonie rusa, dupa ce a fost una sovietica si anterior una portugheza

View PostBucifon, on 08 februarie 2016 - 11:42, said:

Ha? Posted Image

LE: scuze, acum am vazut: Informaţii suplimentare se pot obţine de la Ambasada Republicii Mozambic la Moscova, Federaţia Rusă


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate