Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exemplu limbaj recursiv (literatura).

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Caut un exemplu de folosire a recursivitatii in limbaj in literatura romana.Poate fi intalnita in cazul monologurilor sau a discutiilor in care o persoana vorbeste in fraze indicand tot spre o constructie monolog.
Ce ma intereseaza e ca recursivitatea sa fie cat mai adanca. Spre exemplu:
Ion credea ca Maria nu stie ca Sandu are in curte meri ce au fost primiti de la targul unde si-a cumparat opinci. Ion-> Maria-> Sandu-> Meri-> Targ-> Opinci.
sau
Eu cred ca tu nu stii ca el i-a spusi ei ca unii din ei cred ca altii sunt cei ce vor ...  Eu->Tu->El->Ei(1)->Ei(2)->Altii
Exemplele nu sunt grozave dar sper ca s-a inteles ideea.

Pseudofabula (rosu si negru) ar fi alt exemplu dar e intins destul de tare.
Multumesc!

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mofone, on 08 februarie 2016 - 10:35, said:

Ce ma intereseaza e ca recursivitatea sa fie cat mai adanca.
Pe lângă ,,adâncime'' n-ar trebui să aibă și logică?  Exemplele date de tine n-au.

Nu știu dacă am înțeles ce vrei... exemple concrete / citate?

#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 althea, on 08 februarie 2016 - 11:10, said:

Pe lângă ,,adâncime'' n-ar trebui să aibă și logică?  Exemplele date de tine n-au.
Exemplele nu sunt grozave dar sper ca s-a inteles ideea.

 althea, on 08 februarie 2016 - 11:10, said:

Nu știu dacă am înțeles ce vrei... exemple concrete / citate?
exemplu de folosire a recursivitatii in limbaj in literatura romana.

#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 mofone, on 08 februarie 2016 - 10:35, said:

Caut un exemplu de folosire a recursivitatii in limbaj in literatura romana.Poate fi intalnita in cazul monologurilor sau a discutiilor in care o persoana vorbeste in fraze indicand tot spre o constructie monolog.
Uite un exemplu de recursivitate amestecată cu anacoluturi la Caragiale, în schița Justiție:

„Leanca: Eu, domn' judecător, reclam, pardon, onoarea mea, care m-a-njurat, şi clondirul cu trei chile mastică prima, care venisem tomn-atunci cu birja de la domn' Marinescu Bragadiru din piaţă, încă chiar domn' Tomiţa zicea să-l iau în birje...”

În aceeași schiță mai sînt și alte exemple. Din păcate din cauza anacoluturilor recursivitatea se vede doar semantic, nu și sintactic.

Un exemplu de recursivitate normală l-am găsit acum la repezeală pe Google Books, căutînd expresia „știam că știe”. E din cartea Sir Sugismund, de Luca Dinulescu (Polirom, 2006). Iată-l:

„M-am cărat, moșule, i-am zis privindu-l trist. Pentru o secundă am avut chiar senzația că știe că știam că știe că știu. Dar nu mai conta.”

Probabil cu aceeași metodă se mai pot găsi și altele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate