Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

samsung galaxy note 6 inlocuit cu galaxy s7plus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
am citit pe net ca samsung va lansa pe 21.02. noile modele si acestea ar fi
-galaxy S7
-galaxy S7 edge
-galaxy S7 plus
-galaxy S7 edge plus
daca se confirma aceasta informatie, e posibil ca samsung sa renunte la note 6 si sa-l inlocuiasca cu s7 plus.
avand in vedere ca nu se mai aude nimic concret de lansarea unui note5 pt europa , si faptul ca deja a trecut jumatate de an de cand note5 a fost lansat pt alte piete, este destul de probabil sa nu mai fie lansat si un model pt europa.
ar fi nasol sa se renunte la gama note , cel putin pt europa,, pt ca eu o consider cel putin pana la note 4 , adevaratul varf de gama de la samsung.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si, ma rog, de ce ar renunta la una dintre cele mai de succes game de telefoane din oferta lor?
Nu ar strica sa postezi si sursa zvonului, ca sa stim de ce site sa radem si cu gura, si cu c*rul.

Pe langa asta, Samsung nu a anuntat oficial (din cate stiu) niciun model din gama Galaxy Note la inceputul anului. Absolut toate modelele au fost anuntate/lansate in septembrie, cu exceptia lui Note 5 care a fost anuntat si lansat oficial in august.

Edited by Hider141, 08 February 2016 - 08:34.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu inteleg, ce conteaza ca il redenumeste?

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
samsung chiar nu stie face alceva decat sa scoata telefoane pe banda rulanta.
daca facem o comparatie intre note4 si note5 nu vad nici o diferenta. doar numele. ar face bine ca sa scoata ceva nu doar sa fabrice nume. note4, note5, note6. ultimul telefon samsung a fost un s3. si samsung nu va mai exista pentru mine.
majoritatea telefoanelor sunt mult prea "dotate" pentru necesitatile noastre. mi se pare ca e doar "sa am ca e cel mai nou". dar nu aduce nimic un plus.

Edited by D3an, 08 February 2016 - 08:37.


#5
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Din cate am citit eu va exista atat Note 6 cat si S7 (Edge) Plus, dar se pare ca S7 (Edge) Plus e posibil sa nu fie vandut official in Europa.

Edited by mmm3, 08 February 2016 - 08:40.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostD3an, on 08 februarie 2016 - 08:35, said:

daca facem o comparatie intre note4 si note5 nu vad nici o diferenta. doar numele. ar face bine ca sa scoata ceva nu doar sa fabrice nume. note4, note5, note6. ultimul telefon samsung a fost un s3. si samsung nu va mai exista pentru mine.
majoritatea telefoanelor sunt mult prea "dotate" pentru necesitatile noastre. mi se pare ca e doar "sa am ca e cel mai nou". dar nu aduce nimic un plus.
Si atunci Apple ce face? Fiindca Apple chiar scoate telefoane identice, la care adauga un "s" in coada" si le considera modele noi.
Iar daca spui ca Note 5 e identic cu Note 4 inseamna ca ori ai probleme de vedere, ori esti un Samsung-hater.
Pe langa diferentele de hardware mai mult sau mai putin subtile (chipset, memorie ram, etc.) Note5 e putin mai compact si are in sfarsit acel aspect de "premium" pentru lipsa caruia toti fanboy-ii Apple ii criticau pe cei de la Samsung.

Edited by Hider141, 08 February 2016 - 08:46.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostD3an, on 08 februarie 2016 - 08:35, said:

samsung chiar nu stie face alceva decat sa scoata telefoane pe banda rulanta.
daca facem o comparatie intre note4 si note5 nu vad nici o diferenta. doar numele. ar face bine ca sa scoata ceva nu doar sa fabrice nume. note4, note5, note6. ultimul telefon samsung a fost un s3. si samsung nu va mai exista pentru mine.
majoritatea telefoanelor sunt mult prea "dotate" pentru necesitatile noastre. mi se pare ca e doar "sa am ca e cel mai nou". dar nu aduce nimic un plus.

Cum ai realizat asta ?
Pai oare ce ai putea face pe un smartphone in plus fata de altul ? (facebook, email, citit/navigat pe internet, vorbit, scris mesaje, deschis niste fisiere in word, pdf, ascultat muzica, facut poze, vizualizat imagini/videoclipuri si posibil sa rulezi unele jocuri). Acuma nici un low-cost nu merita, ca mai mult iti faci nervi, dar consider ca orice telefon care are macar o camera de 8-13mp, 2gb ram si un quad-core, o rezolutie hd,  se descurca onorabil. Restul sunt bani aruncati in vant sau pentru a arata veciniului ca sunt mai bun ca el sau sa ma afirm prin mall cu telefonul pe masa. Cunosc caz in care o persoana si-a luat un Audi A4 B5 cu 1000euro si acuma si-o luat samsung note 4 cu 500euro Posted Image
E drept ca e foarte fain sa ai un flagship, numai cand vezi designul lui s6 edge te face sa ti-l doresti, dar asta este alt subiect... alea sunt pentru cunoscatori sau pentru cei care apreciaza o tehonologie pe 20, 14nm, un procesor pe 64bit, etc Posted Image

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostD3an, on 08 februarie 2016 - 08:35, said:

daca facem o comparatie intre note4 si note5 nu vad nici o diferenta.

View PostHider141, on 08 februarie 2016 - 08:45, said:

Pe langa diferentele de hardware mai mult sau mai putin subtile (chipset, memorie ram, etc.) Note5 e putin mai compact si are in sfarsit acel aspect de "premium" pentru lipsa caruia toti fanboy-ii Apple ii criticau pe cei de la Samsung.
Diferențe există doar că în zone mai importante decît felul în care arată iar Note 5 e un pas înapoi față de 4 - bateria e fixă, nu mai poți folosi memorie suplimentară, nu mai are emițător infraroșu.  Ultima poate părea un moft, da' mie îmi place să folosesc telefonul pe post de telecomandă pentru toată aparatura din casă...

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postdani2013, on 08 februarie 2016 - 08:17, said:

am citit pe net ca samsung va lansa pe 21.02.
1) Teoretic Note 6 o sa apara si o sa fie disponibil si-n Europa: http://www.sammobile...w-edge-handset/

2) Note-urile nu se lanseaza de obicei la inceput de an, odata cu S-urile, asadar ramane de vazut. Probabil nici Samsung nu stie ce face.
Daca nu se schimba nimic, Note 6 o sa fie lansat in toamna. Daca renunta la numele Note si lanseaza S7+ acum cu stylus, e doar o redenumire si nimic mai mult.
Ca parca oricum voiau sa introduca stylus in mai multe telefoane cu ajutorul unei huse speciale - conform unor alte zvonuri - nimic oficial.
Un fel de "Vrei S-Pen? Plateste in plus si adauga ceva peste telefon!"

3) Si Note-urile erau "adevaratele varfuri de gama" pentru ca se lansau mai tarziu, si mai apareau si procesoare noi intre timp, exista timp mai mult sa dezvolte hardware mai performant, etc.

...dar o sa vedem curand ce se lanseaza acum si daca apoi apar alte detalii si despre Note.

#10
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postd4m4g3, on 08 februarie 2016 - 10:18, said:

Ca parca oricum voiau sa introduca stylus in mai multe telefoane cu ajutorul unei huse speciale - conform unor alte zvonuri - nimic oficial.
Un fel de "Vrei S-Pen? Plateste in plus si adauga ceva peste telefon!"
ar fi fain sa fie asa, dar cred ca economic nu are sens, pentru ca stylusul nu e singura diferenta intre un Note x si un Sx, ci si ecranul care are incorporat un digitizer. Deci de ce ar include Samsung un cost in plus (digitizerul) la toate telefoanele Sx doar pentru ca o mica parte din utilizatorii acestora sa plateasca in plus pentru husa cu stylus?

Edited by glumetu, 08 February 2016 - 10:25.


#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostHider141, on 08 februarie 2016 - 08:45, said:

Si atunci Apple ce face? Fiindca Apple chiar scoate telefoane identice, la care adauga un "s" in coada" si le considera modele noi.
Iar daca spui ca Note 5 e identic cu Note 4 inseamna ca ori ai probleme de vedere, ori esti un Samsung-hater.
Pe langa diferentele de hardware mai mult sau mai putin subtile (chipset, memorie ram, etc.) Note5 e putin mai compact si are in sfarsit acel aspect de "premium" pentru lipsa caruia toti fanboy-ii Apple ii criticau pe cei de la Samsung.
lol. nenea, ca ma intereseaza ca unu are procesor qualcomm si celalalt exynos ? sau ca unu are 4 gb ram si celalalt doar 3 gb? vorbim de ce poti face cu el. cand nu poti face nimic in plus, 0 , la ce sa stai la rand sa il cumperi? ba chiar sa arunci o gramada de bani pe el. nu stau toata ziua sa ii dau teste in benchmark-uri sa vad ca e mai tare ca ala si celalalt. diferentele se vad doar in benchmark-uri. ceea ce pe unii utilizatori nu intereseaza.
de apple cu a lor produse nu comentez. is frumoase, is calitative, exagerat de scumpe pentru ce hardware au,  dar limitarile m-au facut sa renunt la acest brand in favoarea android.

Edited by D3an, 08 February 2016 - 13:32.


#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Seria Note e singurul motiv pt. care mi-as lua un Samsung. Parerea mea e ca niciun telefon nu se compara cu ele, au si aspect premium, sunt si performante. Galaxy S6 se simte ieftin pe langa Note 4/5 de exemplu ( pt mine cel putin ).


N-o sa renunte la ea, probabil e doar o stire de pe un site obscur.

Edited by Robiacs, 08 February 2016 - 13:46.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum se simte ieftin ? Ca e mai usor in mana ? Eu nu suport caramizile grele. Greutatea unui s6 edge mi se pare LUX :) 132g la 5.1".

#14
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View PostD3an, on 08 februarie 2016 - 08:35, said:

... ultimul telefon samsung a fost un s3. si samsung nu va mai exista pentru mine.

Am S2,am avut si S3 si am si S5.
S3 este mai puturos si mai incet pe net decit S2. Nu stiu exact motivul ca nu sint in bransa,dar am renuntat la S3 tocmai din acest motiv.
Am si ramas cu doua baterii pentru S3 noi noute luate ca piese de schimb.
As fii putut da si S2-ul de pe care scriu acum,dar adevarul este ca sint incintat de extraordinara lui fiabilitate.
Nu mai stiu de cite ori l-am scapat pe jos la munca pina acum.
S5 intradevar la bate pe toate trei la net.

Daca ar fii sa cumpar azi Samsung pentru prima oara ca fiabilitate as lua un S2 iar ca raport pret/performanta as lua un 5.
.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate