Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cu ce se poate lipi suportul oglinzii de parbriz?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Vanatorul_de_vise

Vanatorul_de_vise

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.02.2016
In urma cu 6 ani am schimbat parbrizul la masina. Mi-au lipit oglinda cu un adeziv care a tinut un an. Am fost in acelasi service si mi-au relipit oglinda. A tinut pana in iarna asta cand un nepot berbec a trecut peste consola centrala schimbator si a lovit oglinda cu capul. stiti cu ce se poate lipi? Exista vre-un tutorial ceva?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Bison, Loctite etc... la alegere.

[ http://www.multibox.ro/image/data/produse/bison/400024-BISON-Car-Mirror-ad.-oglinzi-auto-2ml.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.daciashop.ro/image/cache/data/Solutii%20service/loctite319_29195-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 07 February 2016 - 20:48.


#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
bison glass , loctite , si mai e ceva cu care am lipit eu oglinda de pe usa , ceva rosu....

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Pe langa adezivii la tub dedicati special ( si alti adezivi care ar mai putea fi utilizati), exista si scotch dublu adeziv 3M industrial, (  nu cel din LIDL...), insa cel industrial este scump si din cauza asta se gaseste mai greu in RO.
Au la service-urile auto bune, si il utilizeaza de ex. pt. lipit modelul masinii la spate.
Nu este banda groasa, e subtire, lipeste puternic si este facut sa reziste la umiditate si temperatura.
Nu se compara cu alte scotch-uri duble de la alte branduri, si nici cu 3M-ul obisnuit; este muuuuuult mai performant.
Cele obisnuite se dezlipesc singure chiar si fara sa bata soarele in ele, deci nu-ti pierde vremea cu altceva.

Edited by loock, 07 February 2016 - 20:53.


#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am lipit acum aproape 10 ani oglinda la Cielo, pe care tot cu capul am zburat-o de la locul ei. Am folosit Poxipol.
Am vandut conserva prin 2009, dar o mai vad ocazional si acum oglinda este tot acolo, cu aceeasi lipitura. O recunosc, pentru ca este o lipitura cam neglijenta (s-a intins putin adezivul pe langa suport, ca imi amortise mana sa o tin acolo fixa), dar in rest este ok, fiind vorba despre o oglinda destul de grea.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In niciun caz SA N-O LIPESTI CU SUPERGLUE! Iti va crapa parbrizul si nici nu tine.
Am folosit eu acel BISON si e excelent,am lipit cateva oglinzi cu el.Trebuie tunuta pastila,cu mana cam 1 minut.Intarirea completa se face la ultravioletele de la soare...deci ziua! ...si pui oglinda a doua zi.

Edited by danpet, 07 February 2016 - 21:04.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ultravioletele nu trec prin sticla, doar prin cuart.
Prin sticla trec infrarosiile (caldura) si spectrul vizibil.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unele solutii vin la pachet cu un fel de tesatura, ca un gratar foarte fin
se taie la dimensiunea necesara, se impregneaza cu adezivul respectiv si se plaseaza intre oglinda si parbriz (face un fel de zona tampon care tine adezivul)
doar cu flexul o mai dai jos dupa acea

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu ai prin imprejurimi o firma de inlocuit parbrize ? ar fi mai usor.
Ce a recomandat andreic@ este foarte bun daca le gasesti.
De fabrica sunt lipite cu un produs silicon/cauciuc ce poarta numele de sikatakdrive , nu-l gasesti doar la firme sau fabrica, e produs industrial .

#10
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Incearca la un service/centru pentru parbrize si cere-le sa lipeasca suportul de la oglinda cu acel mastic negru-gri folosit la lipirea parbrizului pe caroserie.Nu o sa regreti.
Inainte de asta, suportul de la oglinda a fost lipit de 4(patru) ori cu diverse chimicale, in centre specializate. Rezultate slabe. Mai mult, ultimele 2 dati s-au finalizat cu bucati rupte din parbriz.

#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"suportul de la oglinda a fost lipit de 4(patru) ori cu diverse chimicale,"
Ai nevoie de adeziv dedicat PA&PP , nu este nici ieftin nici usor de gasit, Loctite produce . Si la electrocasnice (tub aspirator, cafetiera , mixer s.a.) tot acest adeziv trebuie dar nu este chiar usor de gasit pe linga ca este si scump.

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Initiator...ai incurcat conturile?
Sau clonele? :huh:

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu, nu ne stim de pe GMclub.
Iar aici ai inclacat regulamentul cu a doua clona pe perioada suspendarii
La revedere!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate