Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tinerete furata - discutie generala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Am vazut ieri acest film din 1999 ,  Angelina Jolie a luat oscarul pentru un rol bine jucat . personajele sunt bine conturate . Dar actiunea si succesiunea evenimentelor este cam vaga si nu foarte bine determinata. Nu am inteles partea 2 din film , cum s-a "vindecat" sussane . Nu am inteles morala si povestea in sine a filmului,sunt confuz.m-am pierdut din momentul in care sussane s-a reintors la spital , fara Lisa. Mi s-a parut un film bun dar greu de inteles,totusi ii lipseste ceva,o sa fie un film care nu o sa mi-l amintesc peste ani .Concluzia mea e ca Sussane s-a impacat cu ea insasi si a reusit sa treaca peste probleme,oprind legatura de prietenie cu colegele ei  ,care o influentau negativ. sau poate nu a fost niciodata nebuna ? Si doar a inteles ca si cei  din spital sunt oameni normali,dar totusi a ales sa traiasca afara.poate situatia este la mijloc ? Mi-l poate explica cineva ? Voua ce impresia va lasat filmul,cum il interpretati ?

Ps : in filmul asta s-a fumat non-stop :))cred ca au avut contract cu marcile de tigari

#2
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Pai era vorba de niste nebune, care se mai si drogau, iar filmul e o ecranizare dupa jurnalul uneia din ele, asa ca povestea nu trebuie sa aiba o morala sau un rost, multe filme biografice asa sunt...

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mie mi-ai dat o idee de film sa omor vremea .
Da , companiile de tutun baga bani grasi in Hollywood , mai ales in acea ultima tigara dinaintea executiei unui condamnat sau celui pe moarte care transmite ca tigara e buna si la bine si la rau si rezolva tot .
La fel armatele lumii au facut rost de voluntari si patrioti contribuind la spalare pe creier in filme .
In rest ce sa zic ? Poate prind filmul .

#4
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Pe mine ma intriga faptul ca botoasa a luat oscar pt prestatia din film, care mie nu mi s-a parut a fi exceptionala, pe cand alti actori, cu roluri intr-adevar remarcabile, nici in ziua de astazi nu il au in palmares.E. Norton,J Depp, Brad Pitt ( care m-a impresionat in mod placut in cateva filme)etc... Sa fim seriosi, se compara Jollie la interpretare cu Norton??
Cat despre film, pe mine nu m-a impresionat, l-am revazut acum vreo 3 saptamani.

Edited by dark_angel_tgv, 07 February 2016 - 18:14.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu conteaza ce paree ai tu sau eu, ci parerea criticilor de film.

#6
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu e treaba aici de morala . Nu am inteles ultima parte din el .

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Da stiu filmul . Civilizatia umana are o epoca de aur numita capitalism . In film ai sansa sa vezi produsul si beneficiile acestei oranduiri sociale .
Esti dezorientat ? Nu-i nimic asa sunt si ei . Apoi cine spune ca ind. de film occidentala trebuie sa educe cumva ?

#8
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Deci nu mi-l explica cineva si mie ?

#9
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 GoldMasters, on 07 februarie 2016 - 18:35, said:

Deci nu mi-l explica cineva si mie ?

Ce anume nu ai inteles din el?

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
E un film decadent, o secatura de film, despre "doua cazaturi/ratate", o oda a ratarii abjecte, un poem al anabolizantelor euforizante Posted Image

#11
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Din ce motiv Sussane s-a intors la spital,cum s-a vindecat , de ce nu a mai vorbit o perioada cu prietenele ei si de ce a facut acel jurnal . Actiunile din ultima parte a filmului sunt cam non-sens

#12
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
N-ai cum sa intelegi actiunile nebunilor, ei nu fac chestii logice....

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scenariul este ceva mai adanc. Este vorba despre raportul la normalitate. Eroina principala invata sa empatizeze si sa isi asume raspunderea fata de cazuri mai complicate decat al ei . Este " ajutata " de imprejurari si de cadrul care o inconjoara. Jolie este o actrita buna dar este frumoasa si asta face ca atentia sa fie indreptata asupra atributelor ei fizice si nu asupra calitatii jocului actoricesc. Persoanele foarte frumoase cu greu pot fi expresive . Exemplu : Al Pacino si Robert DeNiro sunt niste oameni urati , dupa standardele occidentale. De aceea sunt si extrem de expresivi . Este o chestie de perceptie .
Eroina noastra , intelege ca invatand sa iti asumi raspunderea pentru persoane care au nevoie de ajutor , propriile tale fantasme devin secundare . Relationarea cu ceilalti face viata personala mai usoara ( si asta nu doar in cazul nebunilor ) .
Patrulescule , oamenii cu probleme sunt extrem de logici ...doar ca logica lor este una greu de inteles si de incadrat in normalitate. Posted Image
Iti dau un indiciu. Un nebun se va comporta nebuneste intotdeauna ( deci este consecvent unei linii de actiune ) , pe cand un om normal este imprevizibil . niciodata nu stii cum te va surprinde . Poate trece de la " normalitate " acceptata ...la " nebunie " temporara in cateva secunde. Uita-te la sotia ta ( este un exemplu ..in caz ca esti insurat ) .

Edited by JurasikMan, 08 February 2016 - 10:35.


#14
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 JurasikMan, on 08 februarie 2016 - 10:32, said:

Scenariul este ceva mai adanc. Este vorba despre raportul la normalitate. Eroina principala invata sa empatizeze si sa isi asume raspunderea fata de cazuri mai complicate decat al ei . Este " ajutata " de imprejurari si de cadrul care o inconjoara. Jolie este o actrita buna dar este frumoasa si asta face ca atentia sa fie indreptata asupra atributelor ei fizice si nu asupra calitatii jocului actoricesc. Persoanele foarte frumoase cu greu pot fi expresive . Exemplu : Al Pacino si Robert DeNiro sunt niste oameni urati , dupa standardele occidentale. De aceea sunt si extrem de expresivi . Este o chestie de perceptie .
Eroina noastra , intelege ca invatand sa iti asumi raspunderea pentru persoane care au nevoie de ajutor , propriile tale fantasme devin secundare . Relationarea cu ceilalti face viata personala mai usoara ( si asta nu doar in cazul nebunilor ) .
Patrulescule , oamenii cu probleme sunt extrem de logici ...doar ca logica lor este una greu de inteles si de incadrat in normalitate. Posted Image
Iti dau un indiciu. Un nebun se va comporta nebuneste intotdeauna ( deci este consecvent unei linii de actiune ) , pe cand un om normal este imprevizibil . niciodata nu stii cum te va surprinde . Poate trece de la " normalitate " acceptata ...la " nebunie " temporara in cateva secunde. Uita-te la sotia ta ( este un exemplu ..in caz ca esti insurat ) .
Si Winona este frumoasa si are o expresivitate de te vrajeste . :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate