Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

R.A.R fara fisc

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare din nou Posted Image ,

O mica intrebare, am cumparat acum 2 luni o masina pe incredere(cica cumpara masina de la cunoscuti, ca-i mai bine) si de 2 luni eu abia am reusit cu chiu cu vai cu cerata sa fac contractu de vanzare de cumparare pentru masina asta.

Si la asta am o mica problema care imi e putin dubioasa. La firma de acte auto a facut 5 contracte ca cica mai nou atatea trebuiesc la fisc si ghiciti ce, toate 5 le-a primit propietaru, noroc ca am solicitat o copie a contractului sa am si eu (cumparatorul) ca in rest nu aveam nici macar copia aia.

Asa, revenind, eu inca astept dupa propietar sa scoata masina de la fisc, ma amana si tot timpu cu figuri ca de ce-l stresez.

Eu acum, vineri mi-am facut programare la R.A.R pentru schimbarea propietarului. am inteles ca am nevoie de ITP valabil(este), buletinul meu si cartea masinii. Pana aici am tot, cartea, itp si buletin Posted Image . Eu vineri dupa ce trec de R.A.R, pot sa-l las pe jegos cu masina pe numele lui la fisc sa-mi plateasca el taxele ? Ce-l putin.. sa-l fac pe el sa se roage de mine sa ne vedem.

Ideea e, cu o copie dupa contractu de vanzare cumparare, cu R.A.R-u.. sunt in regula cu masina din punct de vedere legal? Eu nu ma pricep deloc la vanzari, negocieri etc.. dar pentru curiozitatea mea(ca-s razbunator din fire) daca vreau sa vand masina as putea?

Sa va zic si unde bat, un jegos de om care doar amenintat cu politia abia se vede cu tine sa faca contractu de vanzare/cumparare nu credeti ca ar merita sa ii vand masina si sa piarda urma propietarilor masinii si el sa ramana sa plateasca taxele ca prostu?

Deci.. pot sa ajung unde imi dorec eu? adica sa se intoarca roata sa ma roage el sa ne vedem? Eu voi fi legal? Multumesc frumos..


P.S - pentru ce-i carcotasi, va pun pe voi sa luati o masina pe incredere fara nici-un act si apoi sa va chinuiti cu 100 de telefoane sa faceti actele. Din punctul meu de vedere nu merita compatimit un astefel de specimen si cunoscut.......

Multumesc anticipat.


P.P.S - cum fac asigurare cand voi avea nevoie daca asta nu scoate masiana de la fisc?

Edited by regali, 07 February 2016 - 16:52.


#2
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Nu ai traba cu itp decit sa ajungi la rar unde poti sa o faci daca nu ai.Acolo trebuie cartea tehnica.
Ai certificatul de imatriculare intreg sau este specificat pe el la vinzare ca masina a fost instrainata.
Daca este necompletat poti circula bine mersi pina te roaga el sa faci radierea.
Atentie insa ca daca vrei sa folosesti eventual asigurarea, chiar daca o faci tu este o problema.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
La RAR nu iti trebuie fiscal.

#4
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 adisz, on 07 februarie 2016 - 17:01, said:

La RAR nu iti trebuie fiscal.
Si cum voi fi? pe cartea masinii si pe talon o sa fiu eu si la fisc el? sau cum ? ca inca nu-mi e clar.

 m_maru, on 07 februarie 2016 - 16:59, said:

Nu ai traba cu itp decit sa ajungi la rar unde poti sa o faci daca nu ai.Acolo trebuie cartea tehnica.
Ai certificatul de imatriculare intreg sau este specificat pe el la vinzare ca masina a fost instrainata.
Daca este necompletat poti circula bine mersi pina te roaga el sa faci radierea.
Atentie insa ca daca vrei sa folosesti eventual asigurarea, chiar daca o faci tu este o problema.
Nu inteleg faza cu asigurarea. eu momentan folosesc asigurarea lui, care e valabila pana in aprilie. eu ce asigurare pot sa-mi fac? pe ce masina? ca momentan nu-i a mea, nu ma prind cum functioneaza asigurarea.

#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Fiscalul  iti trebuie cand transcrii masina pe numele tau, adica la politie. Daca fostul proprietar nu ti-l da nu o poti inmatricula pe numele tau.

#6
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Tu nu vei fi trecut pe nimic pana nu o inmatriculezi.
Si ca sa o inmatriculezi trebuie sa o bagi pe ROL si sa o scoata el.
Probabil te amana din cauza ca are datorii, si nu ii da hartie fara sa plateasca.

Daca nu l-ai identificat ca e tepar inainte sa te bagi... sau te-ai bagat ca ai vazut ca e pretul mic... asta e.

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Masina e a ta, tehnic vorbind. Daca nu si-o radiaza de la fisc, o sa tot plateasca impozit, si asta nu e o problema pentru tine.

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Asigurarea o poti face in continuare pe el dupa cea veche fara nici un inconvenient , iti trebuie doar CNP-ul lui care e pe vechea RCA.
La RAR faci identificarea care e valabila 30 de zile pt inmatriculare , trebuie buletin RCA si ITP valabil.

Fara fisa fiscala nu o poti inmatricula la politie pe tine deci ai 30 de zile daca faci identificare RAR.
Altfel poti merge cat vrei fara sa faci nimic si o poti vinde daca gasesti pe careva sa o ia fara sa figurezi in acte . Cand o vedea ca plateste la fisc si nu poate scapa de taxe sa caute la care e masina.

Edited by unucelalalt, 07 February 2016 - 17:18.


#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 a3ds, on 07 februarie 2016 - 17:15, said:

Masina e a ta, tehnic vorbind. Daca nu si-o radiaza de la fisc, o sa tot plateasca impozit, si asta nu e o problema pentru tine.
Dar nici acte pe numele lui nu va avea.

Edited by alexx1402, 07 February 2016 - 17:17.


#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Asta nu e neaparat ceva rau, mai ales cand fugi de garda :D

#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Proprietarul din acte are act de vanzare pentru masina, scapa usor...
Mai greu e de el daca ramane dintr-un oarecare motiv fara acte. Cum le mai recupereaza?

Edited by alexx1402, 07 February 2016 - 17:23.


#12
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Viata e riscanta si are multe aspecte. Cine nu beleste ochii beleste...stii tu Posted Image))

de curiozitate, ce masina e si cat a costat? adica, a fost vreo afacere sau nu prea?

Edited by a3ds, 07 February 2016 - 17:33.


#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Deci, logic ar fi sa faci prima data rost de certificatul fiscal si apoi sa faci RAR-ul (identificarea). Fiind valabila doar 30 zile, daca in perioada asta nu ai toate actele nu o poti transcrie pe numele tau si ai dat banii degeaba  pe identificare.

Edited by alexx1402, 07 February 2016 - 17:43.


#14
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 a3ds, on 07 februarie 2016 - 17:31, said:

Viata e riscanta si are multe aspecte. Cine nu beleste ochii beleste...stii tu Posted Image))

de curiozitate, ce masina e si cat a costat? adica, a fost vreo afacere sau nu prea?
Citroen C4, 73k km, 1.6 benzina,110 cai. 3k euros. :)

#15
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
ai uitat ce era mai important: anul

#16
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
2007

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 regali, on 07 februarie 2016 - 17:03, said:

Si cum voi fi? pe cartea masinii si pe talon o sa fiu eu si la fisc el? sau cum ? ca inca nu-mi e clar.
Tu nu vei fi nicicum. Treci RAR-ul, ei iti dau un Certificat de Autencititate care are o valabilitate limitata.
Treaba asta o poti repeta la nesfarsit, pe chltuiala ta.
Pentru transcriere pe numele tau ai neaparat nevoie de Certificatul Fiscal al fostului proprietar.
Fara asta, nu ai ce cauta la DRPCIV.

 regali, on 07 februarie 2016 - 17:58, said:

Citroen C4, 73k km, 1.6 benzina,110 cai. 3k euros. Posted Image
Pretul, km si anul sunt ok, dar Cartea de Identificare a Vehiculului (CIV), o ai?

#18
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005

 ericmario, on 07 februarie 2016 - 18:10, said:

Tu nu vei fi nicicum. Treci RAR-ul, ei iti dau un Certificat de Autencititate care are o valabilitate limitata.
Treaba asta o poti repeta la nesfarsit, pe chltuiala ta.
Pentru transcriere pe numele tau ai neaparat nevoie de Certificatul Fiscal al fostului proprietar.
Fara asta, nu ai ce cauta la DRPCIV.


Pretul, km si anul sunt ok, dar Cartea de Identificare a Vehiculului (CIV), o ai?
Am tot, talon, carte, itp, asigurare + rovinieta:)

Edited by regali, 07 February 2016 - 18:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate