Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Ce parere aveti despre aceste 2 masini ?

http://autovit.ro/an...html#6a07106e64

http://autovit.ro/an...html#6a07106e64

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Fainute! Dar ce-s cu ele? Au ceva special sau ce?

#3
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Nu doar ca voiam sa cumpar una din ele sau alta similara. Le-am vazut si nu mi-a parut sa fie nimic suspect

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
A doua - cea alba - este mai usor de verificat la un dealer Ford fiind cumparata si servisata in Romania.
Nu stiu daca acelasi lucru il poti face si pentru cea adusa din Luxemburg.
E bine de stiu ca la Ford sunt diferente  ci  semnificative nu doar la dotari si incluasiv la calitatea materialelor in versiunile de echipare Trend si Titanium.
Totusi, diferenta de pret este de cca. 1000 Euro la care, probabil, se adauga taxa de poluare ( la cea din ROmania spune ca este platita, la cea din Luxemburg nu scrie acest lucru), in rest, sunt din acelasi an si cu un numar similar de km la bord.
In aceste conditii, eu cred ca as inclina totusi spre cea inmatriculata in Romania.

#5
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
Cea din Luxemburg este cu motor de 115 cp fata de cea din romania cu 95 cp. Poate este important pentru tine.
Cea din Luxemburg are mai multe dotari fata de cea din Romania, si diferenta de pret inseamna si aceste dotari.
Si nu in ultimul rind, cum a mentionat cineva mai sus, e vorba de diferenta calitate de materiale nu doar intre versiuni cit si intre tari

#6
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Cea din Romania 99% masina de firma..deci as zice pas!

#7
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Sa revin si asupra celei din Luxemburg : vanzatorul bate campii destul de grav.
Masina nu are jante pe 17 asa cum se lauda, DVD din parti, la fel cu navigatia 3D, si la fel si cu emisiile de 90 de g/km.
E tipic samsar ce mai baga din burta niste optiuni si le rotunjeste dupa propria vointa.
Din cate vad este este vorba de o varianta de echipare Titanium standard.
Masina arata bine, dar trebuie verificata. Din pacate Ford Europe nu are baza de date comuna de revizii si reparatii ci doar de garantii.
Asta inseamna ca poti vedea pe baza VIN-ului doar daca masina a avut ceva piese schimbate pe garantie in rest nu ai sa vezi reviziile cand au fost facute ca sa-ti faci o idee asupra kilometrajului.

#8
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mai mult ca sigur nu are doar kilometrii astia.

#9
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
te referi la cea adusa ?

Le-am vazut pe ambele si cea alba pare intr-o stare nu prea buna.
Cealalta nu are toate optiunile mentionate exact cum a spus si ajaccio.

Ambele sunt vandute de samsari :(

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
De ce nu cauti tu ceva de la proprietar sub 100000 de km? Stiu, nu sunt la fel de dotate si vor fi pe benzina. Dar stai mai linistit stiind ca masina a fost servisata corect si km sunt reali. Sa-mi fie cu iertare, dar nu as cumpara o masina cu 150000 de km facuti in 4-5 ani niciodată. Asta înseamnă peste 30000 km/an si in cazulde fata, "pute" a masina de firma. Una de familie... normala, face 20-25000/an. Cu aia la 150000 de km, in 3-4 ani ajungi pe la 200000 de km si inevitabil te gandesti la injectoare, pompa de injectie, egr, caseta de directie, pompa servo. Cine stie cum au mers angajatii aia înaintea ta. Companiile isi schimba masinile dupa max. 150000 de km pentu ca usor, usor vor începe sa pice. Si decât sa le carpeasca cheltuind bani constant, prefera sa le schimbe cu unele noi si o iau de la capăt. De-asta si pe angajati ii doare in cot de masini.
Iti spun pentru ca acum 2 ani am vrut sa-mi iau Fiesta de la Weltauto, masina de flota. Multumesc lui Dumnezeu ca m-am oprit la timp. Pentru ca tentatia era mare.

#11
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
masina de 3 ani(2012)...2016 abia a inceput nu se pune,cu 160.000 km nu iti pune un semn de intrebare,las-o naibii ca e luxemburg ca-i mai mic ca Bucurestiul,dar la o medie de 50-55 mii km/an as zice pas,is fugarite ca vai de ele de le sar pistoanele,vb unuia de mai sus...ii doare la basca pe angajati de masina.Eu nu stiu cum aveti curaj sa va uitati,nu mai zic sa va luati masini fugarite in halul asta,mai erau unii ce puneau linkuri cu masini din care rezulta o medie de 80.000km/an...

Edited by traby, 08 February 2016 - 01:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate