Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Initiativa PNL: bolnavul care nu a facut preventie sa plateasca tratamentul.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#1
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
http://www.gandul.in...mentul-15042845

In lungul sir a atacurilor la saracia romanilor acum a aparut initiativa PNL de a impune plata tratamentului celor care nu au urmat niste ipotetice masuri preventive.
Evident o sa apara o alta structura la buget (cu tot ce inseamna cheltuiala de ban public) care sa gineasca masuri preventive...si probabil vom avea si acolo consiliere de 23 ani, ca asa este normal la noi.

Edited by cuculili, 07 February 2016 - 14:39.


#2
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
E mai mult decat ciudat si greu sa dovedesti aceasta "preventie". La o gripa ce preventia sa fac? La cancer pulmonar se platesc taxe la greu la stat la fiecare pachet de tigari.

Este si o chestie buna aici. Daca cineva face infart ignorand sintomele si neconsultand un doctor cardiolog cand era cazul....da, sa zicem, dar e foarte greu ce vorbim aici.

#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Se intreaba cum sa ne mai jegmaneasca, cum sa faca sa fure mai mult, noi prosti ca stam si rabdam.

#4
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Ar trebui sa iesim in strada!

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Este cea mai mare escrocherie de pana acum...........cum pana mea sa fim tratati de orice medic!Posted Image

View PostDraculescuDraculescu, on 07 februarie 2016 - 14:41, said:

Ar trebui sa iesim in strada!

Trebuie sa iesim masiv in strada............Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 February 2016 - 14:52.


#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Iniţiatorii susţin că „deşi poate părea ciudat, este introdusă obligaţia de a participa la competiţii sportive” în scopul atingerii a două obiective, care ţinteşte două obiective posibile: „legitimarea sportivilor amatori şi creşterea numărului de sportivi legitimaţi în sportul respectiv, ceea ce duce la creşterea sportului de masă”, precum şi faptul că la „ competiţii va veni şi familia imediată a beneficiarilor şi copiii vor învăţa, prin imitaţie, de la părinţii lor că este bine şi frumos să facă sport”.

In curand vom participa, obligatoriu, la cursuri de dansuri populare si olarit, ca si ele-s bune si frumoase.

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,662
  • Înscris: 13.10.2003
Eu am inteles ca e vorba de acel program de analize gratuite pe care multi l-au ignorat. Recunosc ca si eu desi am fost pe urma la o clinica privata si am platiti ptr. analizele alea insa atunci cand eram planificat de la ,,centru'' nu mi-am gasit timp.
In esenta masura e buna, vor sa ne bage cu forta daca e cazul binele in casa insa trebuie sa fie suficient de concisa ptr. a preveni abuzurile. Sunt oameni care-si platesc contributiile la sanatate zeci de ani fara a apela vreodata la sistem iar cand o fac ar fi absurd sa cauti nod in papaura ptr. a-i mai pune la o plata suplimentara. Legile trebuie concepute astfel incat sa fie real in ajutorul cetatenilor nu impotriva lor sau avand ca scop pedepsirea acestora.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Vom ajunge mai rau decat era pe vremea lui..........Ceasca!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 February 2016 - 14:49.


#9
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Sa nu uitam ca este an electoral iar cetateanului o sa ii sara in ochi cuvantul "obligatie".Posted Image

De fapt momentul ales pentru initiativa este putin zis tampit dar se pare ca cineva din pharma a presat teribil ca, deh, e rost de mari vanzari la consumabilele pentru laboratoarele de analize (desi cand afluxul de clienti o sa ajunga la cifre de milioane multe analize se vor face din pix...hopaa, dar si acum se fac asa)

Oricum este stralucitor sa ai asigurare medicala dar sa platesti tratamente pentru ca ai sarit cine stie ce masuri preventive (ca lucrurile vor evolua neindoios dincolo de analize sange si o discutie amicala cu medicul)

#10
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Eu as fi curios cum se poate face preventie fortata cu medicii de azi, astia spagarii? Nu comva o sa trebuiasca sa mergem "fortat" la doctor to cu plicul?  Si cum faci preventie in sate la mai mult de 40 de km de orice spital? Cine le plateste alora transportul?

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
In Romania orice abuz este posibil..........inca!Posted Image

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View PostDraculescuDraculescu, on 07 februarie 2016 - 14:41, said:

Ar trebui sa iesim in strada!

Dar in costum de astronaut, sa prevenim gripa.

#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,304
  • Înscris: 29.07.2013
Ideea de a inocula romanilor obiceiul de a face cel putin o vizita anuala la medic, pentru un control general, mi se pare un pas spre civilizatie.

Nu stiu voi dar eu  recunosc ca de-a lungul existentei mele n-am facut niciodata un control de rutina ca sa-mi verific "motorul si caroseria" !

Masina, in schimb, am dus-o la ITP, fortat de prevederile legale. Posted Image

De fiecare data cand am batut la usa unui medic a fost atunci cand deja aveam nevoie de o interventie ce ar fi putut fi evitata, daca il vizitam preventiv.

Ideea mi se pare buna, ramane de vazut ce fel de lege va iesi in urma consultarilor "creierelor natiunii", pentru ca aici e problema !

Edited by argonaut, 07 February 2016 - 14:56.


#14
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ca si cum nu platesti ,incepand cu portarul de la spital...
Si cum e cu analizele facute in 3 locuri, cu rezultate diferite?
Asa e cu tehno-curatii astia, gandesc prea mult.
Ce-i mai doare pe ei de noi, le e frica sa nu dispara alegatorii...

Edited by nino852, 07 February 2016 - 15:10.


#15
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Important e că ne-am luat țara înapoi, restul sunt detalii neglijabile. Posted Image

#16
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Unde sunt lingaii PNL? Pai de ce suntem furati de atatia ani? Din cauza prostilor care sustin partidele, fie ca e vorba de PNL, PSD sau oricare ar fi.

#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mi se pare una din masurile stupide . Un contract are doua parti : cel care plateste ( asiguratul ) si cel care asigura  serviciile . De ce se modifica unilateral contractul ?   As fi de  acord cu orice modificari in contract dar sa vad si paragraful cu " daca nu iti convine iti returnam toata contributia de pana acum " . Evident cu aceleasi dobanzi si penalizari pe care le platesc si eu pe intarzierile la plata contributiilor.

Edited by ggelu, 07 February 2016 - 17:11.


#18
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postnino852, on 07 februarie 2016 - 14:56, said:

Si cum e cu analizele facute in 3 locuri, cu rezultate diferite?

De fapt asta e unul din cele mai grave lucruri.

- Da, va rog...
- Am venit pentru analizele anuale ca...
- Da, da, sigur, inteleg ca nu suferiti de nimic. Ok!...asaa, un pic de sange, pipi la borcanel...asaa, gata, si acum rezultatele: tac, pac.
- Aaa, pai asa repede?
- Oo, desigur, avem cea mai performanta aparatura...sau doriti sa veniti maine?
- Aa, nu, sunt la munca toata ziua.
- E, noi iesim in intampinarea clientilor nostri. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate