Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ajutor contestare PV de contraventie

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Buna ziua .Doresc putin ajutor privind contestarea unui PV de contraventie.Este vorba de o amenda
pentru ca nu am deszapezit trotuarul (suficient).Dar partea ciudata este ca acest trotuar ...nu exista...
In luna Septembrie (anul trecut) au inceput lucrari de reabilitare la carosabil si trotuar .Carosabilul a fost
terminat dar trotuarul a fost spart si scos cu buldozerul ,astfel au ramas santuri si gropi ca dupa bombardament .
Binenteles ca a venit iarna si lucrarile de reabilitare au intrat in conservare.Cind a nins am deszapezit o carare
(slalom) printre gropi si balti de apa .Unui baiat cu ochi albastri de la rutiera i se paru ca nu am deszapezit
suficient si mi-a adus cadou ,amenda de 2205 lei ....Tot ce am incercat sa ii explic organului a fost in zadar...
Asadar urmeaza judecatoria .Am trimis o contestatie la judecatorie ,am primt un raspuns cu termen de 10 zile
Pe cine chem in judecata ? pe politai sau procesul verbal ?Sau pe amindoi ?Ce sa scriu de politai ?
Abuz in serviciu sau incompetenta ?Imi trebuie avocat ?

Edited by mariusyale, 07 February 2016 - 13:10.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tu contesti procesul verbal sau il iei de guler pe politist? asa trebuie sa-ti pui problema.

din ce inteleg, problema este cu PV, asa ca vei contesta si sa te asiguri ca ai toate dovezile necesare de la fata locului, de la momentul primirii amenzii, pt a putea dovedi cele contestate si starea trotuarului.

de lotipist poti scrie doar imprejurarile in care i s-a parut lui ca ar fi determinat sa te sanctioneze.

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Casa particulara sau firma ?

#4
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cu dovezile iar e ciudata .Am facut cerere la Primarie si miine aflu daca imi dau mie sau judecatoriei
actul din care reiese ca ,,trotuarul " este in reabilitare .S-au inchinat stiind ca sediul politiei este pe aceiasi
strada cu mine....si este prima data cind li se cere asa ceva .
Fotografii am dar nu stiu daca mi le accepta .
Casa particulara (stiu ca amunda este mai mare ca la firme)

Edited by mariusyale, 07 February 2016 - 13:24.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmariusyale, on 07 februarie 2016 - 13:07, said:

Imi trebuie avocat ?
Îți trebuie dar se pare că e foarte târziu. Dacă nu poți face diferența între plângerea contravențională și reclamarea polițistului este posibil ca nici avocatul să nu-ți mai poată face mare lucru.

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Stai umpic.... polițist de la rutieră ? El ți-a dat amenda pt. zăpadă? E ca și cum ar da ISU amendă pentru nepurtarea centurii de siguranță ..

Edited by Rhesus, 07 February 2016 - 13:27.


#7
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Una din fotografii.Si da politist de la rutiera.

Attached Files


Edited by mariusyale, 07 February 2016 - 13:27.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmariusyale, on 07 februarie 2016 - 13:07, said:

Buna ziua .Doresc putin ajutor privind contestarea unui PV de contraventie.Este vorba de o amenda
pentru ca nu am deszapezit trotuarul (suficient).Dar partea ciudata este ca acest trotuar ...nu exista...
In luna Septembrie (anul trecut) au inceput lucrari de reabilitare la carosabil si trotuar .Carosabilul a fost
terminat dar trotuarul a fost spart si scos cu buldozerul ,astfel au ramas santuri si gropi ca dupa bombardament .
Binenteles ca a venit iarna si lucrarile de reabilitare au intrat in conservare.Cind a nins am deszapezit o carare
(slalom) printre gropi si balti de apa .Unui baiat cu ochi albastri de la rutiera i se paru ca nu am deszapezit
suficient si mi-a adus cadou ,amenda de 2205 lei ....Tot ce am incercat sa ii explic organului a fost in zadar...
Asadar urmeaza judecatoria .Am trimis o contestatie la judecatorie ,am primt un raspuns cu termen de 10 zile
Pe cine chem in judecata ? pe politai sau procesul verbal ?Sau pe amindoi ?Ce sa scriu de politai ?
Abuz in serviciu sau incompetenta ?Imi trebuie avocat ?

Nu-ti trebuie avocat, e suficienta  o lopata pentru zapada. Si nu chemi pe nimeni in judecata, consideri banii astia ca sunt taxa de scolarizare, ca ai invatat de ei, ca "Legea  e lege si trebuie respectata!"

Edited by myshyk, 07 February 2016 - 13:28.


#9
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cind ai trotuar il deszapezesti ,dar cind ai un santier in fata casei ce faci ?
Te bagi in gropile lor sa dai zapada ?Tragi apa cu vitanja ?Ai voie sa intervii la
lucrarile unui santier sau pe domeniul public?

#10
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postmariusyale, on 07 februarie 2016 - 13:07, said:

Cind a nins am deszapezit o carare (slalom) printre gropi si balti de apa .Unui baiat cu ochi albastri de la rutiera i se paru ca nu am deszapezit suficient si mi-a adus cadou ,amenda de 2205 lei ....Tot ce am incercat sa ii explic organului a fost in zadar...
Asadar urmeaza judecatoria .Am trimis o contestatie la judecatorie ,am primt un raspuns cu termen de 10 zile
Pe cine chem in judecata ? pe politai sau procesul verbal ?Sau pe amindoi ?Ce sa scriu de politai ?
Pe domnul Proces Verbal.
Acum serios, e o scuza asta cu trotuarul neterminat/neasfaltat. Daca era asfaltat probabil cautai alta scuza.
Imi place si manipularea, pui o poza dupa ce nu mai e zapada si s-a topit, ducand la acumularea de apa.

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca nu dai zapada e amenda ca vorba aia e trotuarul tau. Daca pui ceva pe trotuar pancarda, suport de bicicleta etc nj mai e trotuaru tau si iti da primaria amenda. Pai ori e trotuarul tau ori a primariei? Pai daca e a primariei sa dea ei zapada.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
zzhunt - iar indreptul masinii de ce cureti? ca nu este strada ta.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Faci o reclamatie, ca ai piciorul scrintit de la acele gropi, IML, tot tacimul, reclamatie ca firma X nu a terminat lucrarile, apoi mai vezi cum faci, cu actele doveditoare.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Curat ca asa vreau eu. Daca nu e terenu tau e a alcuiva cum poate primi altcineva amsnda?
Numai pe timpu lu ceausescu erau oameni scosi la munca patriotica fortat.

#15
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Da, iti trebuie avocat.

#16
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Pentru ca asa e legea...

#17
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
eu  zic  ca  este  un  subiect  de  stiri.din  ce-mi  aduc  aminte,firmele  de  deszapezire  au  primit  amenda  mai  mica  fiindcă
nu  si-au  facut  treaba.  chestia  e  ca  nu  stiam  ca  politia  rutiera  are  asemenea  competente!

#18
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Domeniul public se administreaza de proprietar (statul) cu bani publici.OG 7/2010 care completeaza OG43/1977-,,drumuri publice sunt drumurile  de utilitate publica si /sau de interes public destinate circulatiei rutiere si pietonale…..acestea sunt proprietate publica si sunt intretinute din fonduri publice “
Trotuarul este parte componentă a drumului, conform art. 2 din OG 43/1997, adică este domeniu public, care se întreţine exclusiv de autorităţi, din bani publici, cum am văzut mai sus. Iar intervenţia neautorizată pe domeniul public – unde poate fi inclusă şi deszăpezirea – este sancţionată contravenţional sau chiar penal .
Dar cind trotuarul este axcavat cu  buldozerul  deci nu mai exista si faci o deszapezire minima ca normala nu ai cum cine mama dracu spune
ca trebuiesc dati 1 metru sau 2 metri din ce ? Am avut bunavointa si am facut dar ca in bancul cu iepurasul de ce am avut fes si nu sapca?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate