Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Telefon nou, buget maxim 1100 RON

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#1
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Salut

Am un Lg G2 mini momentan, SH, de 6 luni cumparat, dar deja face probleme la partea de notificari si mesaje. Si prefer sa imi iau un telefon nou.

Imi doresc un telefon care sa aiba:

- ecran intre 4,5 si 5 inch maxim
- baterie macar de 2000 Mah
- camera care sa faca poze clare
- sa nu aiba lag sau predispozitie spre asta... stiu ca suna imposibil sa vreau asemenea garantie, dar de ex am observat ca Samsung au tendinte de lag dupa cateva luni
- as prefera sa nu fie firme gen Huawei, si altele de genul, allview etc... nu imi place interfata lor si nu prea am incredere.

Multumesc ! sper sa reusesc sa iau o decizie buna

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
http://www.pcgarage....t1541-4g-black/

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca era vorba de Moto G 3rd varianta cu 2 gb ram mai ziceam, dar asa nu merita.

As fi recomandat Xiaomi Redmi Note 2/Note 3 dar au ecran de 5,5".

Asa zic sa mergi pe Huawei P8 Lite. Nu stiu de ce nu ai avea incredere in Huawei.

#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Daca ai prejudecati gen; sa nu fie firma Huawei, Xiaomi, etc nu pot sa-ti spun decat ca in banii tai o sa ai parte tot de o prastie de telefon dar de firma.
Eu recomand acest telefon, cumparat de aici iti vine direct acasa fara nici macar sa platesti transportul.

Edited by kiario, 07 February 2016 - 13:20.


#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Si daca nu-ti place interfata Xiaomi/Huawei, pui Nova Launcher si gata, eu asa am facut! Nu gasesti ceva "de firma" care sa se compare cu Xiaomi/Huawei in bugetul asta.

#6
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Initiatorul vrea si "firma" si garantie,  cred ca singurele variante sint samsung, sony,  htc sau lg. Iar in banii astia isi va lua o petarda de telefon.

Edited by blue74lion, 07 February 2016 - 14:51.


#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
asus. cel mai bun raport pret/calitate.

#8
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Ok, ce inseamna la voi petarde? Asta nu inteleg... adica ce specificatii tre sa aiba un telefon ca sa nu fie considerat petarda?
Un HTC 625 de ex, e petarda? Adica mie mi se pare ok. Macar sa stiu ce anume face un telefon sa nu fie petarda.

#9
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostNoleafclover, on 07 februarie 2016 - 12:51, said:

- as prefera sa nu fie firme gen Huawei, si altele de genul, allview etc... nu imi place interfata lor si nu prea am incredere.
Ce inseamna pt tine "gen Huawei, si altele de genul, allview etc"?

View PostNoleafclover, on 07 februarie 2016 - 16:40, said:

Ok, ce inseamna la voi petarde? Asta nu inteleg... adica ce specificatii tre sa aiba un telefon ca sa nu fie considerat petarda?
Un HTC 625 de ex, e petarda? Adica mie mi se pare ok. Macar sa stiu ce anume face un telefon sa nu fie petarda.
Un link catre un magazin cu HTC 625?
Poate fi petarda daca e overpriced (ex: telefon cu specificatii low-end la pret de mid-range).

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostNoleafclover, on 07 februarie 2016 - 12:51, said:

- ecran intre 4,5 si 5 inch maxim
- baterie macar de 2000 Mah
- camera care sa faca poze clare
- sa nu aiba lag sau predispozitie spre asta... stiu ca suna imposibil sa vreau asemenea garantie, dar de ex am observat ca Samsung au tendinte de lag dupa cateva luni
- as prefera sa nu fie firme gen Huawei, si altele de genul, allview etc... nu imi place interfata lor si nu prea am incredere.

=> Lumia 640. In ciuda interfetei ciudate la început, este usor de folosit, nu are lag si la o utilizare medie bateria tine si doua zile. Camera e ok, ecranul are o rezolutie buna, eu îl am din septembrie si sunt multumit. Gasesti si aplicatiile uzuale. Eu sunt la al doilea WP. Am avut înaintea lui, timp de un an, un Lumia 625. Iti mai rămân si bani. :)
Daca nu, vezi daca gasesti un Samsung A5 la liber. Desi ca Android la acest buget m-as uita la Huawei P8Lite.

#11
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Vreau doar Android, adica asta fara discutie.
Telefoane gen Huawei, adica mi se par ciudate, chinezarii, cu interfata urata, nu mi-ar face placere sa il folosesc. Si nu vreau sa instalez launchere sa ingreuneze telefonul degeaba. Vreau sa il tin.curat si sa imi placa.
Adica nu inteleg de ce recomandati firme gen allview etc... nu pot sa cred ca sunt mai bune ca astea consacrate. Nici camerele nu fac poze asa bune,.chiar daca au 8 megapixeli de exemplu... vreau sa simt ca am un telefon pe care il folosesc cu drag si merge bine,.macar 2 ani sa il tin

#12
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Cine ţi-a recomandat ţie Allview? Un launcher nu îţi îngreunează absolut nimic, mai ales la nivelul ăsta, deci din punctul meu de vedere nu este un factor decisiv.

#13
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Daca tu compari Huawei cu Allview atunci n-o sa intelegi niciodata. Meriti o recomandare de Kroghy. :)

#14
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Pentru mine Allview, Huawei, Xiaomi etc, sunt.in aceeasi categorie, mi se par dubioase. Pur si simplu...

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostNoleafclover, on 07 februarie 2016 - 19:42, said:

Pentru mine Allview, Huawei, Xiaomi etc, sunt.in aceeasi categorie, mi se par dubioase. Pur si simplu...
Corect. Pentru mine si multi altii Huawei si Xiaomi sunt marci foarte bune ale caror telefoane chiar merita cumparate. Uita-te la HTC, Samsung, LG, Sony , sunt inexistenti pe segmentele low-end, low-mid.

Ca lumea le cumpara telefoanele in necunostinta de cauza, asta e alta treaba.

#16
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
+1 Lumia 640

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postdragosmacovei, on 07 februarie 2016 - 19:39, said:

Daca tu compari Huawei cu Allview atunci n-o sa intelegi niciodata. Meriti o recomandare de Kroghy. :)

In acest caz chiar ma pregateam sa recomand Samsung J5... daca tot vrea sa audă ce vrea. :D
Deci Samsung J5 sau orice HTC.
Dar tine cont de o chestie. Ai un telefon din asta mai cunoscut si îl schimbi de "bun" ce este. LG-ul ala nou pe care îl ai a fost ca pret tot cam 1000-1100 de lei.

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postjegmihai, on 07 februarie 2016 - 19:50, said:

Corect. Pentru mine si multi altii Huawei si Xiaomi sunt marci foarte bune ale caror telefoane chiar merita cumparate. Uita-te la HTC, Samsung, LG, Sony , sunt inexistenti pe segmentele low-end, low-mid.

Ca lumea le cumpara telefoanele in necunostinta de cauza, asta e alta treaba.
Nici in segmenul de mijloc nu exista. Doar la flagshipuri as lua Samsung/HTC/LG/Sony, acolo da, sunt mai bune ca Huawei/Xiaomi/Lenovo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate