Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sfat ideii casa p+m 2016 jud mures

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Cristiprecup

Cristiprecup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2016
Casa p+m 2016 mures

Buna colegi. Sunt nou aici si daca imi puteti da o mana de ajutor cu necesarul de materiale pt casa. Mentionez terenul il am si casa va fi dupa proectul din poze dar lungimea va fi 8.5/ 8.5

Attached Files


Edited by Cristiprecup, 06 February 2016 - 09:12.


#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Undes pozele?

#3
Cristiprecup

Cristiprecup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2016

 FreemanG1, on 06 februarie 2016 - 09:09, said:

Undes pozele?
scuze dar sunt incepator pe forum si numai acuma am gasit cum sa pun pozele.

 Cristiprecup, on 06 februarie 2016 - 09:04, said:

Casa p+m 2016 mures

Buna colegi. Sunt nou aici si daca imi puteti da o mana de ajutor cu necesarul de materiale pt casa. Mentionez terenul il am si casa va fi dupa proectul din poze dar lungimea va fi 8.5/ 8.5
http://www.conprocasa.ro/casa-234.html

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e din lemne casa? daca da, te compatimesc!  cine te-a invatat pe tine sa faci casa asta habar nu am....
necesarul de materiale trebuie sa ti-l dea proiectantul din calculator. oricum este estimativ, nu poate nimeni sa iti faca farmacie.
sau cel mai bine il calculezi tu pe baza dimensiunilor.

#5
Cristiprecup

Cristiprecup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2016

 rich1974, on 06 februarie 2016 - 09:22, said:

e din lemne casa? daca da, te compatimesc!  cine te-a invatat pe tine sa faci casa asta habar nu am....
necesarul de materiale trebuie sa ti-l dea proiectantul din calculator. oricum este estimativ, nu poate nimeni sa iti faca farmacie.
sau cel mai bine il calculezi tu pe baza dimensiunilor.
deci casa va fi din bca, modelul de casa la-m luat de pe net. doar cam cat mar duce materialul ma refer. bca , mc de beton pt fundatie

#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Fa o vizita unui proiectant/arhitect si iti va face proiectul in care vei avea toate informatiile. Am impresia ca vrei sa ridici o casa in functie de toanele si impresiile unor dorei ingineri constructori.

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Asa in mare poti sa-ti calculezi si dumneata. Faci cubajul (calculezi volumul) la fundatii si la placa si afli cat beton ai nevoie. Dupa care faci cubajul la zidarie si afli cat BCA iti trebuie. La modul aproximativ.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Trebuie sa specifici proiectantului ca o faci din bca fiindca bca-ul nu e portant.

#9
Cristiprecup

Cristiprecup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2016
De proiectant inca nu lam gasit disponibil. Portant? Adica? Cu ce sa fac? Caramida sau bca?

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fa casa din cadre de beton si peretii ii faci din ce vrei. poti sa ii faci si din chirpici, ar fi cel mai indicat.
dezavantajul e ca se exscuta mai greu fiindca trebuie cofrati stalpii si grinzile independent.
cauta si tu pe net ce inseamna zidaria portanta.

#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Chiar daca nu sunt fan bca, se poate zidi si pe structura portanta in limita hartii seismice P, P+1  parca , prodcatorii au atasata harta pentru o incadrare mai ok cu ce tip de bca se recomanda la zidit. Ar fi interesante hartile seismice si din partea producatorilor de caramida (fara a merge prin submeniuri si a citi fisele de rapoarte)
In proiect nu tine mortis la anumite dimensiuni pana nu stabilesti ulterior structrura (dimensionata) si izolatia (dimensionata) chiar si generic de echipa  de proiectare aleasa de tine. Doar prin tarile asiatice vei putea sa ai petete din hartie si sa nu iti ocupe spatiu :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate