Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tensiune "lucru" motor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor.
Un scaner HP 3770 cu lampa principala arsa si erori peste erori, l-am aruncat.
Inainte de a-l incredinta ghenei, am trecut la o disectie generala.
Astfel, am recuperat motorul (functional), cureaua, lampa secundara, surubelele.

Ceea ce ma intereseaza pe mine este motorul, despre care am eu un feeling ca este destul de puternic, mai ales ca are un angrenaj din roti dintate cu rol de reductor.
Intrebarea mea... cum pot afla tensiunea de lucru a motorului? Vad ca are 4 cabluri si nu 2 ca unul conventional. Banuiesc ca 2 sunt pentru interactiunea cu un controler de pe placa de baza.
Scanerul in perioada lui de functionare se alimenta la 12V. Nu stiu daca sa "bag" aceeasi tensiune si in motor.

Am si un aparat de masura, dar nefiind electronist nu stiu sa il folosesc in acest caz, sa aflu cifra care ma intereseaza.

PS: Nu stiu inca daca si la ce il voi folosi, doar vreau sa ma asigur ca in caz de necesitate stiu la ce sa ma astept.

Attached Files



#2
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Cred ca e motor pas cu pas merge decat actionat de un controller. Trebuie un circuit specializat pentru a il actiona

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Sunt aproape sigur ca este vorba de un stepper si dupa cum arata nu chiar foarte puternic.

Later: vad ca ti-a raspuns deja Cristi :)

Edited by Toxic00, 05 February 2016 - 22:46.


#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Am inteles. Voi incerca maine pe lumina sa ii bag niste volti sa vad daca o ia...

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Daca vrei un motoras cu actionare obisnuita (curent continuu etc.), atunci nu e ce iti trebuie.
Asta e stepper (adica motor pas cu pas). Uite aici niste informatii despre actionare, chiar de la producator (al tau e varianta din dreapta, bipolar):

http://www.epoch-ele...w/e-qa-main.htm

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce ai inteles? Se pare ca absolut nimic! Ti s-a spus clar ca-i un motor pas-cu-pas, sau sincron, cu 3-4 faze, dar tu tot vrei sa-i bagi niste volti... ce fel de volti, de unde....

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da am inteles ca nu este un motor conventional si ca s-ar putea sa trebuiasca altfel de actionare. Inseamna ca nu as pierde nimic daca il ard nu? Volti,.. de unde daca nu dintr-o baterie sau un adaptor?

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 bonygy, on 05 februarie 2016 - 22:49, said:

Am inteles. Voi incerca maine pe lumina sa ii bag niste volti sa vad daca o ia...

Nu baga volti ca nu o ia. Poti cauta chiar dupa codu de pe el, epoch t1319674, da dupa provenienta/poza ii mai mult ca sigur stepper bipolar.
Ai nevoie de electronica ca sa-l invarti, mai exact de bipolar stepper driver facut cu circuite integrate specializate sau microcontroller + full bridge driver.
Ai aici si o animatie cum trebuie comandat sa se invarta si in ce succesiune.

Edited by gabyxm, 05 February 2016 - 23:21.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc pentru sfaturi. Deci este chestie de prins urechile ca sa faca un pic bizz bizz...

Edited by bonygy, 05 February 2016 - 23:19.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 bonygy, on 05 februarie 2016 - 22:49, said:

Am inteles. Voi incerca maine pe lumina sa ii bag niste volti sa vad daca o ia...
Daca vrei motoare calumea dezmembreaza imprimante HP inkjet si vezi ca la multe motorul de hartie este clasic si destul de fortos, are cuplu mare, turatie nu asa mare. Regularea vitezei se face dinamic cu un senzor pe fulie cu liniute fine si detector optic. Unele imprimante high end au trecut la motoare normale si pe cap insa au un regulator smecher si practic pot scrie perfect si daca le variaza fizic viteza ca ajusteaza dupa sensor matricea de picaturi in timp real.

Edited by andreic, 06 February 2016 - 00:53.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 bonygy, on 05 februarie 2016 - 23:16, said:

Da am inteles ca nu este un motor conventional si ca s-ar putea sa trebuiasca altfel de actionare. Inseamna ca nu as pierde nimic daca il ard nu? Volti,.. de unde daca nu dintr-o baterie sau un adaptor?
Voltii sunt de curent continu si alternativ, macar atat ar fi trebuit sa stii, nu sa intrebi retoric "de unde daca nu dintr-o baterie sau un adaptor?"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate