Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Aceeași zi, același adaos comercial, același preț de achiziție, același preț final

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Vreau sa se înțeleagă de la început ca nu fac nicio acuzație, va întreb doar pentru a ma informa. este posibil ca din roate magazinele online indexate de un motor de căutare cu specific...financiar, numai unul sa perceapă un preț mai mic pentru un produs si toate celelalte, absolut același preț?

Va întreb pentru ca știu ca pe la alte case, s-a lăsat cu amenzi și alte alea.
Repet: nu fac acuzații, doar ca mi s-a părut...putin probabil..dpdv probabilistic.


[ http://s11.postimg.org/f86e0jtr7/Price.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar daca mai trag cu ochiu' unii la altii tot nu ai ce sa le faci, in democratie isi pot forma pretul final cum vor. Doar daca recunosc sau sunt probe solide (nu doar pretul de la raft) de organizare cartel !

Edited by neagu_laurentiu, 05 February 2016 - 22:35.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Nu inteleg unde e inselatoria

#4
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Este si mai ieftin.   Vezi aici https://www.autolux....-s701-asas4797/

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Il gasisem, dar vezi opinii despre magazin.
Nu stiu daca se numeste inselatorie. Sunt curios ce parere are Oficiul Concurentei despre asta.

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pai acum ti-ai dat seama ca in tara asta nu exista concurenta ?! De asta sunt preturile mai mari decat prin tarile vecine si chiar si decat in vest...De ce sa se concureze cand se pot intelege sa puna acelasi pret ? Uite-te prin supermarketuri sau prin piete...vezi pe undeva preturi diferite la aceiasi marfa ?
Consiliul concurentei ?! ...cui ai e frica de el ? daca te prinde in flagrant ,dai spaga si scapi...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostYOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 22:44, said:

Nu stiu daca se numeste inselatorie. Sunt curios ce parere are Oficiul Concurentei despre asta.
Nici o parere. Tu daca ai ceva de vanzare, iti place sa vin eu sa-ti dictez pretul ?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postneagu_laurentiu, on 05 februarie 2016 - 23:02, said:

Nici o parere. Tu daca ai ceva de vanzare, iti place sa vin eu sa-ti dictez pretul ?
Eu nu cred ca ai inteles despre ce este vorba.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostYOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 22:44, said:

Nu stiu daca se numeste inselatorie. Sunt curios ce parere are Oficiul Concurentei despre asta.
In Romania nu exista Oficiul Concurentei - se cheama Consiliul Concurentei (ca tot ne place sa ne dam rotunzi si de-toate-stiutori) si nu are nici o legatura cu stabilirea pretului la un produs, decat daca "concurentii" se inteleg intre ei. Da' CC nu are ce sa spuna daca Y copiaza pretul lui X, de exemplu.

Pe de alta parte:
1. producatorul/importatorul poate "recomanda" un pret - fara a afecta concurenta, pentru ca in acel pret poti primi 2 ani garantie sau 3 ani sau alte beneficii(deci exista "concurenta"); mai mult, vanzatorul nu este obligat sa respecte pretul, DAR poate primi beneficii daca il respecta (lucru normal, de altfel)
2. de unde stii tu ca exista acelasi pret la furnizor pentru toti si ca au toti acelasi adaos? Te-ai "uitat" in "bucataria interna" a companiilor si stii la ce preturi au cumparat si ce adaosuri au?

Mama ei de treaba financiara...

Edited by dexterash, 05 February 2016 - 23:11.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Te simt deranjat. Ai vreun magazin?
Mai rotund si de-toate stiutor decat tine, nu s-a dat nimeni de subiectul acesta.
Prin urmare, iti multumesc pentru interventie, dar nu era necesara.

*Titlul este un pamflet..scris de un nestiutor...

#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu e de ajuns un singur reper dintr-o gama. Daca ai avea probe concrete ca intreaga gama Yamaha de exemplu in cazul nostru, sau macar 75%(parca) din ea este la acelasi pret la mai multi de 3 vanzatori, poate s-ar sesiza. Dar si aici e de discutat intrucat aia 3 trebuie sa acopere minim 10% din piata asa ca e greu de dovedit in cazul asta. Mai usor este in cazul hypermarket-urilor unde poate ai sanse sa gasesti la Auchan, Carrefour si whatever o gama cu acelasi pret. Si atunci se indeplinesc cam toate conditiile.
Ce spun mai sus e din auzite ca am avut si unde lucrez un control din partea consiliului concurentei si parca astea erau conditiile.
Tu ai descoperit un reper la care poate importatorul are un pret special pe care il da vanzatorilor si ei au ales sa isi puna acelasi adaos mai putin unul din ei care zice ca supravietuieste si cu 2% adaos de exemplu.

Edited by Seteh, 05 February 2016 - 23:18.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdexterash, on 05 februarie 2016 - 23:07, said:

In Romania nu exista Oficiul Concurentei - se cheama Consiliul Concurentei (ca tot ne place sa ne dam rotunzi si de-toate-stiutori) si nu are nici o legatura cu stabilirea pretului la un produs, decat daca "concurentii" se inteleg intre ei. Da' CC nu are ce sa spuna daca Y copiaza pretul lui X, de exemplu.

Pe de alta parte:
1. producatorul/importatorul poate "recomanda" un pret - fara a afecta concurenta, pentru ca in acel pret poti primi 2 ani garantie sau 3 ani sau alte beneficii(deci exista "concurenta"); mai mult, vanzatorul nu este obligat sa respecte pretul, DAR poate primi beneficii daca il respecta (lucru normal, de altfel)
2. de unde stii tu ca exista acelasi pret la furnizor pentru toti si ca au toti acelasi adaos? Te-ai "uitat" in "bucataria interna" a companiilor si stii la ce preturi au cumparat si ce adaosuri au?

Mama ei de treaba financiara...

Nu numai, dar poate exista o politica a firmei care vinde produsul, ca dealerul sau magazinul care-l vinde sa aiba pretul de €xxx.xx
Si magazinul il poate vinde sau nu, dar prin contract sa fie blocat in a schimba pretul

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Deci, din punctul tau de vedere, pretul poate fi stabilit corect?
M-am mai uitat de inca un produs si acolo am vazut diferente.
Vreau sa-mi pastrez ochii deschisi, dar incerc si s anu cad in extreama cealalta, a...teoriei conspiratiei.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTsunnnami, on 05 februarie 2016 - 23:17, said:

Nu numai, dar poate exista o politica a firmei care vinde produsul, ca dealerul sau magazinul care-l vinde sa aiba pretul de €xxx.xx
Eh, la noi (UE) a aparut o discutie lunga pe tema asta care nu stiu exact cum s-a terminat. Dar...

View PostTsunnnami, on 05 februarie 2016 - 23:17, said:

Si magazinul il poate vinde sau nu, dar prin contract sa fie blocat in a schimba pretul
Corect - este alegerea magazinului daca face achizitia de acolo. Dar asta cu blocatul pretului iar am impresia ca e "dubioasa" si nu este "inghitita" de CC.

Pe de alta parte, exista MINIMUM SALE PRICE si nu tre' sa se infinga toti la el. Posted Image

View PostYOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 23:15, said:

Te simt deranjat. Ai vreun magazin?
Pai cand vii cu niste afirmatii care nu au sustinere, care nu au nici macar logica, cum e?

Edited by dexterash, 05 February 2016 - 23:24.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdexterash, on 05 februarie 2016 - 23:25, said:

Pai cand vii cu niste afirmatii care nu au sustinere, care nu au nici macar logica, cum e?
Nu am facut afirmatii. Am scris si evidentiat ca nu acuz. Doar mi s-a parut ciudat.

#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostYOUR_GOD, on 05 februarie 2016 - 23:22, said:

Deci, din punctul tau de vedere, pretul poate fi stabilit corect?
M-am mai uitat de inca un produs si acolo am vazut diferente.
Vreau sa-mi pastrez ochii deschisi, dar incerc si s anu cad in extreama cealalta, a...teoriei conspiratiei.

Nu stiu daca pe mine m-ai intrebat ... dar raspunsul e da.
Hai sa zic un exemplu din domeniul meu. Un producator vindea la distribuitori produsele in functie de cantitatile pe care le cumpara. Toata treaba intra pana in detaliu de reper, producatorul avand cam 10.000 de repere de vandut. Astfel ca daca distribuitorul X avea cea mai buna miscare pe codul Y, avea cel mai bun pret dintre cei sa zic 10 distribuitori.
Problema a fost ca toti distribuitori au inceput sa lase adaosul din ce in ce mai jos, "hranindu-se" cu marja din codurile mai greu vandabile doar ca sa intre in piata cu cele foarte mult vandabile. Astfel s-a ajuns ca produsul respectiv, care era din gama high, sa ajunga la preturi de medium si alocuri la unele repere la low ca pret.
Producatorul a chemat toti distribuitori si i-a anuntat ca le va da acelasi pret la toti indiferent de cantitati. In doua saptamani preturile au revenit la normal in sus iar distribuitori si-au fixat cam acelasi adaos astfel ca preturi nu difereau in functie de distribuitor. Si nu , nu a fost nici o intelegere intre ei ci doar si-au dat seama ca un adaos de x% ii tine pe linia de plutire.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Tie m-am adresat. Problema, zic eu, e ca produsul respectiv s-a scumpit in desurs de o luna cu aproape 400 lei.

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdexterash, on 05 februarie 2016 - 23:07, said:

2. de unde stii tu ca exista acelasi pret la furnizor pentru toti si ca au toti acelasi adaos? Te-ai "uitat" in "bucataria interna" a companiilor si stii la ce preturi au cumparat si ce adaosuri au?

Pentru că există doar doi importatori oficiali Yamaha din care unul vinde mai scump și altul n-are produsul pe site-ul lor, restul sunt reselleri sau importatori de piață gri. :lol: Și din poza aia, tare mi-e că mulți dintre ăia din listă sunt de fapt aceeași firmă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate