Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Broasca usa -arc rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna seara!

Saptamana aceasta mi s-a stricat broasca de la o usa de interior. Am scos-o din usa, am desfacut-o si am constatat ca unul din arcuri este rupt. Am fost sa cumpar alta broasca dar nu am gasit identica cu ceea ce am eu. Am fost la toate magazinele mari. Astazi am fost si pe la Valea Cascadelor si am gasit ceva aproximativ la fel dar cand am pus-o in usa merge greu, trebuie sa mai scobesc in usa, nu cade la gaurile de prindere. Am dat si 50 de lei pe ea. Cica este o chinezarie care nu se mai gaseste.
Intrebare: De unde pot gasi o sarma otelita din care sa fac acel arc? As incerca sa o repar pe cea veche. Am cumparat-o pe cea noua crezand ca are acel arc inauntru sa-l pun la cea veche. Cand am desfacut-o si pe aceasta, avea un mecanism diferit. Voi cum procedati? Mie imi place sa mesteresc prin casa si mi se pare aberant sa cumpar broasca noua doar pentru un amarat de arc!

Attached Files



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Bun venit in epoca consumului. Mai marii lumii au decis ca nu este convenabil ca prostimea sa tot repare. prostimea trebuie sa cumpere, sa schimbe.
Pe la vreun atelier...stai sa spun altfel: am am casit niste chestii in genul pentru o ruda, la un atelier unde un mester sudor, facea..garduri. Avea o curte cu vechituri unde, prin telefon, i-am gasit rudei mele chestii pe care le-a numit mana cereasca.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Consumerism pe naiba.

Romanism, mai bine zis.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Bine ca nu e de la exterior. Asta iti permite s-o iei cu tine (nu uita arcul!) intr-un targ de vechituri,
poate gasesti una la fel sau compatibila.
Te inteleg perfect.

Edited by Razvan_N, 05 February 2016 - 20:05.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
te duci in targ, iei una veche, schimbi arcul
duminica viitoare mergi in targ si il cauti p-ala care ti-a vandut-o p-aia buna
i-o dai inapoi si nu-i spui de arc
Daca nu-l gasesti, o vinzi la supra pret .
Profitul il faci juma-juma cu cel care ti-a vandut-o daca-l gasesti, daca nu, ii pui partea lui pe cec la purtator pe numele tau

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostRazvan_N, on 05 februarie 2016 - 20:05, said:

Te inteleg perfect.

Absolut. Si eu.

Daca era de exterior ce facea? Angaja paznic pana gasea arc? Zidea golul de usa?

#7
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pare a fi o broasca romaneasca. Probabil 43x55. Un format de acest gen se punea in locul ,,Fanem"urilor
sau Urbis-urilor pe usile vechi comuniste .Se gasesc (inca).Si nu la pretul de care spui .
Daca incerci sa faci arcul artizanal il poti face din alt arc asemanator ca grosime , pe care il modelezi la forma
celui rupt dar fara sa il decalesti .Nu vei reusi sa il recalesti .DImensiunile corecte le iei asa .

Attached Files

  • Attached File  BR.jpg   12.3K   59 downloads


#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu cauta sarma . Nu esti in stare sa faci arcuri cu patentul . La modelul asta de broasca poti pune silduri care au arc incorporat pt maner si asa o poti recupera.

#9
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
@unucelalalt ... nu ii da sfaturi timpite.Daca ai cunoaste mecanismul acestei broaste ti-ai da
seama ca nu il ajuta cu nimic , limba broastei este independenta de patrat...
Apoi ce silduri pe 55 cu arc incorporat ii recomanzi ?La ce pret ?
Va strica 1 -2 arcuri dar va reusi .

#10
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Da, in alte vremuri asa reparam si eu modelul asta de broasca: cracanam usurel cu doi patenti un arc mai serios (pus din timp la pastrare pentru astfel de cazuri)...se mai rupeau dar razbeam pana la urma.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcuculili, on 06 februarie 2016 - 04:39, said:

Da, in alte vremuri asa reparam si eu modelul asta de broasca: cracanam usurel cu doi patenti un arc mai serios (pus din timp la pastrare pentru astfel de cazuri)...se mai rupeau dar razbeam pana la urma.

Putea-i sa-i incalzesti si nu se mai rupeau (decat mai tarziu)

#12
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu incerca sa il decalesti . O data decalit este usor de prelucrat , dar la recalire devine casant .
Daca doar il incalzesti asa cum spun unii , arcul devine o sirma oarecare .
Pentru inceput poti incerca cu un arc mai subtire decit originalul (mai usor de prelucrat) la care
faci o bucla in plus. Va functiona , dar apasind pe limba broastei va opune rezistenta mai mica .
Sunt oameni care au usi cu broaste fabricate acum 40-50 de ani.Nu vor si nu pot sa renunte la
ele.Formatul lor este diferit de ce se fabrica acum .Arcurile din interior sunt din platbanda otelita
care stau ghidate pe forme patrate .........dificil de reprodus dar nu imposibil .
Si pentru amuzamentul nostru , exista oameni care platesc pentru a le modifica broastele de pe
usi in sensul ca vor sa le deschida apasind cu degetul mic pe minere .....????/
Explicatia pe care noi o stim , dar ei nu ne-o spun este simpla ......Au pisici ....
Dar nu la creier . Modifici arcurile la broaste , silduri si gata . Pisica poate deschide usa .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate