Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Sfat achizitionare amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007
Va rog sa ma ajutati cu pareri si sfaturi legate de achizitionarea unui amplificator SH stereo.

Boxele sunt Technics SB CS 65 - 8 ohmi, bugetul maxim 500RON. Am nevoie de parerile voastre in ceea ce priveste fiabilitatea, marca (firma), modelul si argumentele pentru care ar trebuii sa aleg X sau Y.

Pentru ca nu am experienta in lucru cu aceste dispozitive, astepte parerile voastre personale. Ce plusuri si minusuri gasiti voi in sunetul diferitelor marci si cat de mult ar conta acestea pe setul meu de boxe.

Multumesc

#2
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Prea mic bugetul. Doar dacă vrei ceva de pe olx, okazii, ebay, adelaida etc..

Edited by AlexFL, 05 February 2016 - 16:07.


#3
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Păi, nu

Quote

plusuri si minusuri ... in sunetul diferitelor marci
ar trebui să te intereseze, cât mai ales împerecherea stației cu boxele.
Adică nu o să pui niște boxe de 50 W la o stație de 100 W, că le prăjești. În general, puterea boxelor trebuie să depășească pe cea a amplificatorului. Pentru siguranță, e bine să fie minim dublul acesteia.
La fel, impedanța de ieșire a canalelor amplificatorului trebuie să fie aceeași cu cea a difuzoarelor, adică 8 ohmi, că atât spui că au boxele.
Abia după asta poți avea în vedere alte aspecte.
P.S. „ar trebui” se scrie cu un singur i. Singura situație cînd un verb de conjugarea a IV-a, care se termină la infinitiv în „i” se scrie cu doi „i” este la perfectul simplu, persoana I singular: „eu trebuii”, ca „eu venii”, „eu făcui” etc.

Edited by stancosty, 05 February 2016 - 16:13.


#4
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:12, said:

Păi, nu

ar trebui să te intereseze, cât mai ales împerecherea stației cu boxele.
Adică nu o să pui niște boxe de 50 W la o stație de 100 W, că le prăjești. În general, puterea boxelor trebuie să depășească pe cea a amplificatorului. Pentru siguranță, e bine să fie minim dublul acesteia.
La fel, impedanța de ieșire a canalelor amplificatorului trebuie să fie aceeași, adică 8 ohmi, că atât spui că au boxele.
Abia după asta poți avea în vedere alte aspecte.
P.S. „ar trebui” se scrie cu un singur i. Singura situație cînd un verb de conjugarea a IV-a, care se termină la infinitiv în „i” se scrie cu doi „i” este la perfectul simplu, persoana I singular: „eu trebuii”, ca „eu venii”, „eu făcui” etc.
Boxele acelea au max 120w.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
@ iniţiator : eşti din Bucureşti?

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Daca pune niste boxe de 50W la un amp de 100W e taman bine, fiindca, de fapt, e pe dos ceea ce zice stancosty acolo, s-a vorbit de n ori si de ani de zile despre puterile astea ale boxelor si amplificatoarelor iar atata timp cat boxele n-au impedanta nominala sub cea a amplificatorului si se da volumul spre maxim, nu-i nici o problema.

barzik, la 500lei ai multe variante de luat in seama, chestia e ca trebuie sa le inspectezi cu ochii si urechile tale, ca sa fii sigur ca sunt in regula si n-au stricaciuni prin ele si ca suna si bine.

#7
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

 Protopopeus, on 05 februarie 2016 - 16:31, said:

Daca pune niste boxe de 50W la un amp de 100W e taman bine, fiindca, de fapt, e pe dos ceea ce zice stancosty acolo, s-a vorbit de n ori si de ani de zile despre puterile astea ale boxelor si amplificatoarelor iar atata timp cat boxele n-au impedanta nominala sub cea a amplificatorului si se da volumul spre maxim, nu-i nici o problema.

barzik, la 500lei ai multe variante de luat in seama, chestia e ca trebuie sa le inspectezi cu ochii si urechile tale, ca sa fii sigur ca sunt in regula si n-au stricaciuni prin ele si ca suna si bine.
Amplificator 50w 4ohm + Difuzor 3w 4ohm = fail. A crăpat instant la volum mare.

#8
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 AlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:15, said:

Boxele acelea au max 120w.
Deci caută o stație de maxim 60 W și impedanță de 8 ohmi pe fiecare canal.
Marca contează mai puțin. Evident, nu e cazul de no name ...
P.S. Nu te lua după ce spune protopopeus. Știu atâția care au plâns după boxele, sau stația arse pentru că au nesocotit niște reguli simple ...

Edited by stancosty, 05 February 2016 - 16:44.


#9
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Dacă vrei ceva contemporan, încă în garanţie ( asta din spusele vânzătorului ) poţi să mergi pe Pionieer A10-K, pentru acele boxe ar trebui să fie cel puţin suficient ( http://forum.compute...reo/page-3.html ) 450 lei este chiar un preţ foarte bun. Am spus cel puţin suficient pentru că, din ce am văzut pe internet, par destul de ''sărace'' boxele ( deci, presupun că şi performanţele sunt foarte limitate )

Tweeter piezoelectric, seriously? Posted Image

Attached File  98_1227642522 (1).jpg   71.35K   27 downloads

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:41, said:

Deci caută o stație de maxim 60 W și impedanță de 8 ohmi pe fiecare canal.
Marca contează mai puțin. Evident, nu e cazul de no name ...
P.S. Nu te lua după ce spune protopopeus. Știu atâția care au plâns după boxele, sau stația arse pentru că au nesocotit niște reguli simple ...

Eee hai, luminează-ne, care sunt mai exact acele ''reguli simple'' ?
Vezi că eşti într-o eroare destul de mare ....

Edited by alexx20alexx, 05 February 2016 - 17:05.


#10
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 AlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:05, said:

Prea mic bugetul. Doar dacă vrei ceva de pe olx, okazii, ebay, adelaida etc..

Date fiind boxele, nu cred ca merita o investitie mai mare de atat in amplificator. Unul dintre motivele pentru care aleg varianta SH.

 djl, on 05 februarie 2016 - 16:24, said:

@ iniţiator : eşti din Bucureşti?

Nu, dar locuiesc in Bucuresti :)

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:41, said:

Deci caută o stație de maxim 60 W și impedanță de 8 ohmi pe fiecare canal.
Marca contează mai puțin. Evident, nu e cazul de no name ...
P.S. Nu te lua după ce spune protopopeus. Știu atâția care au plâns după boxele, sau stația arse pentru că au nesocotit niște reguli simple ...

Nu am nedumeriri legate de puterea de amplificare ci diferentele de sunet (in bugetul specificat) intre diferite marci. Spre exmplu am inteles ca Yamaha ar avea un sunet bun dar duc lipsa pe joase, Tehnics am inteles ca nu sunt usor de reparat daca apar probleme, intre HK si Denon nu am reusit sa-mi fac o parere. Toate acestea sunt doar impresii pe care mi le-am format din experienta celor de pe acest forum.

Cunosc principiile de functionare ale unui amplificator dar nu am avut ocazia pana acum sa ascult foarte multe si sunt total neavizat in domeniu.

Astept in continuare sfaturi si pareri

#11
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011

 barzik, on 05 februarie 2016 - 15:52, said:

Boxele sunt Technics SB CS 65 - 8 ohmi, bugetul maxim 500RON. Am nevoie de parerile voastre in ceea ce priveste fiabilitatea, marca (firma), modelul si argumentele pentru care ar trebuii sa aleg X sau Y.

Ce plusuri si minusuri gasiti voi in sunetul diferitelor marci si cat de mult ar conta acestea pe setul meu de boxe.
Depinde la ce vrei sa le folosesti. Pentru bas si petreceri la volume mari ar fi mai bune sony, pioneer, denon, iar pentru auditii marantz, yamaha, kenwood. Sau technics-urile vechi doar daca le folosesti impreuna cu un egalizator, fara egalizator nu-ti lua technics ca marca technics are nevoie de corectii din egalizator.

 AlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:05, said:

Prea mic bugetul. Doar dacă vrei ceva de pe olx, okazii, ebay, adelaida etc..
Nu-i mic deloc, depinde de unde sau de la cine cumperi. Cu putin noroc cu 100 de euro gasesti si amplificatoare cap de serie. E adevarat, mai putin pe okazii.

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:12, said:

Adică nu o să pui niște boxe de 50 W la o stație de 100 W, că le prăjești. În general, puterea boxelor trebuie să depășească pe cea a amplificatorului. Pentru siguranță, e bine să fie minim dublul acesteia.
La fel, impedanța de ieșire a canalelor amplificatorului trebuie să fie aceeași cu cea a difuzoarelor, adică 8 ohmi, că atât spui că au boxele.
In general si teoretic da, doar ca pratic nu-i obligatoriu sa fie intotdeauna asa. Cu impedantele nu te joci. Impedanta boxelor trebuie sa fie egala cu cea a amplificatorului, asta da. Se pot pune in situatii de criza si boxe cu impedante de 6 sau 8 ohmi la amplificatoare de 4 ohmi daca nu exagerezi cu volumele, da apar riscuri pentru finalul amplificatorului care se incalzeste mai repede din cauza impedantei mai mari a difuzoarelor. Daca-i invers, cand impedanta amplifului e mai mare decit a boxelor atunci iti arzi boxele.

Cu puterea e altceva. De multe ori e chiar sanatos pentru boxe ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decit cea suportata de boxe, ca amplificatoarele care au putere mai mare conduc mai bine boxele si cu mai putine distorsiuni. Bine, asta in conditiile in care nu se exagereaza cu volumele, dai volumul la amplificator pana cand se aude bine si fara distorsiuni, de obicei la 1/3 din cursa potentiometrului cu corectii zero, deci fara ajustari de ton, loudness, bas sau inalte, corectiile le faci pe parcurs cat e cazul. Cand incep sa apara distorsiunile deja te opresti cu volumul, altfel iti arzi boxele foarte usor. Intotdeauna inaltele se ard primele. Poti arde boxe si cu amplificatoare de putere mica, stai linistit.
Practic vorbind, eu am folosit cam 2-3 ani pe niste boxe de raft quadral ( 2x50wati ) un amplificator technics SUV9 cap de serie cu putere cam dubla fata de boxe si nu s-a prajit nimic, desi mergeau uneori si 5 ore pe zi fara pauza. Conteaza cum folosesti volumele.

 AlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:36, said:

Amplificator 50w 4ohm + Difuzor 3w 4ohm = fail. A crăpat instant la volum mare.
Bine, difuzoarele de 3 wati nu intra in calcul la amplificator de 50 de wati, exista totusi o limita.

 barzik, on 05 februarie 2016 - 17:48, said:

Nu, dar locuiesc in Bucuresti Posted Image
Acolo gasesti un milion de amplificatoare SH. Cauta pe okazii, acolo unde gasesti mai multe de vanzare si du-te si fa niste auditii.

#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 18:02, said:

Depinde la ce vrei sa le folosesti. Pentru bas si petreceri la volume mari ar fi mai bune sony, pioneer, denon, iar pentru auditii marantz, yamaha, kenwood. Sau technics-urile vechi doar daca le folosesti impreuna cu un egalizator, fara egalizator nu-ti lua technics ca marca technics are nevoie de corectii din egalizator.

Nu-i mic deloc, depinde de unde sau de la cine cumperi. Cu putin noroc cu 100 de euro gasesti si amplificatoare cap de serie. E adevarat, mai putin pe okazii.

In general si teoretic da, doar ca pratic nu-i obligatoriu sa fie intotdeauna asa. Cu impedantele nu te joci. Impedanta boxelor trebuie sa fie egala cu cea a amplificatorului, asta da. Se pot pune in situatii de criza si boxe cu impedante de 6 sau 8 ohmi la amplificatoare de 4 ohmi daca nu exagerezi cu volumele, da apar riscuri pentru finalul amplificatorului care se incalzeste mai repede din cauza impedantei mai mari a difuzoarelor. Daca-i invers, cand impedanta amplifului e mai mare decit a boxelor atunci iti arzi boxele.

Cu puterea e altceva. De multe ori e chiar sanatos pentru boxe ca puterea amplificatorului sa fie mai mare decit cea suportata de boxe, ca amplificatoarele care au putere mai mare conduc mai bine boxele si cu mai putine distorsiuni. Bine, asta in conditiile in care nu se exagereaza cu volumele, dai volumul la amplificator pana cand se aude bine si fara distorsiuni, de obicei la 1/3 din cursa potentiometrului cu corectii zero, deci fara ajustari de ton, loudness, bas sau inalte, corectiile le faci pe parcurs cat e cazul. Cand incep sa apara distorsiunile deja te opresti cu volumul, altfel iti arzi boxele foarte usor. Intotdeauna inaltele se ard primele. Poti arde boxe si cu amplificatoare de putere mica, stai linistit.
Practic vorbind, eu am folosit cam 2-3 ani pe niste boxe de raft quadral ( 2x50wati ) un amplificator technics SUV9 cap de serie cu putere cam dubla fata de boxe si nu s-a prajit nimic, desi mergeau uneori si 5 ore pe zi fara pauza. Conteaza cum folosesti volumele.

Bine, difuzoarele de 3 wati nu intra in calcul la amplificator de 50 de wati, exista totusi o limita.


Acolo gasesti un milion de amplificatoare SH. Cauta pe okazii, acolo unde gasesti mai multe de vanzare si du-te si fa niste auditii.

Păi aici e chestia: așa cum spui, reglezi totul din volum. Asta înseamnă că, de fapt, nu folosești întreaga putere a amplificatorului, ci doar o parte din ea, adică faci o adaptare a puterii amplificatorului la cea a boxelor. Dar asta nu e o soluție recomandată. Știu un amic ce folosea un astfel de sistem într-o discotecă studențească. Odată, s-a dus cu stația la o petrecere. A venit unu` căruia i se părea că stația merge prea încet și a dat volumul la maxim. Îți închipui ce a ieșit ... Posted Image
Deci, pentru cine nu e lămurit: putere = energie/timp. Dacă scoți în unitatea de timp dintr-un amplificator o energie mai mare decât suportă boxele, acestea crapă! Asta pentru că puterea electrică este produsul dintre tensiune și curent. Dacă faci să treacă prin difuzor un curent mai mare decât cel pentru care e proiectat să funcționeze, el funcționează precum o siguranță fuzibilă.
Sper că astfel l-am „luminat” și pe prietenul alexx20alexx.

#13
5even

5even

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2016
Nu e foarte complicat, trebuie sa cunosti cateva date despre scule:
1. Ce inseamna puterea boxelor? Sa zicem puterea maxima suportata. Cat timp? Perioade scurte (muzicala) sau perioade lungi (sinus)?
2. Ampliful trebuie sa livreze maxim puterea de mai sus NEDISTORNATA. Cand face asta? Toti vorbiti de potentiometrul de volum, dar cati tineti cont de faptul ca introduceti CD Player care scoate 1500 mV (sa zicem), iar ampliful e specificat 50 W la 700mV?

#14
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 18:02, said:

In general si teoretic da, doar ca pratic nu-i obligatoriu sa fie intotdeauna asa. Cu impedantele nu te joci. Impedanta boxelor trebuie sa fie egala cu cea a amplificatorului, asta da. Se pot pune in situatii de criza si boxe cu impedante de 6 sau 8 ohmi la amplificatoare de 4 ohmi daca nu exagerezi cu volumele, da apar riscuri pentru finalul amplificatorului care se incalzeste mai repede din cauza impedantei mai mari a difuzoarelor. Daca-i invers, cand impedanta amplifului e mai mare decit a boxelor atunci iti arzi boxele.

Eu nu cred că asta ai vrut să spui, cel puţin aşa sper ...  Posted Image

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 18:27, said:

Păi aici e chestia: așa cum spui, reglezi totul din volum. Asta înseamnă că, de fapt, nu folosești întreaga putere a amplificatorului, ci doar o parte din ea, adică faci o adaptare a puterii amplificatorului la cea a boxelor. Dar asta nu e o soluție recomandată. Știu un amic ce folosea un astfel de sistem într-o discotecă studențească. Odată, s-a dus cu stația la o petrecere. A venit unu` căruia i se părea că stația merge prea încet și a dat volumul la maxim. Îți închipui ce a ieșit ...
Deci, pentru cine nu e lămurit: putere = energie/timp. Dacă scoți în unitatea de timp dintr-un amplificator o energie mai mare decât suportă boxele, acestea crapă! Asta pentru că puterea electrică este produsul dintre tensiune și curent. Dacă faci să treacă prin difuzor un curent mai mare decât cel pentru care e proiectat să funcționeze, el funcționează precum o siguranță fuzibilă.
Sper că astfel l-am „luminat” și pe prietenul alexx20alexx.

Este exact invers, este bine ca puterea amplificatorului să fie mai mare. Având în permanentă o rezervă de putere, amplificatorul va funcţiona mai relaxat / mai rece ( deci, câştigăm calitate şi rezistenţă în timp ) în plus, scoţi mai multi db din boxe fără să rişti că amplificatorul să între în clipping, deci depărtăm momentul când amplificatorul se apropie periculos de fenomenul de clipping ( nu puterea mai mare este periculoasă pentru boxe ci distorsiunile ) .

DAR, cum boxele contemporane sunt capabile să ''pape'' destul de multă putere (recomandată de producător), este aproape imposibil să cumpărăm un amplificator simţitor mai puternic ( în plus, în majoritatea situaţiilor, chiar nu avem nevoie de puteri prea mari pentru că majoritatea boxelor actuale au SPL destul de mare ). În acest caz cumpărăm un amplificator care să ne satisfacă dorinţele la un volum departe de clipping.

Edited by alexx20alexx, 05 February 2016 - 19:10.


#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 18:27, said:

Odată, s-a dus cu stația la o petrecere. A venit unu` căruia i se părea că stația merge prea încet și a dat volumul la maxim. Îți închipui ce a ieșit ... Posted Image
Asta-i problema lui. Normal ca le poti arde intr-un minut daca dai volumul la maxim. Daca ai grija cu volumele nu arzi nimic.

 alexx20alexx, on 05 februarie 2016 - 19:00, said:

nu puterea mai mare este periculoasă pentru boxe ci distorsiunile.
Exact asta spuneam si eu. Folosesti volumul exact atita pana cand apar primele distorsiuni perceptibile.
De obicei merge pana la 1/3 din potentiometru fara pericol pentru boxe.

 alexx20alexx, on 05 februarie 2016 - 19:00, said:

Eu nu cred că asta ai vrut să spui, cel puțin așa sper ...
Adica ? Am spus ca impedanta boxelor trebuie sa fie egala cu a amplifului si ca in unele situatii mai poti pune si boxe de 6 ohmi la amplif de 4 ohmi fara sa arzi nimic daca le folosesti pe perioade mai scurte si la volume mici. Nu si invers, cand impedanta de iesire a amplifului e mai mare decit a boxelor. Chestia asta depinde practic si de putere, cu amplifuri mici de combina te mai poti juca fara sa arzi nimic, nu si cu amplificatoare de putere. Oricum impedantele trebuie respectate, asta am si zis de la inceput si nu vad ce-ai inteles.

#16
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 alexx20alexx, on 05 februarie 2016 - 19:00, said:

Este exact invers, este bine ca puterea amplificatorului să fie mai mare. Având în permanentă o rezervă de putere, amplificatorul va funcţiona mai relaxat / mai rece ( deci, câştigăm calitate şi rezistenţă în timp ) în plus, scoţi mai multi db din boxe fără să rişti că amplificatorul să între în clipping, deci depărtăm momentul când amplificatorul se apropie periculos de fenomenul de clipping ( nu puterea mai mare este periculoasă pentru boxe ci distorsiunile ) .

DAR, cum boxele contemporane sunt capabile să ''pape'' destul de multă putere (recomandată de producător), este aproape imposibil să cumpărăm un amplificator simţitor mai puternic ( în plus, în majoritatea situaţiilor, chiar nu avem nevoie de puteri prea mari pentru că majoritatea boxelor actuale au SPL destul de mare ). În acest caz cumpărăm un amplificator care să ne satisfacă dorinţele la un volum departe de clipping.

Eu mai simplu de cât am făcut-o, nu mă pot exprima. E chestie de noțiuni de bază de electricitate. Nici măcar nu trebuie să intrăm în domeniul electronicii.
La urma urmei, e treaba ta ce crezi ... Mult timp, oamenii au crezut că Pământul e centrul Universului.
Și nu cred că știi prea bine ce este clippingul.
Dar pentru că pe mine nu mă crezi, citește aici: http://www.jblpro.co...te/spkpwfaq.pdf (dacă știi engleză).
Pe a treia pagină, la cazul C (cel care interesează în discuția de față), scrie așa:
For musical instrument application, where distorted (overdriven) output may be a musical requirement, the system should be powered with an amplifier capable of delivering only one-half of the IEC rating for the system.
Sau, poți citi aici: http://www.prestonel...io/Speakers.htm, unde scrie așa:
In practice, for an application where the program material contains high average power levels, (especially lots of bass)  the speaker Program Power rating should be MORE than two times the amplifier RMS power rating. For maximum protection, select speakers with Program Power ratings of four times the amplifier power rating. Keep in mind that these rules are based on  approximations and some assumptions, so no guarantee can be made that you still won't blow the speakers, but using these rules will greatly lessen the risk.
Mă rog, pentru o înțelegere deplină a lucrurilor, trebuie citite, ambele materiale, în întregime.

 Motanu13, on 05 februarie 2016 - 19:41, said:

Asta-i problema lui. Normal ca le poti arde intr-un minut daca dai volumul la maxim. Daca ai grija cu volumele nu arzi nimic.
Păi nu-i mai bine ca, pentru siguranță, să adaptezi puterea amplificatorului la cea a difuzoarelor? Că oricum nu o poți folosi pe cea care depășește limitele ...

#17
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
În principiu ar fi OK, dar ce ne facem dacă ampliful este suficient de slab ( coroborat cu sensibilitatea boxelor ) și posesorul ajunge să dea butonul de volum la maxim și tot nu se aude suficient de tare. Tweetere noi ?

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
@stancosty
Ia si pune mana si studiaza temeinic fenomenul ,nu arunca citate luate de pe net cum iti cade tie.
Cum ti s-a zis e taman pe dos. Boxele se ard foarte rar de la amplificatoare ce depasesc puterea suportata de boxe. De cele mai multe ori se ard cu amplificatoare de putere insuficienta ,prost lucrate(fara protectie la clipping) dezvoltand fenomenul de clipping(distorsiuni armonice severe) ,fenomen ce e mortal pt. boxe. Stiu ca o logica de necunoscator iti spune ca ai dreptate ,dar crede-ne(suntem macar 4 care am zis-o) .nu e deloc cum zici.
@initiator:
Mai bine scapi cat mai repede de acele boxe ,daca poti. Sunt extrem de slabe! Le-am avut si eu ,luate cu fala de la reprezentanta in anii '90 dupa ce dadusem o pereche de Unitre de 75W. Mare greseala facusem!

Edited by edigee, 05 February 2016 - 20:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate