Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Magazie CD-uri Opel Astra G

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Salutare baieti , sper ca postez bine in aceasta categorie .
Mi-am luat de vreo 3 luni un Opel Astra G 2002 , full option , are radio-casetofon original si magazie de cd-uri . Ideea e ca de cand am cumparat masina nu am putut sa folosesc magazia de cd-uri . Mi-am cumparat niste cd-uri sony , am dat 20 de lei pe 10 bucati , am zis ca nah sunt bune . Toate bune si frumoase pana cand am realizat ca absolut toate cd-urile pe care am pus muzica nu merg ascultate in masina , imi da din start "ERROR CD" .

Eu deobicei scriu cd-urile cu Nero , stiu sa fac un cd-audio , viteza de scriere insa e de 24x(parca) minim . M-am interesat si am aflat ca viteza de scriere trebuie sa fie mai mica pentru ca magazia si radio casetofonul sunt destul de vechi si nu pot citi viteze asa mari (am si verificat asta, am testat cd-urile pe un opel astra H si merg fara nicio problema) .

Ultimele 3 cd-uri , ce mi-au mai ramas din astea sony , le-am scris cu CDBurnerXP , la viteze de 4x , 6x si 8x . Niciunul din ele nu merge , exact aceeasi problema , imi da eroare fara ca macar sa mi le citeasca . Am bagat niste cd-uri originale cu nicu paleru de prin 2000 de cand era tata fecior si alea merg .. nu-mi explic cum .

Care ar fi problema ? Pe piata nu prea mai gasesc cd-uri care sa scrie la viteze mici .. banuiesc ca programul asta CDBurner e un rahatel .. am gasit niste cd-rw de la verbatim care scriu la viteza de 4x , cel putin asa scrie pe el , dar sunt 40 de lei 5 bucati si mi se pare destul de mult , mai ales sa le cumpar si sa nu mearga nici alea , arunc banii degeaba  .. Poate a mai avut/are cineva opel astra cu magazie de cd-uri si stie care e solutia . Sa cumpar un radio cd original ? E in jur de 250 de lei unul second-hand .. nu am banii acum si ma gandesc ca poate mai exista si alta varianta sa fac magazia de cd-uri sa functioneze . Ce ma sfatuiti ?

Edited by SilviuFX, 05 February 2016 - 15:42.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
solutia e sa asculti doar la radio!!!
eventual sa folosesti un FM transmitter!

alte solutii ar fi sa folosesti doar CDuri originale!

Edited by Nero-d, 05 February 2016 - 15:50.


#3
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Am deja un modulator fm dar se aude ca p**a .. la fel si la radio .
Trebuie sa existe si o solutie sa functioneze magazia aia de cd-uri ca nu cred au pus-o astia acolo degeaba .. vreau sa imi pun ce muzica imi place mie pe cd nu sa ma duc sa dau 30 de lei pe un cd-original cu bug mafia pentru ca nu ma dau banii afara din casa .

#4
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut.  eu  am  zafira  2002  cu  aceeaşi  dotare  audio,  merg  doar  cd-uri  originale  si  unele  scrise  cu  nero  dar  la  viteza  mica  de  scriere.

#5
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015

 gabimilo1, on 05 februarie 2016 - 15:56, said:

salut.  eu  am  zafira  2002  cu  aceeaşi  dotare  audio,  merg  doar  cd-uri  originale  si  unele  scrise  cu  nero  dar  la  viteza  mica  de  scriere.

alea scrise la viteza mica iti merg bine , fara intreruperi ? La ce viteza le-ai scris mai exact ?

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Eu foloseam  viteza de scriere 8X si Disc-At-Once 96. Sper ca am retinut bine.

Edited by pustiu_22, 05 February 2016 - 16:10.


#7
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
4x,  dar  nu  mai  ştiu  exact  daca  cu  nero  sau  cu  altceva,  oricum  la  mine  a  fost  mai  mult  curiozitatea  de  a  vedea  ca  merge  magazia,  eu  sint  mai  in  virsta  si  ascult  mai  mult  radio  sau  nimic.  am  si  handsfreree si  folosesc  un  tel  nokia  5110  luat  din  tirg  cu  5  lei  dar  nu  l-as  schimba  cu  nimic  in  lume,  are  farmecul  lui.

si  da,  merg  bine  cd-urile.

#8
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
soluția: cd-uri cu viteza mica

Edited by AlexFL, 05 February 2016 - 16:12.


#9
SilviuFX

SilviuFX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.06.2015
Daca imi cumpar cd-urile astea : http://www.pcgarage....-case-5-bucati/ , banuiesc ca pot scrie pe ele fara probleme la viteza aia nu ? de 4x ? Citisem undeva ca viteza de scriere tine si de unitatea de scriere pe care o ai in calculator .

#10
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Nu se supara nimeni ca primul meu comentariu pe Softpedia vine intr-un topic mort de aproape 3 saptamani, nu? Posted Image
@SilviuFX: Nu folosi cd-uri reinscriptibile (CD-RW=CD ReWritable)! Slabe sanse sa ti le citeasca player-ul. Atat de slabe, incat sunt mai mici de 1. In locul tau, m-as duce la o consignatie sau la orice magazin de cartier care vinde cd-uri "la bucata", as lua cate unul de la fiecare firma producatoare, apoi le-as testa. Bineinteles, viteza cat mai mica la scriere, 4x-8x, si "Disc at once". Cu "Track at once" risti sa nu ti le citeasca. Am intalnit destul de multe playere pretentioase cand vine vorba de marca/viteza la care sunt scrise (chiar si culoarea dvd-urilor, cand vine vorba de unitati optice pc)
Foloseste doar cd-uri pe care scrie CD-R ( nu CD-RW). Ce ai vazut tu (4x) e viteza maxima de scriere/rescriere (cea din urma poate fi mai mica, gen 2x) a cd-urilor reinscriptibile. Pe un cd "normal" e trecuta viteza maxima de scriere, care de obicei e 52x. Viteza minima de scriere e data de unitatea ta optica. CDBurnerXP e foarte ok ca programel de scris cd-uri. Il folosesc de vreun an si nu mi-a facut niciodata probleme. Nu cred ca problema tine de programul cu care scrii cd-urile, ci cd-urile in sine. Mai incearca alta marca!

Ah, daca nu vrea si nu vrea... nu vinzi magazia de cd-uri? Am si eu un Astra G din 2004, cu CCRT700. Posted Image

Edited by Cojocel, 25 February 2016 - 19:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate