Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Asus x550cc-xx086d - UPGRADE

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Salut.

Detin acest laptop Asus x550cc-xx086d.
Si as dori sa ii fac mici upgrade-uri pana ce imi pregatesc bugetul de un zenbook prin 2017 Posted Image

UPGRADE:

1. Memorie RAM. (Am cautat pe net si am aflat ca laptopul suporta doar o placuta ram, ceea ce m-ar determina sa "arunc" cei 4gb ram existenti pentru a inlocui cu o singura placuta de 8gb ram). Am mai aflat ca modelul meu ULV necesita ram cu frecventa de 1.35v.
Ce am gasit eu acuma si are un pret foarte bun la reducere ar fi acesta:
http://www.pcgarage....1600mhz-cl11-2/

Problema este daca se potriveste ? Modelul actual are doar 800mhz si o schimb cu cea de 1600mhz.

[ https://i.imgur.com/B8KGiEV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Imi apare Single Channel... iar la SPD apar 4 sloturi insa toate sunt goale si nu e nici o informatie despre ele. Pana la urma merge doar o placuta sau mai 2-3-4 ? (eu de aici am aflat asta: http://www.mrmemory....s/laptop/x550cc) si nu stiu daca e corect.
[ https://i.imgur.com/5CuePFT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2. Am hard de 500gb, la 5400rpm, ce SATA are n-am reusit sa aflu. Am doar 120gb folositi. Ma gandesc ca ar merge si un SSD daca nu bag pe el mai mult de 250gb. Insa nu stiu daca se potriveste un SSD in locul HDD ? Sau are loc separat pentru asta ? Am vazut pe youtube la un model de ASUS ca a pus si HDD si SSD.
SSD-ul il pot face in partitii (C - windows  si D - celelalte) ?

Nu am gasit SSD-uri in sectiunile cu laptop-uri, acolo sunt doar HDD-uri. (la pcgarage si emag).
Nu as vrea sa trec de 350lei la acest upgrade. Vad ca sunt si SSH-uri la PC GARAGE dar nu stiu nimic de ele.


Multumesc.

Edited by TruculMagic, 05 February 2016 - 15:34.


#2
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015
Doar o plăcuță suportă laptopul tău (are un singur slot pe placa de bază)
Frecvența acelei memorii este suportată :)

Edited by AlexFL, 05 February 2016 - 15:57.


#3
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Ramul tau actual e de 1600 mhz si nu de 800.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci placuta actuala de 4gb ram ar trebui sa o arunc ? Posted Image
Sau as gasi cumparatori pentru ea ?
O pot inlocui simplu(PLUG and PLAY) ? Posted Image
Este ok ce am gasit la reducere si am pus link ? Sau aveti alte variante ? Sa fie una singura de 8GB si nu tare scumpa :)

MS

Edited by TruculMagic, 05 February 2016 - 16:14.


#5
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

 TruculMagic, on 05 februarie 2016 - 16:13, said:

Deci placuta actuala de 4gb ram ar trebui sa o arunc ? Posted Image
Sau as gasi cumparatori pentru ea ?
O pot inlocui simplu(PLUG and PLAY) ? Posted Image
Este ok ce am gasit la reducere si am pus link ? Sau aveti alte variante ? Sa fie una singura de 8GB si nu tare scumpa Posted Image

MS
http://www.pcgarage....1600mhz-cl11-3/
Nu prea aș alege Crucial.. nu pare ceva de calitate.

#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
În primul rând, ar trebui să știm de ce vrei să faci upgrade-ul. Te nemulțumește ceva la laptop?
Apoi, dacă ai un sistem de operare pe 32 biți, upgrade-ul la memoria RAM este absolut inutil.
Upgrade-ul la HDD este util, chiar dacă îi pui un HDD de capacitate mai mare.
Un SSD este mai util, pentru că va crește viteza. Teoretic, viteza de citire și scriere la un SSD este de vreo 10 ori mai mare față de cea a unui HDD. Practic, diferența e ceva mai mică. De exemplu, eu tocmai am făcut o astfel de înlocuire și System Mechanic îmi spune că timpul de încărcare a sistemului este de aproximativ 25 s. Înainte era undeva pe la 1 min 20 s.
În privința înlocuirii, sunt și laptop-uri care permit instalarea, pe lângă un HDD, a unui SSD, având un slot special pentru aceasta, dar, de regulă, SSD-ul se montează în locul HDD-ului. Asta e situația și la tine. Va trebui să demontezi HDD-ul și să montezi în locul lui SSD-ul. Se potrivește întocmai. Dacă nu te pricepi și nu ai mai făcut o astfel de operație, cere ajutorul unui cunoscător, sau și mai bine, cumpără SSD-ul cu opțiunea de manoperă și lasă-i pe specialiști să facă schimbarea.
Dacă vrei să păstrezi configurația actuală, poți clona HDD-ul pe SSD, folosind un program specializat (se găsesc destule gratuite), astfel că, după această operație și înlocuirea HDD-ului cu SSD-ul, vei constata că totul este ca înainte, doar că programele rulează mai repede.
SSH-ul, sau SSHDD-ul este un hibrid, care conține în el un SSD, pe care se instalează sistemul de operare și alte programe și un HDD, pe care pui restul.

Edited by stancosty, 05 February 2016 - 16:30.


#7
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014

 AlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:21, said:


http://www.pcgarage....1600mhz-cl11-3/
Nu prea aș alege Crucial.. nu pare ceva de calitate.
Really?

#8
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Acei 4GB de RAM pe care ii ai deja sunt integrati pe placa de baza, deci ca sa ajungi la 8 ti-ar mai trebui un modul de 4GB (eu asta folosesc de exemplu: https://www.pcgarage...1600mhz-cl11-5/ ). HDD-ul ar trebui sa fie pe SATA-3, oricum daca pui un SSD o sa zboare + nu le poti pune in paralel, modelul avand un singur drive bay.
Cel mai simplu upgrade ar fi RAM+SSD de 240 GB sa nu te rastranga si un suport de HDD extern pe USB 3.0 (cauti pe emag/pcgarage) in care sa iti tii HDD-ul actual.

#9
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

 paxman, on 05 februarie 2016 - 16:31, said:

Really?
ce?

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:28, said:

În primul rând, ar trebui să știm de ce vrei să faci upgrade-ul. Te nemulțumește ceva la laptop?
Apoi, dacă ai un sistem de operare pe 32 biți, upgrade-ul la memoria RAM este absolut inutil.
Upgrade-ul la HDD este util, chiar dacă îi pui un HDD de capacitate mai mare.
Un SSD este mai util, pentru că va crește viteza. Teoretic, viteza de citire și scriere la un SSD este de vreo 10 ori mai mare față de cea a unui HDD. Practic, diferența e ceva mai mică. De exemplu, eu tocmai am făcut o astfel de înlocuire și System Mechanic îmi spune că timpul de încărcare a sistemului este de aproximativ 25 s. Înainte era undeva pe la 1 min 20 s.
În privința înlocuirii, sunt și laptop-uri care permit instalarea, pe lângă un HDD, a unui SSD, având un slot special pentru aceasta, dar, de regulă, SSD-ul se montează în locul HDD-ului. Asta e situația și la tine. Va trebui să demontezi HDD-ul și să montezi în locul lui SSD-ul. Se potrivește întocmai. Dacă nu te pricepi și nu ai mai făcut o astfel de operație, cere ajutorul unui cunoscător, sau și mai bine, cumpără SSD-ul cu opțiunea de manoperă și lasă-i pe specialiști să facă schimbarea.
Dacă vrei să păstrezi configurația actuală, poți clona HDD-ul pe SSD, folosind un program specializat (se găsesc destule gratuite), astfel că, după această operație și înlocuirea HDD-ului cu SSD-ul, vei constata că totul este ca înainte, doar că programele rulează mai repede.
SSH-ul, sau SSHDD-ul este un hibrid, care conține în el un SSD, pe care se instalează sistemul de operare și alte programe și un HDD, pe care pui restul.


Deobicei fac de multe ori multi-tasking si ajung cu ram-ul la peste 90%, chiar si in jocuri imi apare ca sunt folositi aproape la maxim. Ma gandesc ca s-ar misca o idee mai repede. Folosesc win pe 64bit, pe 32bit imi mergea sub 3.5gb ram parca.
La 170lei ma gandesc ca ar fi cel mai ieftin upgrade pe care as putea sa il fac.
In privinta SSD stiu ca ar merge mult mai repede, insa nu imi ajung 120gb, iar sa cumpar unul mai mare ar insemna sa mai adaug un sfert din valoarea lui sau chiar mai mult si n-am de gand sa fac asta. Deci s-ar putea sa renunt. Iar in privinta celor 8gb ram, am la dispozitie pana in 11feb sa ma decid, deoarece expira apoi oferta.

PS: La ce sectiune pot fi ajutat in privinta configurarii unui PC ? Ca am un pc de multi ani si vreau sa ii fac un upgrade si la ala. MS

 Dariusdd, on 05 februarie 2016 - 16:39, said:

Acei 4GB de RAM pe care ii ai deja sunt integrati pe placa de baza, deci ca sa ajungi la 8 ti-ar mai trebui un modul de 4GB (eu asta folosesc de exemplu: https://www.pcgarage...1600mhz-cl11-5/ ). HDD-ul ar trebui sa fie pe SATA-3, oricum daca pui un SSD o sa zboare + nu le poti pune in paralel, modelul avand un singur drive bay.
Cel mai simplu upgrade ar fi RAM+SSD de 240 GB sa nu te rastranga si un suport de HDD extern pe USB 3.0 (cauti pe emag/pcgarage) in care sa iti tii HDD-ul actual.

Cum adica cei 4gb sunt integrati pe placa de baza ? Am vazut ceva pe youtube ca parca nu se puteau scoate si aveau un slot liber. Asa sa fie oare ? Cred ca il desfac in week-end si ii fac poze apoi revin cu info aici. Ma mai uit la SSD-uri. Am inteles ca alea Consumer nu sunt prea fiabile, ar fi ok cele Enterpise. Vad ca mai e un model System builder... si nu stiu care e diferenta intre cele 3 per ansamblu. Deci in locul HDD merge orice SSD ? Totusi ma mai gandesc, unul de 240gb ar fi la cele ieftine vreo 350lei.

Edited by TruculMagic, 05 February 2016 - 16:58.


#11
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

 TruculMagic, on 05 februarie 2016 - 16:55, said:

Deobicei fac de multe ori multi-tasking si ajung cu ram-ul la peste 90%, chiar si in jocuri imi apare ca sunt folositi aproape la maxim. Ma gandesc ca s-ar misca o idee mai repede. Folosesc win pe 64bit, pe 32bit imi mergea sub 3.5gb ram parca.
La 170lei ma gandesc ca ar fi cel mai ieftin upgrade pe care as putea sa il fac.
In privinta SSD stiu ca ar merge mult mai repede, insa nu imi ajung 120gb, iar sa cumpar unul mai mare ar insemna sa mai adaug un sfert din valoarea lui sau chiar mai mult si n-am de gand sa fac asta. Deci s-ar putea sa renunt. Iar in privinta celor 8gb ram, am la dispozitie pana in 11feb sa ma decid, deoarece expira apoi oferta.

PS: La ce sectiune pot fi ajutat in privinta configurarii unui PC ? Ca am un pc de multi ani si vreau sa ii fac un upgrade si la ala. MS



Cum adica cei 4gb sunt integrati pe placa de baza ? Am vazut ceva pe youtube ca parca nu se puteau scoate si aveau un slot liber. Asa sa fie oare ? Cred ca il desfac in week-end si ii fac poze apoi revin cu info aici. Ma mai uit la SSD-uri. Am inteles ca alea Consumer nu sunt prea fiabile, ar fi ok cele Enterpise. Vad ca mai e un model System builder... si nu stiu care e diferenta intre cele 3 per ansamblu. Deci in locul HDD merge orice SSD ? Totusi ma mai gandesc, unul de 240gb ar fi la cele ieftine vreo 350lei.
Dacă îți trebuie stocare mare nu te muta pe SSD.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://i.imgur.com/zU4xkeZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa inteleg ca nu ii mai pot face upgrade deloc ?
Aia 4gb ram ar veni integrati si alt slot nu mai are ?
http://discutam.com/...cu-buget-redus/
Cred ca o sa-l vand...

Totusi o sa-l desfac cand am timp si o sa pun aici o poza.

Am gasit ca memoria aia ram e integrata. Nu mai pot face nici un upgrade. Nu are 2 slot-uri.

Rog un moderator sa stearga topicul ca sa nu "polueze" degeaba. Multumesc tuturor pt ajutor.

Edited by TruculMagic, 05 February 2016 - 17:16.


#13
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 16:28, said:

În primul rând, ar trebui să știm de ce vrei să faci upgrade-ul. Te nemulțumește ceva la laptop?
Apoi, dacă ai un sistem de operare pe 32 biți, upgrade-ul la memoria RAM este absolut inutil.
Upgrade-ul la HDD este util, chiar dacă îi pui un HDD de capacitate mai mare.
Un SSD este mai util, pentru că va crește viteza. Teoretic, viteza de citire și scriere la un SSD este de vreo 10 ori mai mare față de cea a unui HDD. Practic, diferența e ceva mai mică. De exemplu, eu tocmai am făcut o astfel de înlocuire și System Mechanic îmi spune că timpul de încărcare a sistemului este de aproximativ 25 s. Înainte era undeva pe la 1 min 20 s.
În privința înlocuirii, sunt și laptop-uri care permit instalarea, pe lângă un HDD, a unui SSD, având un slot special pentru aceasta, dar, de regulă, SSD-ul se montează în locul HDD-ului. Asta e situația și la tine. Va trebui să demontezi HDD-ul și să montezi în locul lui SSD-ul. Se potrivește întocmai. Dacă nu te pricepi și nu ai mai făcut o astfel de operație, cere ajutorul unui cunoscător, sau și mai bine, cumpără SSD-ul cu opțiunea de manoperă și lasă-i pe specialiști să facă schimbarea.
Dacă vrei să păstrezi configurația actuală, poți clona HDD-ul pe SSD, folosind un program specializat (se găsesc destule gratuite), astfel că, după această operație și înlocuirea HDD-ului cu SSD-ul, vei constata că totul este ca înainte, doar că programele rulează mai repede.
SSH-ul, sau SSHDD-ul este un hibrid, care conține în el un SSD, pe care se instalează sistemul de operare și alte programe și un HDD, pe care pui restul.

Nu-i chiar adevarat. SSHD contine intradevar ceva memorie flash (8, 16,32, 64 GB) dar nu poti instala separat sistemul de operare pe ea pentru ca ea nu este vazuta separat.

@initiator
Cauta pe net un caddy compatibil cu laptopul tau in cazul in care esti dispus sa renunti la DVD. Astfel vei putea monta inca un HDD/SSD in locul DVD-ului.

Edited by Toxic00, 05 February 2016 - 18:05.


#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Toxic00, on 05 februarie 2016 - 18:04, said:

Nu-i chiar adevarat. SSHD contine intradevar ceva memorie flash (8, 16,32, 64 GB) dar nu poti instala separat sistemul de operare pe ea pentru ca ea nu este vazuta separat.

Ceea ce spui este valabil doar în cazul așa-numitelor solid-state hybrid drives, dar există și tehnologia dual-drive hybrid systems.
Citez din https://en.wikipedia...ki/Hybrid_drive: In dual-drive hybrid systems, separate SSD and HDD devices are installed in the same computer, having the data placement optimization performed either manually by the end user, or automatically by the operating system through creation of a "hybrid" logical device.
Sublinierea îmi aparține.

#15
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 stancosty, on 05 februarie 2016 - 18:45, said:

Ceea ce spui este valabil doar în cazul așa-numitelor solid-state hybrid drives, dar există și tehnologia dual-drive hybrid systems.
Citez din https://en.wikipedia...ki/Hybrid_drive: In dual-drive hybrid systems, separate SSD and HDD devices are installed in the same computer, having the data placement optimization performed either manually by the end user, or automatically by the operating system through creation of a "hybrid" logical device.
Sublinierea îmi aparține.

Or fi. Nu te contrazic. Eu am doua SSHD cu 8GB de nand flash si nu am vazut optiunea de a folosi aceasta capacitate in alt scop decat ca si cache.

Edited by Toxic00, 05 February 2016 - 19:05.


#16
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salut,
Am un astfel de model, cumparat in 2013.
Recent mi-a murit placa video. Laptopul functioneaza.
Aveti idee daca se poate schimba placa video?

Mersi anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate