Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problema admin .htaccess

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
Salutare,
Intampin o problema la unul din site-urile pe care le administrez. Magazinul online a fost realizat pe o platforma proprie de un alt programator iar eu l-am preluat.
In admin exista optiunea de a edita produsele iar la anumite produse in pagina de editare daca dau submit imi face redirect catre homepage-ul site-ului fara sa-mi faca post si sa-mi salveze modificarile produsului.
Action-ul din form-ul din pagina de editare este gol, valorile sunt transmise catre aceeasi pagina unde se prelucreaza informatiile transmise si se face update-ul in baza de date; problema este ca nici nu-mi intra in if-ul de verificare a transmiterii formularului.
Eu banuiesc ca aceasta problema este din .htaccess-ul care arata asa:

#AddType application/x-httpd-php5 .php .htm .html
AddHandler fcgid-script .html
FCGIWrapper /usr/local/cpanel/cgi-sys/php5 .html

Options +FollowSymLinks
DirectoryIndex main.html
RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} .html
RewriteRule (.*) main.html?page=$1&%{QUERY_STRING} [PT]


Astept orice sugetie prin care as putea face un debug mai amanuntit.
Multumesc.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
de test ai putea incerca sa redenumesti .htaccess ?
vezi daca se mai manifesta ....

#3
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View Postbullex, on 05 februarie 2016 - 13:58, said:

Salutare,
Intampin o problema la unul din site-urile pe care le administrez. Magazinul online a fost realizat pe o platforma proprie de un alt programator iar eu l-am preluat.
In admin exista optiunea de a edita produsele iar la anumite produse in pagina de editare daca dau submit imi face redirect catre homepage-ul site-ului fara sa-mi faca post si sa-mi salveze modificarile produsului.
Action-ul din form-ul din pagina de editare este gol, valorile sunt transmise catre aceeasi pagina unde se prelucreaza informatiile transmise si se face update-ul in baza de date; problema este ca nici nu-mi intra in if-ul de verificare a transmiterii formularului.
Eu banuiesc ca aceasta problema este din .htaccess-ul care arata asa:

#AddType application/x-httpd-php5 .php .htm .html
AddHandler fcgid-script .html
FCGIWrapper /usr/local/cpanel/cgi-sys/php5 .html

Options +FollowSymLinks
DirectoryIndex main.html
RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} .html
RewriteRule (.*) main.html?page=$1&%{QUERY_STRING} [PT]


Astept orice sugetie prin care as putea face un debug mai amanuntit.
Multumesc.

Doar la anumite produse sau la toate?
Daca patesti asta doar la anumite produse, vezi daca nu cumva se leaga de id-ul produsului care e posibil sa nu mai existe in baza de date.

Pentru a verifica daca htaccess-ul este problema comenteaza astea:
#Options +FollowSymLinks
#DirectoryIndex main.html
#RewriteEngine on
#RewriteCond %{REQUEST_URI} .html
#RewriteRule (.*) main.html?page=$1&%{QUERY_STRING} [PT]



#4
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
@Mihai_3 - daca redenumesc .htaccess nu mai functioneaza adminu, toate paginile din admin se executa prin main.html (sunt incluse)
@Kriogen - problema o intampin doar la anumite produse am verificat in pararel un produs cu problema si unul ok si nu am gasit nici o diferenta in baza de date.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cei de la shopmania nu iti pot da o mana de ajutor ?
(daca este acolo)

#6
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View Postbullex, on 05 februarie 2016 - 14:25, said:

@Mihai_3 - daca redenumesc .htaccess nu mai functioneaza adminu, toate paginile din admin se executa prin main.html (sunt incluse)
@Kriogen - problema o intampin doar la anumite produse am verificat in pararel un produs cu problema si unul ok si nu am gasit nici o diferenta in baza de date.

E ciudat. Avand in vedere ca foloseste acelasi script sa editeze toate produsele (presupun...) nu vad de ce la unele ar functiona, iar la altele nu. Vezi daca e vreo diferenta intre POST-ul care se ruleaza cand dai submit la un produs care merge si la unul care nu merge.
Daca e diferenta, copiaza de la cel care merge la cel care nu si vezi daca rezolva problema.

#7
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
Site-ul nu e hostat la shopmania, are domeniu propriu si e hostat la host-age, am sa le trimit un mail sa vad daca pot obtine ceva de la ei.
Pagina de editare produs e aceeasi pentru toate produsele, asta e marea problema ca imi facea probleme doar la unele si nu are nici o logica. Daca scriu un link incorect nu imi face nici un redirect imi da doar "page not found".

Am intalnit multe erori tampite la site-urile la care am lucrat dar ca asta n-am mai avut, mi-a dat cu "blue screen".

#8
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View Postbullex, on 05 februarie 2016 - 17:37, said:

Site-ul nu e hostat la shopmania, are domeniu propriu si e hostat la host-age, am sa le trimit un mail sa vad daca pot obtine ceva de la ei.
Pagina de editare produs e aceeasi pentru toate produsele, asta e marea problema ca imi facea probleme doar la unele si nu are nici o logica. Daca scriu un link incorect nu imi face nici un redirect imi da doar "page not found".

Am intalnit multe erori tampite la site-urile la care am lucrat dar ca asta n-am mai avut, mi-a dat cu "blue screen".

Renunta la cacatul ala de platforma dezvoltata de "programatorul lui peste" si dezvolta tu una sau treci pe una deja dezvoltata si folosita de altii (Wordpress + Woocommerce).

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
N-ai prin admin ceva reguli de rescriere?
Asta e avantajul la un script public (gen prestashop), ca gasesti suport la micile probleme aparute, din 250.000 de instalatii cineva s-a mai confruntat cu problema ta. Dar cand esti pe script unic nu poti apela decat la cel care l-a scris.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate