Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

imatriculare masina din italia in romania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016
Salut tuturor.am un Opel Zafira 2007 care vreau sa il imatriculez in romania.Mentionez ca ma intorc de tot in romania,pararsesc italia. Problema este ca nu am platit ,,bollo,, de cativa ani. Doamna de la ACI mi.a spus ca nu mai e necesar sa platesc tinand cont ca o imatriculez in alta tara si nu mai am intentia de a ma intoarce.Voi fi controlat doar daca ma intorc in italia si vreau sa o demolez. Vreau sa stiu daca taxa asta ma va urmari in Romania. e o suma destul de mare,par a fi bani aruncati. Doamna de la ACi,cu toate ca mi-a dat vesti bune,nu era foarte sigura.Sunt in dubii.
Mai este careva in situatia asta,care a lasat taxa asta neplatita si nu s.a intamplat nimic?
Va multumesc mult

#2
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Ne cerem scuze, noi cei care nu am fost plecați în "Italea". Ce e bollo, ce e aci?!? Dacă ne spui în romana poate reușim sa te ajutam.

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Bollo = taxa auto.

ACI = Automobil Club d'Italia

Unii mai uita limba romana,dar...deh.

Edited by Adi blondu, 05 February 2016 - 13:43.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce sa demolezi frate?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postnicudani, on 05 februarie 2016 - 13:03, said:

Voi fi controlat doar daca ma intorc in italia si vreau sa o demolez.
Esti musulman?

Vezi cat te costa taxa de mediu in Ro, s-ar putea sa te intorci in Italia si sa platesti bollo si sa le mai si multumesti.

Edited by Friskey, 05 February 2016 - 14:00.


#6
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
O sa ai probleme cind o sa predai numerele la motorizzatione in italia.Dupa ce o inmatriculezi in Romania trebuie sa ceri o adeverinta de la serviciul inmatriculari cum ca masina este inmatriculata in Romania ,o traduci si cu acea adeverinta si numerele de inmatriculare trebuie sa ajungi in Italia la motorizzatione si te costa 70 de euro.Daca nu faci lucrul ala masina va ramane inmatriculata si in Italia si o sa trebuiasca sa platesti in continuare bollo.
Normal ar trebui radiata cind pleci din Italia dar nu cred ca o poti face pina nu platesti datoria.
Si eu am adus-o tot din Italia.Faza tare a fost la serviciul inmatriculari unde a trebuit sa fac o declaratie cum ca eu a-mi vand masina tot mie.

Edited by gymy, 05 February 2016 - 14:46.


#7
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View Postgymy, on 05 februarie 2016 - 14:44, said:

O sa ai probleme cind o sa predai numerele la motorizzatione in italia.Dupa ce o inmatriculezi in Romania trebuie sa ceri o adeverinta de la serviciul inmatriculari cum ca masina este inmatriculata in Romania ,o traduci si cu acea adeverinta si numerele de inmatriculare trebuie sa ajungi in Italia la motorizzatione si te costa 70 de euro.Daca nu faci lucrul ala masina va ramane inmatriculata si in Italia si o sa trebuiasca sa platesti in continuare bollo.
Normal ar trebui radiata cind pleci din Italia dar nu cred ca o poti face pina nu platesti datoria.
Si eu am adus-o tot din Italia.Faza tare a fost la serviciul inmatriculari unde a trebuit sa fac o declaratie cum ca eu a-mi vand masina tot mie.
Mi-au spus ca pot sa ma duc la consulatul de la bucuresti ,dupa ce o imatriculez ,fara sa mai fiu nevoit sa ma intorc in italia si vor trimite ei documentele. dar probabil ai dreptate,nu o pot radia atata timp cat exista datoria. nu stiu la cine sa apelez sa imi spuna exact.multumesc mult

#8
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
nu o poti trece pe numele unei rude ca apoi sa plateaca bollo pentru 1 an? sa o poti inscrie fara probleme?

aici sunt foarte multi care nu platesc bollo

#9
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View Postgabriel1981, on 05 februarie 2016 - 15:13, said:

nu o poti trece pe numele unei rude ca apoi sa plateaca bollo pentru 1 an? sa o poti inscrie fara probleme?

aici sunt foarte multi care nu platesc bollo
stiu ca sunt multi care nu platesc si nu li se mai intampla nimic.Vorba e ca noi plecam de tot si as fi vrut sa las lucrurile in regula fara sa stau cu teama ca poate intr-o buna zi ma ard italienii cu taxa asta. si totusi am platit pe ultimii 3 ani.nu am platit pe primii 4. nu mi-au trimis nimic acasa,nu m-au amenintat ca imi pun sub sechestu masina,cum se mai intampla

#10
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View PostSILE802002, on 05 februarie 2016 - 13:34, said:

Ne cerem scuze, noi cei care nu am fost plecați în "Italea". Ce e bollo, ce e aci?!? Dacă ne spui în romana poate reușim sa te ajutam.
imi cer scuze.probabil m-am adresat unui public care a trecut prin situatia asta,care evident a trecut si prin italia.cine nu a fost nu are de unde sa stie raspunsul deci nu ma poate ajuta.,,bollo,, e taxa auto,impozit,o taxa locala,anuala

#11
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Daca tot nu esti mare fan al taxelor si mai ales a achitarii lor, vin in Rumania si iti inmatriculezi pe BG :)

#12
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View PostFriskey, on 05 februarie 2016 - 13:58, said:

Esti musulman?

Vezi cat te costa taxa de mediu in Ro, s-ar putea sa te intorci in Italia si sa platesti bollo si sa le mai si multumesti.
ideea e ca nu ma mai intorc deci ma voi descurca cu taxele impuse de romania . nu inteleg ce treaba au musulmanii cu problema taxelor mele

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Musulmanii n-au treaba cu taxele, ei sunt cu demolarile.

#14
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012

View Postnicudani, on 05 februarie 2016 - 15:24, said:

stiu ca sunt multi care nu platesc si nu li se mai intampla nimic.Vorba e ca noi plecam de tot si as fi vrut sa las lucrurile in regula fara sa stau cu teama ca poate intr-o buna zi ma ard italienii cu taxa asta. si totusi am platit pe ultimii 3 ani.nu am platit pe primii 4. nu mi-au trimis nimic acasa,nu m-au amenintat ca imi pun sub sechestu masina,cum se mai intampla
este bine ca nu ai fost avertizat sa platesti parca dupa ce treceau 5 ani nu mai erai obligat sa platesti cand o fi sa o demolezi pentru anul respectiv nu mai este nevoie sa platesti bollo cel putin asa stiam eu

#15
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce le mai tzatzaie curu' romanasilor cand vine vorbe de bratul lung al legii straine, ca deh, ii arde rau la buzunar; si in euroi;
fie ca e vorba de amenda, de taxe neplatite sau impozite, de cum se comporta pe acolo, dand dovada de civilizatie, iar cand vin aici, parca ii spala cineva pe creier, si nu stiu cum sa fenteze tot, sa injure, sa se comporte cat mai josnic cu putinta... Posted Image

Nu e vorba de initiator, caci omu' vrea sa nu aibe problem, dar ma refeream asa, in general, la mentalitatea asta paguboasa, dovedita chiar mai sus, in unele raspunsuri/recomandari. Daca romanul nu-si fura caciula, sau nu fenteaza sau fura el ceva, nu poate sa doarma linistit.

#16
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View Postcolombo2003, on 05 februarie 2016 - 22:53, said:

Ce le mai tzatzaie curu' romanasilor cand vine vorbe de bratul lung al legii straine, ca deh, ii arde rau la buzunar; si in euroi;
fie ca e vorba de amenda, de taxe neplatite sau impozite, de cum se comporta pe acolo, dand dovada de civilizatie, iar cand vin aici, parca ii spala cineva pe creier, si nu stiu cum sa fenteze tot, sa injure, sa se comporte cat mai josnic cu putinta... Posted Image

Nu e vorba de initiator, caci omu' vrea sa nu aibe problem, dar ma refeream asa, in general, la mentalitatea asta paguboasa, dovedita chiar mai sus, in unele raspunsuri/recomandari. Daca romanul nu-si fura caciula, sau nu fenteaza sau fura el ceva, nu poate sa doarma linistit.
cred ca ai uitat ca romanul este si foarte critic.Ii place intai sa critice gradina celuilalt si sub nici o forma nu se uita la a lui.Am cerut un sfat atata tot.Am fost si sunt platitor de taxe.Am platit taxe in romania,am platit taxe oriunde am umblat,fara sa fentez.Sunt o persoana onesta.Ma gasesc intr-o situatie dificila,Nu reusesc sa platesc.intelegi termenul?  Nu am plecat de prea mult bine din tara si cu siguranta nu ma intorc de prea mult bine.Dar nu mai generaliza prietene,nu ma cunosti. Daca  ai un sfat bun aduci da,vorbeste! dar daca ai de gand sa deviezi de la subiect cu o crinica nefondata,e foarte trist,e doar aruncarea frustrarilor. Majoritatea au prostul obicei de a generaliza-daca un roman fura,toti suntem hoti,daca un roman violeaza,toti suntem violatori,daca o romanca e la strada atunci toate sunt panarame. cum spuneam...generalizari tampite .AI vorbit ca sa nu taci si atata tot.o seara buna prietene

#17
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Exista o perioada de scadenta legala, dupa care lipsa platii "bollo-ului" intra in prescriptie, cu conditia ca pana la acel termen sa nu fi primit nici un avertisment sau notificare de plata din partea Agenziei delle Entrate sau mai rau, Equitalia. Acest termen este de trei ani sau mai bine zis, la 31 decembrie din al treilea an succesiv celui in care nu s-a platit. De ex. pentru o taxa care are scadenta in aprilie 2015 termenul la care intra in prescriptie va fi 31 dec. 2018.

http://www.6sicuro.i...ione-bollo-auto

Bollo poti sa il calculezi pe acest site-ul Agenziei delle Entrate: http://www1.agenziae...ntoSemplice.htm ,

Informatii despre radierea autovehiculelor pentru export: http://www.aci.it/i-...portazione.html

Bafta!

#18
nicudani

nicudani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2016

View Postflorinppv, on 06 februarie 2016 - 00:39, said:

Exista o perioada de scadenta legala, dupa care lipsa platii "bollo-ului" intra in prescriptie, cu conditia ca pana la acel termen sa nu fi primit nici un avertisment sau notificare de plata din partea Agenziei delle Entrate sau mai rau, Equitalia. Acest termen este de trei ani sau mai bine zis, la 31 decembrie din al treilea an succesiv celui in care nu s-a platit. De ex. pentru o taxa care are scadenta in aprilie 2015 termenul la care intra in prescriptie va fi 31 dec. 2018.

http://www.6sicuro.i...ione-bollo-auto

Bollo poti sa il calculezi pe acest site-ul Agenziei delle Entrate: http://www1.agenziae...ntoSemplice.htm ,

Informatii despre radierea autovehiculelor pentru export: http://www.aci.it/i-...portazione.html

Bafta!
multumesc de sfaturi.auzisem si eu de scadenta asta dupa 3 ani. perioada mea de neplata e din 2009 pana in 2012.DIn 2013 pana in prezent e platit si totusi figurez la ei cu datorie din anii trecuti ,cu majorari bineinteles.nu s-a anulat nimic cu toate ca au trecut anii . astazi totusi mi-au spus ca nu pot plati tot de o data caci primele 2 taxe 2009 si 2010 sunt blocate si nu au idee de ce.S-a presupus ca au fost preluate de equitalia . multumesc inca o data.seara buna

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate