Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Bataia de joc Sos Pipera - Voluntari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pipera este un paradox.
Ca sa il citam pe primarul Pandelica (prin anii de glorie 2005-2007), este un fel de Beverly Hills Romanesc.

Nu stiu de unde a scos aceasta comparatie, pentru ca am stat in Beverly Hills si nu seamana deloc cu Pipera.
Paradoxul este ca romanii pizmuiesc zona, iar cei care au ajuns acolo, si-ar dori sa se mute, dar nu vad unde.

Oricum, pentru cei care stau in Pipera sau au nenorocul sa treaca prin zona, o mare problema este Soseaua Pipera.
Aceasta sosea a fost facuta pentru tancuri (multe unitati militare), cu baza de beton groasa, acoperita de asfalt.

A rezistat temeinic timp de decenii, fara a fi nevoie de interventii costisitoare.

Problema este ca traficul si populatia a crescut imens, deci pe Sos Pipera se mergea jumatate de zi (mai ales orele de vf) la pasul piticului.

Trebuia facut ceva.

Din surse prietenesti, stiu ca UE a dat banii acum 3 ani, dar autoritatile locale au intampinat niste probleme:

1. Electrica, care nu era multumita de ce lucrari erau de facut si ce bani erau alocati => procese interminabile + sunt 5 ani de cand Sos Erou Iancu Nicolae nu e inca terminata.
2. Nu s-au inteles cine face lucrarea de largire Sos Pipera.

Anul trecut, cu surle si trambite au inceput lucrarile, la jumatatea anului, blocand de tot Sos Pipera pe cca jumatate de distanta, iar pe restul a fost cosmar.
In vara nu mai lucra nimeni (caldura), apoi in noiembrie a inceput, iar o munca frenetica, cu target SF: 31.12.2015

Desigur, cum a venit ploaia/ninsoarea, lucrarile s-au oprit si situatia e indescriptibila.
Si daca era bombardament cred ca era mai bine!

In timpul anului lucrarile electrice au fost facute de firme agreate de primarie, deci jale pe reteaua electrica.

Oricum, saptamana trecuta am reusit sa tai o anvelopa si sa belesc o janta pe Sos Pipera, cand duceam nepotii spre scoala!
Am injurat si am fost la CASCO. Sper sa se indrepte impotriva primariei.

Povestind unui prieten informat patania, am aflat o barfa cu iz beton:

1. UE da banii daca termini la timp.
2. Daca UE da banii, in max 2 ani ai control si iese cu scandal mare, avand in vedere ca toate partile implicate fura cat pot.
3. Solutia? Nu termini la timp! Se gaseste o insolventa, un proces deschis de un proprietar caruia i-ai adus in poarta soseaua etc, ca sa blocheze lucrarile!
4. UE nu da banii, dar lucrarea e prost facuta si gata 80% => totul se blocheaza cativa ani, pana cand statul va plati ceea ce nu a platit UE, dar nimeni nu mai face controale!

Stimatul si iubitul "primar voluntar", a prelungit pana in iunie 2016 lucrarile, dar avand in vedere antecedentele, probabil in 2020 locuitorii din Pipera vor iesi cu forte proprii pentru a rezolva problema si vor arde un manechin care va avea scris pe piept Pandele.

P.S. Sos Pipera va fi cea mai costisitoare parcare, pt ca banda I e ocupata de masini stationate, iar localnici/afacerile adiacente nu mai au loc unde sa le lase! Abia e loc de un trotuar minuscul.
Cooperativa in folosul lor...

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Din articolul hotnews:

Quote

In plus, intrucat proiectul este realizat cu fonduri europene, nu este clar daca prelungirea cu inca 6 luni a contractului atrage dupa sine si pierderea banilor care nu au fost decontati pana la 31 decembrie 2015.

Cu alte cuvinte, prostii (noi) vor plati!

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

 Adm, on 05 februarie 2016 - 12:20, said:

Din articolul hotnews:



Cu alte cuvinte, prostii (noi) vor plati!
sper sa plateasca doar aia din pipera

#4
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Nu i-a obligat nimeni pe bucuresteni/pipereni sa-si faca case in cartiere unde stiau ca n-au apa, canalizare si drumuri bune, acum de ce se plang? Puteau alege orice alt cartier gata-facut, cu utilitati, cu tot, dar nu, au vrut laolalta cu "lumea buna" (d'alde Becali). Vrei sa stai printre africani? Baga bani, baga bani.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Toti, tu esti invidiosul clasic, cu pareri ieftine si multe.

Dupa tine toti ar trebui sa sta la bloc, sa fim toti saraci, dar egali.

Bucurestiul este sufocat, iar aceasta presiune se simte de minim zece ani => fiecare a evadat cum poate, in toate zonele limitrofe ale Bucurestiului.
Unii s-au mutat in Popesti-Leordeni, altii Bragadiru, Prelungirea Ghencea etc.
Altii s-au mutat chiar mai departe, tot catre DN1 (Snagov, Balotesti, Corbeanca).

Pipera s-a dezvoltat dintr-un singur mic motiv: concentrarea banilor, in special data de Scoala Americana in anii '90.
Initial a fost un mic satuc, unde s-au creat 2-3 cartiere rezidentiale pentru expati si lucratori diplomatici, care isi doreau sa aiba casa aproape de scoala copiilor.
Dupa asta lucrurile au luat-o razna, tocmai din lipsa de alternative. Nu cred ca e nimeni indragostit de Pipera.

Problema este ca Pipera e un cartier al "orasului Voluntari", si a fost mulsa/ignorata pentru binele votantilor din Voluntariul vechi, pana cand lucrurile s-au blocat.

De ce tot Nordul s-a dezvoltat mai repede? Pentru ca nu exista cai de acces (Centura), din SUD care sa iti permita sa iesi repede catre Nord (DN1) sau E85 (Moldova).

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,296
  • Înscris: 31.08.2006

 toto_riina, on 05 februarie 2016 - 12:38, said:

Nu i-a obligat nimeni pe bucuresteni/pipereni sa-si faca case in cartiere unde stiau ca n-au apa, canalizare si drumuri bune, acum de ce se plang? Puteau alege orice alt cartier gata-facut, cu utilitati, cu tot, dar nu, au vrut laolalta cu "lumea buna" (d'alde Becali). Vrei sa stai printre africani? Baga bani, baga bani.

Nu sunt numai bucuresteni care si-au luat viloaie acolo. Sunt si destui provinciali, si straini. Acolo, dezvoltatorii in foamea lor nebuneasca dupa bani , au inghesuit viloaiele pe un camp care in timpul lui Ceasca era in mare parte teren agricol. Evident ca la inceput, nu s-a gandit nici naiba la utilitati, la distanta intre case, la latimea strazilor. Multe strazi de acolo nici nu corespund normelor PSI. Cred ca greu incape o masina de pompieri pe unele strazi din aacest aasa-zis cartier.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Si totusi de ce stau oamenii in Pipera? Stiu ca e offtopic, dar eu am raspunsul:

1. Cine seamana se aduna, iar banul iti dau un anumit comfort si stil de viata.
E destul sa vedeti cum e coloana non-stop in week-end pe Sos Pipera si DN1 catre Centrul Comercial Baneasa.

2. Nu e funny sa ai saracani in jur, oricum o palpezi.
Iti vor numara si fumurile de la gratar!

3. Educatia.
In nordul Bucurestiului ai cele mai bune gradinite/scoli/licee private!
Stiu ca toti care fac scoli private sunt niste beizadele ratate de cand se nasc, dar asta le place multora sa creada. (povestea clasica cu strugurii acri)

Credeti-ma ca noua generatie (subtire) de middle management si mica burghezie pune mare accent pe educatia odraslelor.
Startul in viata se da de pe pozitii diferite in ultimii ani.

Din cauza acestori scoli private se si blocheaza intre orele 7.30-9 si 15.30-17 circulatia in zona.

4. Asta e harta poluarii. Sursa

[ http://www.nwradu.ro/wp-content/uploads/2016/01/poluare_2014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ahasverus, 05 February 2016 - 12:58.


#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
@Adm: eu gandesc pragmatic, nu e vorba ca vreau ca toti sa stea in saracie, inteleg nevoia tinerilor de a se muta la casa noua, de a fugi din aglomeratie, a cauta linistea. Dar cum sa te muti fratele meu in camp? Cum sa dai banii pe ceva ce nu ai, sau n-ai utilitati de baza, omenesti (adica infrastructura, apa, lumina, curatenie, verdeata etc.) in locul respectiv? Muta-te abia cand vezi totul gata, aranjat, locuibil, nu cand e noroiul pana-n gat si gropi si dupa aia sa te plangi ca nu ti-a facut statul sau dezvoltatorul! E absurd!
Ca asa au patit toti in timpul crizei au luat credit cu buletinul si casa in camp unde nu era nimic, doar pe promisiunea dezvoltatorului ca va face, si s-au trezit cu buza umflata (ca aia din ansamblul de langa Unirii, abandonat, sau dna. Ghica, si altele).

Edited by toto_riina, 05 February 2016 - 13:00.


#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Eu cred ca limitele administrative ale Bucrestiului trebuie reactualizate situatiei existente astazi,, zona Pipera ar trebui sa faca parte din Bucuresti, si nu din Voluntari.

#10
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pentru ca era la...moda.

Alte explicatii sunt rizibile. Vilele sunt mai mult niste apartamente pe pamant cu 2 metri patrati de curte, utilitatile exista doar prin minunea lui Dumnezeu, strazile sunt neasflatate, se inunda vara si sunt impracticabile iarna, scoli exista la distante de km, metrou nema, in schimb poti ajunge in 30 de minute pana la P-ta Victoriei cu elicopterul.

#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
lucrurile sunt parțial adevărate.
locuiesc la școala americană așa că sunt în mod direct afectat de aceste lucrări, dar dacă pot rezuma:
– finanțarea a fost obținută în cadrul POR 2007-2013.
– datorită legislației cu privire la achizițiile publice a fost întârziată foarte mult demararea lucrărilor (2-3 ani întârziere la începerea lucrărilor);
– proiectul presupune lărgirea la 4 benzi (2 pe sens), trotuare, pasarele pietonale, canalizare, hidranți etc (un minim de civilizație);
– lucrările s-au desfășurat într-un ritm susținut pentru a fi decontate într-o pondere cât mai mare prin fonduri nerambursabile.
– s-a lucrat în timpul săptămânii până la ora 23:00-24:00 și în week-end până la 14:00.
– traficul specific zonei a încurcat desfășurarea lucrărilor
– restul lucrărilor restante vor fi efectuate din bugetul local pentru că dacă nu se termină până la jumătatea anului vor trebui dați înapoi toți banii.
– am înțeles că uneori lucrările au „stat pe loc” datorită avizelor care au întârziat de la ENEL/CEZ/ELECTRICA și alți bandiți de ăștia;
În acest caz nu îl văd vinovat pe primar..dar dacă vreți un subiect frumos putem discuta despre ruta de autobuz tunari – metrou pipera care aparține unui fin al lui pandele și care utilizează niște microbuze care nu respectă nicio normă de siguranță, nu sunt date bilete și sunt supra-supra aglomerate (se circulă pe scară cu ușa deschisă). Aceeași firmă asigură și transportul de la metrou la diferite clădiri de birouri ale angajaților (curse speciale) – dar cu microbuze conforme.

La carosabil mai este o porțiune de 300 de m de lărgit la 4 benzi și turnarea stratului final de asfalt plus amenajarea/finisarea celorlalte lucrări enumerate la început.
Eu dimineața când merg la serviciu fac de la școala americană până în piața victoriei 25-30 de minute (merg pe la grădina zoologică /piața presei).
Mulți confundă Pipera cu Voluntari. Locuitorii consideră ”Pipera” de la Grădina Zoologică la Școala Americană. Restul este Voluntari

#12
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Aceeasi situatie e si in cartierul Compozitorilor-Baba Novac in Constanta, blocurile pt. tineri. Au luat in camp, neasflatat, cu noroi pana in gat cand ploua, si s-au trezit pe urma sa faca gura ca de ce n-a facut Mazare. Dar tu ai fost chior cand ai cumparat, nu stiai in e stadiu e zona, nu stiai conditiile? A, te-ai uitat ca e ieftin in camp -suporta acum! Trebuia sa iei cand e totul turnat, si asfalt, si parcari, magazine etc. Nu te duci sa fii fiul ploii si pe urma urli.

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Se vor putea deconta pe fonduri UE lucrarile facute pana la 31.12.2015. Daca termina pana la 30.06.2016, pot sa pastreze banii decontati. Daca nu, trebuie sa dea inapoi tot ce au decontat. Lucrarile din intervalul 31.12.2015 - 30.06.2016 se fac pe banii beneficiarului.

Cartierul Pipera nu s-a dezvoltat nici intamplator, ci acolo s-au reunit o serie de factori care au dus la dezvoltare.

- In primul rand, undeva trebuia sa se dezvolte un cartier/zona de lux pentru cei cu dare de mana.
- In zona nu erau industrii poluatoare, ca in alte parti ale orasului (sud, est, vest)
- Existau sos. Pipera si str. Erou Iancu Nicolae, cu ample suprafate neconstruite de ambele laturi; existau deci disponibile loturi mari, cu oarece acces la un drum public
- Dezvoltarea a inceput de fapt pe Erou Iancu, nu intamplator in continuarea a 2-3 vile de nomenklaturisti (parca Maurer?); adica primii dezvoltatori erau oameni din sistem si s-au inspirat si ei din ce stiau.

Apoi pur si simplu a ajuns o zona sic si cu cautare. Indiferent cum credeti ca sunt strazile si alte conditii, in alta parte e mai rau decat in Pipera. In ultimii ani s-a mai ridicat si Otopeni, care cred ca acum are infrastructura mai buna si e mai aerisit. Dar asta e chestiune mai de dupa criza.

 mihaigerard, on 05 februarie 2016 - 13:00, said:

Vilele sunt mai mult niste apartamente pe pamant cu 2 metri patrati de curte
Greu de spus de unde scoateti minunile acestea.

#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bladhaund, on 05 februarie 2016 - 13:09, said:

Greu de spus de unde scoateti minunile acestea.
Sa stii ca e adevarat . Nu in totalitate , dar , in ansamblurile dezvoltate de Impact ( ca sa dau un singur exemplu ) , casa are undeva intre 78 si 112 mp iar curtea ramasa sub 50 de mp .
Nu mai zic ca ai in fata 10 mp dar ca sa ajungi la ceilalti 40 mp trebuie obligatoriu sa treci prin casa .

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Impact a dezvoltat mai multe ansambluri decat Azur. Spre uimirea generala, cine si-a luat in Class a facut afacere buna. Tranzactii recente stiu ca au fost facute cam cu 1700 eur/mp construit. Nu-i rau, zic.

#16
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 bladhaund, on 05 februarie 2016 - 13:09, said:



Greu de spus de unde scoateti minunile acestea.

http://forum.softped...-ghetou-de-lux/

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Dar nu inteleg de ce oamenii sunt atat de atasati de Impact, cand ei au dezvoltat numai o fractiune din zona. Probabil din cauza publicitatii. Exista multe alte ansambluri cu suprafete mult mai generoase.

Bine, OK, si fratii Negoita sunt recunoscuti pentru "calitate".

#18
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 bladhaund, on 05 februarie 2016 - 13:15, said:

Impact a dezvoltat mai multe ansambluri decat Azur. Spre uimirea generala, cine si-a luat in Class a facut afacere buna. Tranzactii recente stiu ca au fost facute cam cu 1700 eur/mp construit. Nu-i rau, zic.
Nu stiu care e denumirea actuala a ansamblurilor Impact .
Pe vremea cand lucram cu ei erau doar numerotate .
Baneasa 5 era in spatele Mega Image-ului de la lac si erau asa cum iti zic .
Baneasa 6 era peste drum .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate