Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pozitionare Procesor Amd Athlon 5150 in socket pe placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Are cineva idee cum trebuie pozitionat un procesor AMD Athlon 5150 quad core pe socket AM1 pe o placa de baza M - ATX Asus AM1M-A  . Pe placa nu vad nici un semn caracteristic si nu as vrea sa ciufulesc pini de pe procesor . Mentionez ca nu am mai montat procesoare AMD .

Attached Files



#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Coltul din dreapta-jos al procesorului (vedere dinspre pini - prima imagine) se pozitioneaza in coltul stanga-sus al socketului (imaginea a 3-a).

Spatiul liber din coltul specificat are forma patrata daca te uiti cu atentie (celelalte trei colturi - forma triunghiulara).

Edited by robbie_ro, 05 February 2016 - 10:28.


#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Procesorul trebuie sa intre liber, prin cadere, fara sa-l fortezi deloc. Daca nu intra natural, inseamna ca nu l-ai potrivit bine. Oricum, procesorul si placa de baza au niste semne. Uita-te bine si o sa te prinzi singur.

#4
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Postrobbie_ro, on 05 februarie 2016 - 10:27, said:

Coltul din dreapta-jos al procesorului (vedere dinspre pini - prima imagine) se pozitioneaza in coltul stanga-sus al socketului (imaginea a 3-a).

Spatiul liber din coltul specificat are forma patrata daca te uiti cu atentie (celelalte trei colturi - forma triunghiulara).


Multumesc mult am inteles . Deci triunghiul auriu de pe coltul procesorului vine in dreptul patratului de pe socket .

#5
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Attached File  s-l1600.jpg   90.27K   5 downloadsPoti sa incepi cu astea . Nu sari peste capitolul asta!Posted Image

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Se vede cu ochiul liber că are un colț cu un pin lipsă, acela cu semn. Chiar dacă nu avea semn nici pe procesor nici pe placa de bază, tot vedeai ochiometric la ce colț  are o gaură în minus pe placa de bază.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, nu uita sa ridici bratul de fixare a procesorului de pe socket, ca degeaba arunci procesorul acolo, chiar si in pozitia corecta.

altfel o sa ne interbi cum se indreapta pinii sau daca il primeste inapoi la garantie.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Initiator ai reusit sa montezi procesorul pe placa de baza?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate