Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

O întrebare pentru cei care cunosc FL Studio

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Coriolan23

Coriolan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2016
Salut tuturor! Aș vrea să folosesc FL Studio pt a cânta  cu un controller midi. Aș putea pentru  bas ca atunci când apăs o clapă să se audă un acord (de exemplu să apăs Do și să se audă acordul Do major)? Am înțeles că acest lucru îl pot face clapele cu aranjor. Eu am un controller simplu korg nanokey. Mulțumesc!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu cred ca exista ceva software care sa-ti modifice pitch-ul notei in timp real. Sau sa dea tot acordul .Se poate dupa "cantare" daca inregistrezi in orice DAW sau alte programe

#3
Coriolan23

Coriolan23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2016
Mulțumesc pt. răspuns! Am citit totuși pe clape.forum  că ar exista un model de clapa yamaha care poate fi setata să cânte ca un acordeon adică la bas un buton (o clapă) - un acord.

Edited by Coriolan23, 09 February 2016 - 10:04.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sigur ca exista chiar multe ,dar aia e clapa ,adica dispozitiv hardware cum ar veni. Nu e vorba de softuri din calculator sa faca asta. Tu ai un controler doar ,se mai numeste "clapa muta" tocmai fiindca nu merge decat legata la alt dispozitiv

#5
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostCoriolan23, on 03 februarie 2016 - 22:39, said:

Salut tuturor! Aș vrea să folosesc FL Studio pt a cânta  cu un controller midi. Aș putea pentru  bas ca atunci când apăs o clapă să se audă un acord (de exemplu să apăs Do și să se audă acordul Do major)? Am înțeles că acest lucru îl pot face clapele cu aranjor. Eu am un controller simplu korg nanokey. Mulțumesc!

Deci tu vrei sa apesi o clapa si sa se auda un acord intreg? De ce ai vrea sa faci asta in loc sa apesi toate cele trei clape [DO-MI-SOL]? FL Studio nu este neaparat pt LIVE, ca DAW e cam limitat doar pe productie si nu neaparat pe live. Daca vrei ceva in timp real iti recomand Ableton Live 9, ultima versiune. Midi-ul tau nu are si fadere, modulatie sau pitch bend, limitandu-ti de asemenea un live ca la carte, mai ales pe muzica electronica.

Daca ai un motiv anume pentru care vrei ca o singura clapa sa sune ca un acord in timp real, presupun ca ai putea sa folosesti un chord memorizer, dar nu stiu sigur daca face CU EXACTITATE ceea ce-ti doresti tu. Practic alegi o clapa de pe claviatura apoi alegi ce clape vor suna atunci cand apesi clapa in cauza.

http://music.tutsplu...izer--audio-997

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate