Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Anuntare finalizare lucrari in urma expirarii autorizatiei de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Buna ziua,

Am inceput lucrarile de reamenajare pod in timp ce autorizatia de constructie era valida.
Am finalizat lucrarile, dar autorizatia de constructie a expirat si au trecut doi ani de atunci.
Pur si simplu am neglijat sa anunt la primarie finalizarea lucrarilor.

Ce fac, cum procedez?

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Simplu - emiterea unei noi autorizatii de constuire - art. 7, alin. (6) din Legea nr. 50/1991:
Neînceperea lucrărilor ori nefinalizarea acestora în termenele stabilite conduce la pierderea valabilităţii autorizaţiei, fiind necesară emiterea unei noi autorizaţii de construire. În situaţia în care caracteristicile nu se schimbă faţă de autorizaţia iniţială, se va putea emite o nouă autorizaţie de construire, fără a fi necesar un nou certificat de urbanism.
Oricum, pe cea veche o puteai prelungi o singura data, pentru un an de zile, cu 15 zile inainte de expirarea celei vechi alin. (7). Cum nu ai facut asta...

Alti bani, alta distractie Posted Image

Edited by claudiu1, 03 February 2016 - 20:45.


#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
faci hartia cu anuntul ca ai terminat lucrarile, o semnezi cu anul 2014 si o trimiti maine.
nu iti va avea nimeni baiul.
dar la isc ai platit % necesare?
dar la emitentul ac, le-ai platit?

"receptie" la terminarea lucrarilor, ai facut?

Edited by nycolae, 03 February 2016 - 21:12.


#4
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
@claudiu1: Multumesc!

 nycolae, on 03 februarie 2016 - 21:11, said:

faci hartia cu anuntul ca ai terminat lucrarile, o semnezi cu anul 2014 si o trimiti maine.
nu iti va avea nimeni baiul.
dar la isc ai platit % necesare?
dar la emitentul ac, le-ai platit?

"receptie" la terminarea lucrarilor, ai facut?

Am platit ambele taxe.
Lucrarea a fost facuta in regie proprie.
Nu am facut "receptie"...

Daca nu anunt finalizarea lucrarilor, ce se intampla?

#5
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 Paullik, on 03 februarie 2016 - 21:27, said:

Daca nu anunt finalizarea lucrarilor, ce se intampla?
In mod normal dupa terminarea lucrarilor anunti si apoi faci receptia cu primaria;
Dupa aceasta anunti la cartea funciara (OCPI) daca sint modificari la regimul de inaltime sau la suprafete respectiv destinatia acestora (ce devine spatiu locuibil);
Dupa notarea procesului verbal de receptie in cartea funciara mergi la DITL si declari la impozitare noile suprafete (daca sint) sau modificarea destinatiei acestora;
Fara receptie nu poti parcurge pasii de mai sus, iar daca te prinde fiscul....

 claudiu1, on 03 februarie 2016 - 20:42, said:

Simplu - emiterea unei noi autorizatii de constuire - art. 7, alin. (6) din Legea nr. 50/1991:
Neînceperea lucrărilor ori nefinalizarea acestora în termenele stabilite conduce la pierderea valabilităţii autorizaţiei, fiind necesară emiterea unei noi autorizaţii de construire. În situaţia în care caracteristicile nu se schimbă faţă de autorizaţia iniţială, se va putea emite o nouă autorizaţie de construire, fără a fi necesar un nou certificat de urbanism.
Nu cred ca este cazul; Omul a spus ca a terminat lucrarile la timp dar nu a anuntat si nici nu a facut receptia cu primaria;
Daca nu le termina si incerca sa continue lucrarile cu autorizatia expirata atunci ar fi fost de rau;
Cred ca ar trebui sa anunte cind s-au terminat lucrarile si apoi sa faca receptia; Dupa aceea sa noteze in cartea funciara procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor.

#6
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
exact, Pauli.
anunţi că ai gătat lucrarea şi faci recepţia

#7
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008
Multumesc pt. raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate