Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Alegere GPS auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
pacor

pacor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2009
Rog cunoscatorii sa ma sfatuiasca si pe mine ce GPS auto sa aleg dintre: Preciso hd 5" sau Cartek x5 hd.
Nu am avut pana acum ,si nici nu prea m-a interesat ,dar acum am nevoie de asa ceva.
Mai este si Evolio Hi-Speed 4.3.
Nu am nici cea mai mica ideie despre care ar fi mai bun.Astept si alte sfaturi despre alte terminale.

#2
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Pentru ce tip de masina vrei sa-l folosesti ? Autoturism, duba 3,5t, camion 7,5t, TIR ? Te intereseaza numai Romania sau toata Europa ?

#3
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Eu folosesc Google Maps oricand am nevoie de GPS. N-am avut probleme pana acum. N-as da bani pe un GPS care pana la urma nu face nimic in plus.

#4
pacor

pacor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2009

View Postprimuministru, on 03 februarie 2016 - 16:13, said:

Pentru ce tip de masina vrei sa-l folosesti ? Autoturism, duba 3,5t, camion 7,5t, TIR ? Teutoturism intereseaza numai Romania sau toata Europa ?
Autoturism. Romania si Europa.

View Postalexupit, on 03 februarie 2016 - 16:26, said:

Eu folosesc Google Maps oricand am nevoie de GPS. N-am avut probleme pana acum. N-as da bani pe un GPS care pana la urma nu face nimic in plus.
Este la fel de dotat cu adrese ,nume de strazi ,etc?

Edited by pacor, 03 February 2016 - 16:49.


#5
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
GPS-urile telefoanelor au harti la fel de detaliate ca si ale dispozitivelor dedicate si au si avantajul ca pot fi upgradate mai usor si ruleaza aplicatii multiple si in plus de asta vin in toate dimensiunile posibile. Dezavantajul in general e semnalul GPS mai prost desi nu e neaparat.

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Daca ai un smartphone poti folosi cu incredere Waze ptr Romania, iar pentru Europa poti instala iGo pentru android.Gratis !
Sau Google Maps.Are si posibiliatea de harti offline, nu necesita neaparat conexiune de date.

Edited by primuministru, 03 February 2016 - 17:08.


#7
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Pt android, here maps.
Eu foloseam acum 2 ani copilot in Belgia.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacor, on 03 februarie 2016 - 15:55, said:

Rog cunoscatorii sa ma sfatuiasca si pe mine ce GPS auto sa aleg dintre: Preciso hd 5" sau Cartek x5 hd.
Nu am avut pana acum ,si nici nu prea m-a interesat ,dar acum am nevoie de asa ceva.
Mai este si Evolio Hi-Speed 4.3.
Nu am nici cea mai mica ideie despre care ar fi mai bun.Astept si alte sfaturi despre alte terminale.
Nici unul.
Here Maps pe android si ai scapat.
Gratis si bun.

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
FIecare din softurile specificate pana acum are si plusuri si minusuri, asa ca cel mai bine ar fi ca initiatorul sa le testeze pe propriul telefon si sa traga singur concluzia care ii este pe plac.
Ca o concluzie, intr-o ordine aleatorie, s-au recomandat :
- Google Maps
- Waze
- iGo pentru android
- Here Maps
Toate sunt gratuite si au hartile actualizate cu POI-uri.

#10
pacor

pacor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2009
Problema este ca am un ZTE V970,cu android 4.0,si multe din ce spuneti nu merg.Cel putin Here Maps.

#11
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cu banii pe care esti dispus sa ii cheltui pe gps, schimba telefonul.
Here maps pt navigare offline, google pt conexiune la internet, waze daca te intereseaza date din  trafic.

#12
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011
Era sa deschid un nou topic,bine ca l-am vazut pe asta.

Pe scurt doream si eu un sfat pentru achizitia unui GPS, se va folosi in autoturism, folosire ocazionala (3-4 ori pe an) cand iesim in concediu cu masina in Grecia sau Austria si Romania cand e necesar. Varianta cu soft pe smartphone se pare ca e cea mai ok daca merge offline, chiar acum downloadez hartile de pe Here Maps pe Android.

Vor fi oare probleme cu telefonul daca sta deschis in sistem GPS 10-12 ore, nu se incalzeste sau ceva de genul? Am un X1 Soul de 5 inch de la Allview, foarte multumit de telefon pana acum (1 an jumatate de folosinta).

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Nu se va incalzi mai mult decat de obicei.E recomandat sa-ti iei un suport de bord ptr telefon si un charger USB ptr bricheta  ca sa-l tii alimentat tot timpul cat navighezi.

Edited by primuministru, 15 February 2016 - 14:08.


#14
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Vezi ca sunt unele suporturi care se infig in grila de la aer, nu cu ventuza pe parbriz. In astea bate aerul de la ventilatie si ramane rece. Pe de alta parte nici nu e problema ca se incalzeste un pic la folosire.

#15
cristache77

cristache77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 30.06.2011
Multumesc.

Am terminat cu Here Maps, am dat jos toate hartile care ma intereseaza, totul pare super easy,doar o intrebare : imi sta in "cautare GPS" destul de mult, in cat timp aproximativ ar trebui sa gaseasca satelit?

#16
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Sper ca esti afara , sub cerul liber , nu in casa .
Asa poti prinde satelitii .

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Si sper ca ai setat locatia pe Device Only si nu l-ai lasat pe High accuracy / Battery Saving !

#18
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Gps-ul (meu) e mai rapid decat telefonul (meu) la gasit satelitii. Te cam apuca damblaua pana ii prinde.


Dar  folosesc din cand in cand si telefonul, cand gps-ul nu gaseste o tinta (iar tinta poate fi si un sat din romania).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate