Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Problema camera foto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Am un Nokia Lumia 720 de peste un an si jumatate si de ceva timp am observat ca intampin o problema atunci cand folosesc camera foto, in sensul ca fotografiile facute nu mai au aceeasi calitate (au mai putini pixeli per inch). Stiti cumva care poate fi cauza acestei defectiuni si imi puteti recomanda o modalitate prin care sa o rezolv?

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
In ce conditii ai tinut telefonul... in buzunar, printre alte obiecte? Sa nu se fi zgariat lentila, de la monezi, chei, alte chestii...
Uita-te la reglajele lui, in meniu, vezi acolo.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca au mai putini ppi e setare soft (sau vreo actualizare care a facut vreo smecherie, desi ma indoiesc).

#4
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbonygy, on 28 ianuarie 2016 - 12:22, said:

In ce conditii ai tinut telefonul... in buzunar, printre alte obiecte? Sa nu se fi zgariat lentila, de la monezi, chei, alte chestii...

Adica rezolutia, sau ma rog, pixelii per inch, merg mana in mana cu monezile, cheile si alte chestii?  Posted Image

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmurilexix, on 28 ianuarie 2016 - 12:05, said:

(au mai putini pixeli per inch).
Cum ai determinat? Ochiometric sau ai citit in EXIF?

#6
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
dorin_2k, nu stiu ce este acest EXIF despre care vorbesti, da-mi te rog mai multe detalii.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da-ne tu detalii - ce intelegi prin "au mai putini pixeli per inch"?! Presupun ca nu ai inventat tu exprimarea asta ci ai vazut undeva un numar care e acum mai mic. Unde l-ai vazut?

#8
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Probabil se refera la claritatea imaginilor.
Poate a intrat cumva praf in spatele lentilei sau s-a zgâriat de-a lungul timpului.

Ai windows 8.1 sau 10 pe el?

Edited by sorin83, 28 January 2016 - 20:29.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbadboy69on, on 28 ianuarie 2016 - 12:55, said:

Adica rezolutia, sau ma rog, pixelii per inch, merg mana in mana cu monezile, cheile si alte chestii?  Posted Image

Abia mai apoi am citit cu atentie... era prea tarziu sa editez. M-am gandit la zgarieturi...

#10
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
f300, nu am vazut nicaieri un numar de pixeli per inch, dar mai stiu si eu cate un lucru despre fotografii, chiar daca sunt utilizator de baza intr-ale device-urilor.

sorin83, ma refer intr-adevar la claritatea imaginii ... pe telefon am Windows 8.1.

Sper totusi ca nu este lentila zgariata sau prafuita pe interior; va rog, nu poate cineva sa posteze cum are setata camera pentru performanta maxima, ca sa pot face o comparatie cu setarile pe care le am eu?

#11
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Și ce mai știi tu câte ceva despre fotografii? Dacă să îți setezi

Quote

camera pentru performanta maxima
nu știi? Aștept răspuns. Ba nu, n-aștept :)

#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
badboy69on, daca vrei sa ma ajuti si ai idee cu ce problema ma confrunt, posteaza ... dar daca ai chef sa ma ironizezi, exista o alta sectiune a forumului unde poti sa-ti decartezi dejectiile de geniu.

Nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine, asa ca de acum inainte aplic principiul " Cel mai destept cedeaza primul".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate