Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primesc telefoane de la brokeri! Ce sa fac sa scap de ei?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
angyeee

angyeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2011
De un an de zile primesc telefoane de la zeci de tineri angajati in call center la diferite firme de tranzactionare actiuni la bursa

Telefonul incepe ceva de genul :
Buna ziua sunt .... de la Bla bla bla (nicodata nu intelegi firma) iar pe fundal este o galagie infernala. Am sunat sa va imbogatesc, daca tranzactionati la bursa o sa deveniti milionari!!! ( Nu acestea sunt cuvinetele dar asta este atitudinea celui de la telefon)

Ceea ce ma nemultumeste este faptul ca eu nu m-am inscris NIOCIODATA in baza lor de date, Nu am avut vreun contact cu cineva care sa tranzactioneze, am grija ca numarul meu personal sa fie cunoscut doar de catre cunoscuti.

Azi de dimineata a fost apogeul, m-au sunat dis de dimineata, cu aceeasi abordare agresiva.

Cand i-am intrebat de unde au numarul de telefon au dat din colt in colt, ca de la carti devizita, de la recomandari, de pe site-uri, dar defapt noi am cumparat bazele de date.....

Ceea ce m-a uimit este procedura lor de a te "dezabona" - Trimiti o cerere de stergere din baza de date, in care trebuie sa mentionezi motivul, o trimiti prin POSTA!!! si dupa ce ei primesc cererea, si daca motivul este destul de intemeiat, abia atunci sterg numarul din baza de date.

Numarul dupa care m-au sunat este 0722385794, Bineinteles fata de la telefon avea cel mult 8 clase, folosind cuvinte de genul " v-ati pierdut memoria, nu va spun de la ce firma sunt ca nu vreau eu si asa mai departe....


Patiti si voi la fel? Cum afcem sa ne stergem numerele de telefon din baza lor de date?
Cum putem sa le facem o reclamatie?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
raspunzi si le inchizi telefonul in nas, fara a mai sta la alte discutii, apoi il adaugi in telefon pe blocklist cu taxare la 1 secunda (aplicatia Mr. Number poate face asta)

Edited by gumball3000, 25 January 2016 - 12:21.


#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Esti norocos. Eu patesc asta de vreo 4 ani incoace. Nu cred ca este vreo lege pentru hartuirea la telefon. La unii chiar daca le inchizi telefonul, ei tot insista.

#4
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
mi s-a intamplat si mie de cateva ori...nu ai ce sa le faci...ei cumpara baze de date...singura solutie este sa raspunzi, iar cand vezi ce vrea sa ii inchizi...blocatul numarului sau taxarea la secunda nu cred ca reprezinta o solutie, in primul rand pentru ca niciodata nu suna de pe acelasi numar, iar in al doilea rand taxarea nu reprezinta o problema pentru ei...

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Taxarea la secunda e pusa pt. a intelege ca am raspuns si am inchis, ca daca ii da din prima ocupat, o sa insiste si o sa-ti tina telefonul ocupat cat tot o sa incerce sa te sune

poate mai incearca si altcineva sa dea de tine in tot acel timp

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:19, said:

Telefonul incepe ceva de genul :
Buna ziua sunt .... de la Bla bla bla (nicodata nu intelegi firma) iar pe fundal este o galagie infernala. Am sunat sa va imbogatesc, daca tranzactionati la bursa o sa deveniti milionari!!! ( Nu acestea sunt cuvinetele dar asta este atitudinea celui de la telefon)

Eu m-am obisnuit cu ei, deja am cateva raspunsuri stas:

"Am o propunere senzationala pentru dumneavoastra...." -> Nu ma intereseaza
"Nu v-ar interesa sa faceti mai multi bani?" -> NU
"Deci nu v-ar interesa sa faceti mai multi bani??" -> NU

De obicei le pun intrebarea asta: "Nu inteleg dar de ce nu iti bagi tu banii tai ca sa faci mai multi bani si sa scapi de jobul asta de 2 lei in care suni/deranjezi aiurea pe altii? Posted Image

De obicei se aude tonul dupa intrebarea asta Posted Image

Edited by Bucifon, 25 January 2016 - 12:34.


#7
angyeee

angyeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2011
Am sunat la Autoritatea pentru protectia datelor cu caracter personal, au spus urmatorul lucru :

Da, ei sunt cei care se coupa de astfeld e cazuri, nu sunt singura care a sunat pentru aceasta plangere.

pasul 1 : O cerere la firma respectiva prin care sa imi spuna de unde au numarul meu de telefon ( ar trebui sa primesc raspuns)
pasul 2 : nu raspund la cererea trimisa, ma duc la Autoritate, care le mai trimite o cerere in numele meu ( au Obligatia sa raspunda la cererea respectiva)
pasul 3 : verifica baza de date sa vada provenienta.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e mai simplu sa blochezi numarul? Pana la urma renunta, iti zic din experienta.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:19, said:

am grija ca numarul meu personal sa fie cunoscut doar de catre cunoscuti.
Este exact ca în trafic: tu ai grijă, dar alţii nu.

#10
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Eu ultimului de genul asta i-am raspuns, si l-am rugat sa astepte la telefon cateva momente, ca nu pot vorbi chiar in momentul ala - am deschis youtube, am bagat un Bach, telefonul langa boxa si am plecat din birou 15 minute.

Cand m-am intors convorbirea era incheiata. Nu m-a mai deranjat niciodata.

Edited by Batranelul, 25 January 2016 - 12:41.


#11
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

 angyeee, on 25 ianuarie 2016 - 12:33, said:

Am sunat la Autoritatea pentru protectia datelor cu caracter personal, au spus urmatorul lucru :

Da, ei sunt cei care se coupa de astfeld e cazuri, nu sunt singura care a sunat pentru aceasta plangere.

pasul 1 : O cerere la firma respectiva prin care sa imi spuna de unde au numarul meu de telefon ( ar trebui sa primesc raspuns)
pasul 2 : nu raspund la cererea trimisa, ma duc la Autoritate, care le mai trimite o cerere in numele meu ( au Obligatia sa raspunda la cererea respectiva)
pasul 3 : verifica baza de date sa vada provenienta.


la care firma respectiva?? :) ca ei zic firme fictive ca totul e o teapa... :)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 gumball3000, on 25 ianuarie 2016 - 12:20, said:

aplicatia Mr. Number poate face asta
Şi totuşi, în descrierea aplicaţiei se spune aşa:
* SMS Text blocking not supported by Android 4.4/KitKat or later
** Hang up not supported by Android 5.0 or later

Cu alte cuvinte, cu cât sistemul de operare e mai nou, cu atât aplicaţia e "mai" inutilă? Posted Image
Mai degrabă Calls Blacklist...

Edited by PSC, 25 January 2016 - 12:52.


#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gumball3000, on 25 ianuarie 2016 - 12:20, said:

apoi il adaugi in telefon pe blocklist cu taxare la 1 secunda (aplicatia Mr. Number poate face asta)
Nu înţeleg treaba cu taxare la 1 secundă .
Poţi explica ?

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Mai sunt aia care te suna si te intreaba daca vrei sa iti administreze ei afacerea.
Eu de obicei le umplu frigiderul cu de toate, iar apoi le inchid. Nu am pic de jena sau retinere de ai injura si de a-mi baga in tot neamu lor.

#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
I-a prostit si pe astia corporatocratia infecta americana, se cred LUPII DE PE WALL STREET, totusi in Romania nu este lumea la fel de bogata sau de idioata ca aia din AMERICA.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ma intereseaza oarecum subiectul dar nu m-am stresat deocamdata sa testez aplicatii pentru ca nu ma suna nimeni (bine mult timp n-am acoperire in timpul zilei asa ca si daca sint prin vreo baza de date probabil ma scot ei singuri).

Dar una dintre cele mai eficiente abordari imi pare sa raspunzi si sa-i lasi pe linie (cu o muzica sau nu). Bineinteles presupunind ca ai call waiting activat. Exista vreo aplicatie ce poate sa faca asta?

#17
angyeee

angyeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2011

 PSC, on 25 ianuarie 2016 - 12:40, said:

Este exact ca în trafic: tu ai grijă, dar alţii nu.

Aici ai dreptate...ai pus punctul pe i.

Incredibil!

Exact cand am deschis topicul, ma suna iar un baiat care sa ma "Imbogatesca"

De data asta am fost mai "Inteligenta" si am aflat numele firmei:
QUANTUM TRADE GROUP INVEST SRL
Firma este https://www.ejobs.ro...vest-srl/235665
Site-ul lor minune este : https://www.ufx.com/ro-RO/

Acum pot sa le trimit o cerere prin care sa le cer sa imi comunice de unde au numarul meu de telefon, si care este acordul din partea mea sa ma sune.

Nu am timp, chiar dimpotriva! dar simt ca trebuie sa rup o buruiana din radacina, chiar daca mai sunt alte sute de firme pe piata!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fiecare şi-a dezvolvoltat în timp propria metodă de a scăpa de aceste firme. Eu, la primul apel, le spun că nu sunt interesat de ofertă şi să nu mă mai sune. La al doilea apel, îi întreb de modalitatea prin care îmi vor garanta că ei fac cu banii mei doar ceea ce doresc eu, după care vine artileria grea: aplică acea garanţie că faci ce vreau eu în cazul dorinţei mele de a nu mai fi deranjat. Funcţionează cam de 9 ori din 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate