Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#1
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Buna!
Inainte de toate nu vreau sa fiu inteleasa gresit. Nu este vorba de nici o afacere sau ceva care sa lase impresia de asa ceva. Spun asta pentru ca acest titlu poate suna cam ciudat. Ideea este ca momentam locuiesc cu prietenul meu intr-o chirie si tot ce inseamna cheltuieli de chirie, intretinere, gaz, curent, cablu tv, reprezinta jumatate din veniturile noastre care oricum nu sunt foarte mari. Diferenta ne ramane pentru mancare, haine si o data la cateva luni sa mergem la parintii nostri in vizita. Suntem din provincie si locuim in Bucuresti. Ne-am dori sa avem un copil, insa ne este teama ca nu vom avea suficiente resurse sa-l crestem. Toata lumea spune ca nu e asa greu, ca se gasesc solutii. Dar judecand problema pe hartie, noua ne cam da cu virgula. In sensul ca nu stim daca am avea suficiente resurse (financiare) sa-l crestem. Este vorba de mancare, haine si medic. Altceva nu cred ca ar mai fi nevoie. Un prim pas l-am facut când ne-am mutat in chirie de la garsoniera la apartament cu doua camere. Mai mult in ideea asta ne-am mutat. Insa mai departe... nu stiu. Ne-am dori foarte mult, insa consideram ca este... cam greu. Eu am fost cea care a avut mai mult initiativa. El spune ca nu e chiar simplu, desi isi doreste si el. Si când stam de vorba serios si întoarcem acest subiect pe toate partile... parca nu e chiar usor. Nu stiu. Deci cat v-a costat/va costa pe voi cresterea unui copil/luna? Multumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Mancarea, e scumpa.
Hainele, sunt si scumpe si nu tin mai mult de o luna.
La medic, te obisnuiesti.

Pe langa astea, cheltuieli auxiliare: scutece, poze, ecografii, nasterea, jucarii, etc.

Si de cand faceti un copil, totul va deveni mai naspa. Nu vacante linistite, nu vacante ieftine, nu roadtrips, nu bancuri cu prostii, nu sex in bucatarie, bocete, urlete, isterii, crize, etc. Pe langa asta, pentru ce?

Born to create drama!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pzl86IjTpHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 01:10, said:

...ne cam da cu virgula...
Dacă așa dă, tre' că există.
Mai staţi liniştiţi o vreme, până vă înfingeţi rădăcinile mai bine.

Cât costă?
Greu de spus, că faci calculele altfel, cu bucurie.
În România, de la câteva sute până la mia de euro, pentru cei de mijloc.
Cei de sus cheltuie mai mult.

#4
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
De exemplu, in mod normal si fara sa te întinzi la lucruri f scumpe, te costa mai mult de 600-700 de lei/luna intretinerea lui? Pe voi cat va costa si in ce conditii?

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
De ce nu va castoriti mai intai? Un copil leaga mai mult decat un act de la primarie, or, daca va e frica de pasul asta ... Am devenit baba.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Exista riscul ca pe calculator socotind niciodatã sa nu va permiteti un copil...dar odata facut o sa vedeti ca creste .

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi cat costa un bax de scutece :D
Si NAN-ul, ca nu cred ca vrei sa te stoarca 2 ani...

#8
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Va rog mult, nu am deschis acest topic ca sa ridic problema unde vom face sex eu si prietenul meu daca vom avea un copil, unde ne vom face vacanta ( sau daca ne-o vom face) sau de ce nu ne casatorim. Haideti sa fim on topic. Asta daca vreti sa ma ajutati cum raspuns cat de cat, fiind mult mai experimentate ca mine din acest punct de vedere. Nu cer calcule la virgula si nici exacte. Cer niste raspunsuri aproximative, din postura voastra, care ati trecut prin asa ceva.  Multumesc!

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Post_laura_c, on 18 ianuarie 2016 - 01:32, said:

...fiind mult mai experimentate ca mine din acest punct de vedere...
Mă retrag la pasajul ăsta, merg la budă din picioare.

Pun totuşi o sumă, să îţi fie de folos: 500E/lună până la vreo cinci ani.
Apoi crește. Și suma.

#10
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Ca sa revenim ontopic. Am o fata care are 5 ani jumatate, deci cred ca pot sa fiu destul de "on subject". Primii 2 ani nu are cerinte f mari un copil. Scutece, NAN, biberoane, hainute si alte chestii mai mici sau mai mari. Ideea e ca noi ne-am descurcat onorabil cu banii de la stat. Cand intrau banii pe card faceam provizia de scutece si NAN pe o luna + biberoane cateva hainute si cred ca mai ramaneau si bani. Teoretic bineinteles. Ideea e ca strictul necesar se acopera cu banii aia. Apoi depinde de fiecare cate haine si de care haine vor sa cumpere..
Problema nu e pana la 2 ani. Dupa varsta de 2-3 ani incepe distractia..Deja trebuie mancare gatita si diversa. Haine haine si iar haine, pentru ca merge la gradinita, ii raman mici, etc. Si cand spun de mancare, crede-ma ca conteaza. Noi ca si adulti nu cred ca mancam mereu gatit in casa ( eu cel putin ). Sunt zile in care o mai "spongilim". Mai un fastfood, mai un fastfood facut la repezeala in casa, etc. Cand ai copil deja trebuie sa iti iei meseria de bucatar in foarte serios. Ideea e ca dupa varsta de 2 ani nu mai ai scutere si NAN, dar ai alte cheltuieli mai mari. Nu stiu ce sa iti mai zic.
In toata discutia de mai sus am omis bona. La asta trebuie sa va ganditi serios. Cine sta cu copilul, cat poate sa stea, va fi nevoie de o bona, etc. Daca sunteti singuri in bucuresti e greu fara o bona. Doar sa stea cineva acasa 2 ani si apoi gradinita cu program prelungit. Dar asta e de la 3 ani. Este un an crunt intre 2 si 3 ani. Invata sa mearga, trebuie sa stai cu ochii ca pe butelie, etc. Eu il consider cel mai greu an de pana acum. Pana invata sa mearga e poveste. Si dupa ce merge la gradinita iar o sa ti se para poveste. Dar perioada aia critica cand invata sa mearga si incepe sa cotrobaie, sa distruga, etc, pana la gradinita e crunta:)). Cred ca am spus cam tot in mare.

Edited by b0bby, 18 January 2016 - 01:54.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
On topic inseamna sa intelegi ca relatia (dintre) intre parinti este importanta pentru copil.
Ori ai impresia ca il faceti apoi va despartiti, ca acumulati frustrari, din cauza lipsei de intimitate, intre voi partenerii, prea mult timp.

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
iti dai seama ca poate venitul lor cumulat nu depaseste cu mult 500 euro........

din punctul meu de vedere e aiurea sa intrebi chestii d-astea.
pe unul il poate costa 2000 eur intretinerea copilului si pe altul nu stiu, 200 euro.

mai grav decat problema financiara este ca din ce spui parintii vostri sunt la distanta mare. e cam greu sa te descurci 100% singur, si financiar dar in egala masura si ca ajutor si toate astea se suprapun cu o situatie financiara nu tocmai stralucita.

totusi daca ar gandi toata lumea asa... pe hartie, cat costa, am X lei il fac, am mai putin nu il fac, pai nu ar mai face decat fff putina lume copii.

poate o idee pe care trebuie sa va concentrati este si aspirarea catre niste joburi mai bine platite. nu azi sau maine ci in timp.
alta chestie care conteaza este si varsta. daca ai sub 25-28 nu vad o mare graba nici macar asa ca teorie. daca ai mai mult...da-i drumul la treaba :D

Edited by bossake, 18 January 2016 - 02:00.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu cele mai mari cheltuieli le-am avut dupa ce au trecut de 15ani. Cheltuieli mai mari sunt in primul an: scutece, lapte praf daca nu il poti alapta, botezul. Depinde si ce varsta aveti. Daca ati ajuns la 30 de ani, ar cam fi cazul sa aveti copii. Daca sunteti sub 25 mai puteti copilari vreo 2-3 ani. Oricum, dupa aparitia copilului, nimic nu va fi ca inainte.

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Noi avem 2 copii, ambii sunt mici. De cind sotia a aflat ca este insarcinata pina cind l-am adus acasa, fiecare copil ne-a costat cam 1000 de euro: regim alimentar, vitamine, ecografii, consultatii, teste, atentii in spital, operatie de cezariana (sotia nu a avut voie sa nasca normal, are o operatie la cap, in fine..). Apoi trebuie sa adaug scutecele, cam 1 leu bucata, 3-4 zi timp de vreo 2 ani si ceva. Se face un calcul. Apoi este laptele, consult la citeva luni, vaccinuri, raceli, lovituri peste tot, spital etc. Totul costa de la 50 lei in sus, chit ca te duci la medicul de familie sau sa il coasa in urma unei lovituri. Medicamentele pentru copii sunt scumpe, hainele la fel. Noi le mai dam de la unul la altul, insa nu se potrivesc la un anumit moment (baiatul e mai mare, fata e mica, anotimpul nu se potriveste cu marimea unor haine etc.). Baiatul e acum la gradinita de stat: platim 15 lei/zi mincarea, 7 lei/saptamina ca vine o trupa de teatru si copiilor le place, 15 lei/saptamina optionale de engleza si dans, alte cheltuieli. Jucariile trebuie sa fie diverse, de la carti de colorat la Lego, adica de la 2 lei la 300 lei. Nu mai pun aici la socoteala ca trebuie sa avem mai cald in casa (stam la casa si facem cald cit vrem), mincarea lor cotidiana, bicicleta, transportul la gradinita si asa mai departe. Nu iti pot face o socoteala fixa/luna sau pe an, dar un copil, nu mai spun de doi, costa mult. Dar asta e ideea ?? Cit ma costa copiii ? Ii avem si ii multumim lui Dumnezeu ca ni i-a dat frumosi, sanatosi si veseli. Cind te striga, cind vine sa iti arate ceva, cind te ia in brate etc pur si simplu banii nu mai conteaza. Ca ultima idee, daca mai e cineva care a citit pina aici: nu faceti copilul in afara casatoriei, el nu este un catel pe care hai sa il luam si daca nu ne place sau ne despartim, il ducem undeva. In 2 treaba merge mai bine, o sa vedeti asta.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Toti ne dorim tot ce e mai bun pt odrasle, dar uitam ca noi nu am avut nici pe jumatate nici ei, si iata ca nu am crapat.

Problema cea mai mare pe care trebuie sa o intelegi, ca odata aparut un copil, programul normal se duce dracu, iar fara un ajutor de nadejde in gospodarie lucrurile o iau la vale rapid.

Minim primul an il vei sta acasa, iar asta trebuie luat in calcul dpdv financiar.

Lucrurile de copil si numeroasele accesorii sunt scumpe/foarte scumpe, dar daca planuiesti din timp si folosesti din plin ofertele online, poti avea parte de economii semnificative.

De ex: cand sunt reduceri masive, eu cumpar "cu sacul", sa imi ajunga 1-2 ani. Copii cresc f repede!

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Poti face compromisuri ca sa reduci din costuri, spre exemplu sa cumperi hainele SH (daca n-ai rude/prieteni sa-ti dea, eu cred ca am vreo 2-3 saci de haine prin beci), altfel cum s-a zis mai sus trebuie sa cumperi in fiecare luna.

Legat de scutece, imi zicea sor'mea, care lucreaza cu gravide, ca una din pacientele mai colorate s-a intors sa cerseasca 5 lei de pampers, mai avea o mana de copii acasa si statea rau cu banii. Iar sora mea, cand statea cu primul copil in chirie intr-o garsoniera, folosea scutece din panza pe care le spala si le refolosea. Iar copiii (ca acum ar doi) au crescut foarte mari si sanatosi si asa, fara pampersi.

Chestiile astea sunt niste cheltuieli, dupa ce ti le calculezi, fixe. Poti intra si tu acum pe, sa zicem, emag si sa faci niste liste, uite un produs aleator http://www.emag.ro/p.../pd/DKNYBYBBM/.

Dar pe urma mai ai cheltuieli cu medicii, si altele neprevazute.
Intre timp, daca n-aveti parintii langa voi sa va mai ajute, veti ceda psihic si va disparea orice urma de intimitate dintre voi.

#17
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Pentru cine VREA să aibă din timp un copil (nu la 40 de ani), jucăriile și botezul sunt un detaliu minor, chiar inutil pentru atei. Să ai mai întâi bani de analize și mâncare de calitate, că jucării iei și de la prieteni sau rude.
Nici nu mai zic de unele haine, copiii cresc repede și în câteva luni nu mai au ce face cu costumele alea de cosmonaut pentru iarnă. Nepotul meu deja nu mai încape in haine că face acu 10 luni.
Nu e nici o rușine să primești de pomană, e chiar datorie civică sa reciclezi ;)

Prin urmare :)
Scutece de unica folosinta versus scutece refolosibile

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015
Trebuie ajutor pentru copil, unii dintre parinti, ai tai sau ai lui si neaparat casatorie inainte
Fara astea, nu plecati la drum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate