Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Programul Prima Casa 2016

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13175 replies to this topic

#1
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Dragii mosului,

Ne facura tehnocratii un prim cadou, mai inghesuira putin bancile si le fortara sa puna marja maxima la prima casa de maxim 2%.

Bnr-ul nu statu nici el pe loc si impinse roborul 3m la 0.98%.

Si pana sa se dezmeticeasca marii jucatori (umbla zvonul prin targ ca o sa stranga putin scoringul la prima casa ca sa nu se mai incadreze tot crestinu', pdap nici nu pot sa stea pe bara pt ca nu da bine nici la imagine si nici la politica)) iata ca cei mai mici incep sa lanseze ofertele pt prima casa 2016.

O bancutza careia ii place mult cifra 7 a lansat prima casa cu marja 1.97%. Deci dobanda de 2.95%. Mai adaugam peste comisionul fondului de aprox 0.25%/ an si ajungem la 3.2% cost total.

Sa moara spaniolii de ciuda, nu alta! Si mai sunt vreo cativa prin mandra europa cu cifre mai mari.

Sa auziti bocete pe la banci, cum o sa piarda ei bani la dobanzile astea. Mai sa le plangi de mila.

Dezvoltatorii exulta.

Doar darea in plata ce mai poate incurca putin socotelile in piata.

Ce parere aveti? O sa se inghesuie bancile sa mai dea la acest cost?

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La Prima Casa băncilor le convine pentru ca au garanția guvernamentala.....aici nu cred ca e o problema...

La restul creditelor, o fi mai problematic....

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Ti se pare fenomenal ca le-a impus o dobanda maxima de 2%+robor? Stai linistit caci la prima casa 2015 banca Transilvania tot 2%+robor a avut, iar la CEC in prima jumatate a anului a fost chiar 1,9%+Robor.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Programul asta Prima Casa a facut ca oferta sa se plieze dupa el si sa nu mai poti sa gasesti un apartament ca lumea, mare, aerisit. Se construiesc o groaza de cartiere noi si tot cutii de chibrituri ca ale lui nea Nicu. Stiu ca o sa-mi spuneti ca suntem saraci dar aceste cartiere vor ramane pe multe zeci de ani de acum inainte.

#5
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
@RCmake corect CECul a avut 1.9, dar roborul juca pe la 1.5, iar pdap notiunea de profitabilitate nu e asa de importanta cand joci banii statului.
La oferta de cost CECul venea cu bonus si cu o super experienta pt client 😨. Si-au calit multi nervii cu ei

Restul bancilor care dadeau dub 2.5 marja conditionau de o virare de venit. Acum nada
Ramane de vazut. Sper sa nu am dreptate


#6
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

View Postatupi, on 09 ianuarie 2016 - 00:32, said:

Programul asta Prima Casa a facut ca oferta sa se plieze dupa el si sa nu mai poti sa gasesti un apartament ca lumea, mare, aerisit. Se construiesc o groaza de cartiere noi si tot cutii de chibrituri ca ale lui nea Nicu. Stiu ca o sa-mi spuneti ca suntem saraci dar aceste cartiere vor ramane pe multe zeci de ani de acum inainte.
Romania e o tara cu ierni aspre si lungi, nu se justifica apartamentele prea mari, mai ales ca acum casa e un loc de dormit si nimic mai mult. Tiimpul zilei il petrecem la servici, mall, masina, restaurant si nu acasa. Nu are rost sa ai ditamai hardughia de casa.

#7
mineac

mineac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.11.2015
Apartament mic sau mare, pentru cei care stau sau au stat cu chirie stiu ca este foarte bun. :)

#8
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Ai dreptate
La 301.000 lei (aprox 66500 eur) credit pe 30 de ani rata 1.328 lei. E inclus in rata si comisionul catre fondul de garantare. DAE 3.27%
Adica mai putin de 300 euro rata la un ap de 70.000 euro. Multi vor fi tentati
Sigur ca si 30 de ani rata nu e usor


#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

View PostMucificator, on 09 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Romania e o tara cu ierni aspre si lungi, nu se justifica apartamentele prea mari, mai ales ca acum casa e un loc de dormit si nimic mai mult. Tiimpul zilei il petrecem la servici, mall, masina, restaurant si nu acasa. Nu are rost sa ai ditamai hardughia de casa.

Nu generaliza bossule ca dai cu mucii-n fasole, trust me ! Posted Image

Edited by ovidiu21, 12 January 2016 - 21:36.


#10
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Am si eu o intrebare: intre creditul pentru Prima casa 2016 oferit de Banca Transilvania (https://www.bancatra...are/prima-casa/) si ING Bank (https://www.ing.ro/i...and-tricks.html), care ar fi mai ok ? Multumesc foarte mult pentru ajutor, o zi buna.

#11
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Dpdv costuri sunt identice. Este o mica eroare pe site-ul ING la valoarea DAE. NU ai cum sa ai DAE de doar 3.06 cand dobamda afisata este de 3.02 iar la dobanda se adauga si comisionul fondului de garantare de 0.0245
Deci repet costurile sunt absolut identice

Este important sa vezi daca la ambele te incadrezi la suma dorita
dupa cate stiu eu Bt-ul accepta grad de indatorare mai mare di este posibil sa te califici la o suma mai mare


Edited by mircea114, 22 January 2016 - 07:38.


#12
mirceaconstantin

mirceaconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.01.2016
Salve!

Ma bate un gand tare serios sa-mi iau un apt cu PC anu' asta.

am niste curiozitati si poate voi m-ati putea ajuta cu ele..multam anticipat pt asta!

- am fost in campul muncii din 2007 pana la finalul lui 2014..am intrerupt contractul si-am facut o pauza. acum urmeaza sa ma reapuc de treaba in acelasi loc. Aveti idee daca 6 luni de contract sunt suficiente pt bancile dragalashe?..stiu sigur de la ING ca un an este minimum la ei
- imi recomandati vreo banca anume?...poate mai prietenoasa si iute?
- aveti idee cam cat dureaza (in medie) procesul: de cand initiez procesul cu banca si pana cand imi vad numele pe avizierul de la intretinere?

Multam fain!
mircea

#13
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Din cite stiu bancile cer 1 an continuitate ptr titularul de credit si 6 luni ptr coinprumutat daca este cazul.Timpul procesului de imprumut depinde de foarte multi factori dar in general ai nevoie de 6- 8-10 sapt.

#14
alinaa11

alinaa11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.01.2016
Salutare tuturor! Intenționez să achiziționez o locuință prin programul prima casă. Am fost și anul trecut pe la bănci pentru a alege o banca. Oscilam între BRD și Banca Transilvania, dar nu am găsit casa potrivită. Anul asta am luat-o de la capăt și am mers la cele două bănci. Mi s-a făcut o simulare pentru suma de 220.000 lei, pentru 30 ani. Ambele bănci spun ca au dobândă fixa de 2%+ robor.Nu înțeleg de ce e diferență mare între ratele lunare, la Transilvania rata e 929,90 iar la BRD e 990,35 lei.

Edited by alinaa11, 23 January 2016 - 13:47.


#15
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Poate la un desfasurator ai asig. calculata si la cealalta nu ai. Dar numai tu poti vedea diferentele intre cele doua.

#16
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Mai mult ca sigur la BRD ti-au calculat incluzand asigurarea de viata. Insa aceasta este optionala...

#17
alinaa11

alinaa11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.01.2016
La desfășurătorul de la Transilvana asigurarea costa încă 17.40 lei pe luna, rata costand în total 947,30 lei. La BRD nu e trecuta nicio asigurare. Știu ca nu e obligatorie asigurarea de viață și le-am spus sa nu o ia în calcul. Mulțumesc

As prefera BRD pentru ca îmi acorda un împrumut mai mare decât cel pentru care am făcut simularea.

#18
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai eu an facut o simulare pe net la BRD pentru suma respectiva si iesea aproximativ 920 lei fara asigurarea de viata si aproximativ 1000 lei cu asigurarea de viata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate