Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Managementul contului FOREX ? Cat % din banii din cont investiti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Ai un cont FOREX cu bani reali in valoare de 1000 de euro.
Daca "mirosi" un trend si te apuci si cumperi de toti cei 1000 E se pare ca, in cazul in care trendul nu o va lua in directia in care sperai, ajungi sa pierzi toti banii din cont si sa ti se inchida pozitia.
Tot in aceeasi situatie de mai sus, daca te apuci si cumperi de doar 1 Euro, chiar daca trendul o ia in sens invers decat cel sperat, te poti uita la el cum se tot duce la vale si poate sa ajunga si la -100 Euro ca are de unde sa ti-i ia din cont si ramai cu 1000-100 = 900 Euro si astfel contul tau suporta pierdea si nu iti va fi inchisa pozitia pe motiv ca nu mai ai de unde.

Totusi, e cam greu de crezut ca cineva care baga 1000 de Euro in Forex se va juca doar cu 1 Euro.
Atunci, care este suma ideala sau, mai bine zis, cat % din banii din cont ar trebui sa-i folosesti presupunand ca faci doar cate o singura tranzactie la un moment dat si nu cate 10 simultan ?

Daca ar fi sa scriem o formula cam care ar fi asta ?

(Banii_din_Cont * X% * Skill_Experienta) / Nr_Tranzactii  ? Cam cum ar fi formula ?

#2
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Stabilesti inca de pe contul demo, in anii de practica. Stii deja cat si ce poti, cat noroc chior a fost si cata sudoare.
Daca intri direct pe real, nu vei fi suficient de bine pregatit poate nu din punct de vedere tehnic, dar si pregatirea emotionala conteaza.
Minim 2 ani pe demo, dar cu tranzactii ca si pe real. Aici e hiba, multi nu pot trata un cont demo ca si un cont real.
Formula ar fi destul de complexa in opinia mea, ar trebui sa tina seama de procentul reusitelor (DE PE DEMO, CUM ALTFEL?)
(scuze ca scriu cu majuscule, nu se face, dar cred ca e foarte important, intri gata pregatit pe real, nu?)
Apoi, in medie, de numarul de pipsi castigati pe luna, dar si de perioadele cele mai nefaste. (inevitabil, sunt)
De unde stii ca nu incepi, din intamplare, cu o perioada proasta? Ori, inceputul e important, deci trebuie sa fie inclus in formula.
Apoi, cum iti evaluezi emotivitatea? Trebuie sa fie in formula!


Cum calculezi nr. de tranzactii?
Vad diferente intre "cascade" pentru un singur grafic si acelasi numar de pozitii deschise pentru tot atatea grafice. (marfuri, monezi, actiuni, etc)
Da, pentru ca vorbim de capacitatea de analiza a graficelor atat numeric cat si calitativ intr-o unitate de timp data.

Si asta trebuie inclus in formula.

Trebuie sa stii de pe demo daca succesul vine din ceva extensiv sau intensiv. (nr de pipsi castigati sau pierduti, raportat la nr de pozitii deschise) (clar, daca castig 100 pipsi la 100 tranzactii, sau 100 la 50, ori 20; am astfel o evaluare concreta, cifrica, si va fi cu atat mai importanta cu cat ma raportez la un timp mai indelungat de practica)
Posibil ca aceasta cifra sa fie suficienta pentru a va evalua, simplificand.



Trebuie sa se regaseasca in formula.  Ori, repet, trebuie sa stii de pe demo toate acestea, inainte sa intri pe real.
Nu riscati bani aiurea pe real, daca nu aveti rezultate concludente pe demo minim 2 ani!

E sfatul meu, SUCCES!

*daca totul se reduce la "o pozitie e doar...o pozitie", totul devine muuuuult mai simplu in trading.
desi trebuie tratata cu toata seriozitatea, nu trebuie sa fie "un capat de lume"
mereu trebuie sa ai bani suficienti in cont incat sa treci si peste cea mai lunga pasa proasta pe care ai avut-o pe demo. cat timp te incadrezi, ai un management bun.

Edited by Rixthinna, 26 December 2015 - 00:40.


#3
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
*atentie, evaluarea fortei de a castiga pipsi e una, iar paritatea pips-bani e putin diferita.
daca pipsii castigati ar avea aceeasi valoare la orice tranzactie, ar fi ok.
evaluarea pipsi castigati raportata la numarul total de pozitii deschise poate fi cuantificata precum un coeficient ELO la sah.
Dar, ca sa luam sahul fiindca l-am dat ca si exemplu, jucatori cu acelasi coeficient ELO pot avea castiguri diferite, in functie de valoarea premiilor puse in joc la turneele la care au participat.

Asa si aici; deci, ca sa simplific, tot aici as ajunge cu formula. In opinia mea formula finala ar fi "sa fie imposibil sa falimentezi contul in urmatoarele n tranzactii"
In care, n ar fi numarul cel mai mare al valorii pierderilor consecutive in al doilea an de tranzactionare pe demo.

Emotii, totul, ar fi inclus acolo. Daca se intampla pe real sa nu ai din start aceasta valoare in cont, nu te apuci!
Si, asta ar fi o suma minima. Daca atingi acea valoare pe real, mai exerseaza! Inca nu esti pregatit suficient.
A se observa ca am pus semnul egal intre un numar de tranzactii si valoarea acestora.
Da, pentru ca unele tranzactii pot fi mai valoroase (SL mai lung sau pipsi mai valorosi) in raport cu altele.
astfel, exagerand, pot falimenta contul cu un SL prea larg, nereusit, sau in contul acelei valori pierdute pot intra 10 tranzactii. Deci, numarul tranzactiilor si valoarea acestora. Da, de fiecare data stii cat risti.
O regula in trading spune sa respecti regulile. Deci, cam trebuie sa astepti sa te inchida daca merge prost din start.
Protejarea profitului e alta mancare de peste. Se invata....

**da, "la inghesuiala" poti tranzactiona pe sume foarte mici, marind numarul de incercari daca te apropii de valoarea critica n.
Dar, odata atinsa, spui STOP. Valoarea critica o stii din start, de pe demo, cum am explicat.

Edited by Rixthinna, 26 December 2015 - 01:17.


#4
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

Quote

Apoi, in medie, de numarul de pipsi castigati pe luna, dar si de perioadele cele mai nefaste. (inevitabil, sunt)
De unde stii ca nu incepi, din intamplare, cu o perioada proasta?

Daca exista patternuri testate si validate si practic cand recunosti un anume pattern tu actionezi in consecinta (buy sau sell in functie de pattern) atunci de unde rezulta perioadele proaste ? Putem avea cel mult 10-30 de patternuri gresite dintr-o suta deci 10-30% eroare de prognoza a trendului, cu alte cuvinte din zece incercari, una si pana la maxim 3 vor fi gresite indiferent cat de bun esti. Dar per total tot in sus se duce graficul castigului, prin urmare de unde rezulta perioada proasta ?

Si unde poti face un cont demo si de unde poti sti ca acel cont demo nu este "reglat" sa iesi pe plus oricat de slab ai juca ?

Si cum faci sa te pacalesti ca acel cont demo este real ca sa-ti poti gestiona emotiile cand tu stii ca este demo si te cam doare la basca daca pierzi sau castigi ?

Tu joci pe demo acuma sau pe real ?

#5
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Deci, nu vei risca niciodata mai mult decat stii ca poti pierde, mi se pare clar.
Sau, cat poti intinde coarda. Chestia cu procentul riscat din cont mi se pare depasita, formula propusa de mine e mai aproape de valoarea concreta pe care si-o da insusi traderul, prin exercitiu.
Daca pleci cu dorinta de concurenta cu tine insuti pe demo, reusesti. Daca contul demo e tratat cu superficialitate, se explica in primele luni. Ulterior, nu.

Odata cu acumularea experientei, lucrurile se schimba; abia atunci cand procentajele cresc, numarul n poate fi marit.
Dar, ca si la protejarea profitului unei simple pozitii, diferenta dintre valoarea lui n si marimea contului trebuie sa creasca exponential.
De exemplu, sa cresti n cu o unitate, trebuie sa ai contul mai mare cu minim 10 unitati. Unitati de valoare in bani, evident.

#6
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostKHISHCHNIK, on 26 decembrie 2015 - 01:28, said:

Daca exista patternuri testate si validate si practic cand recunosti un anume pattern tu actionezi in consecinta (buy sau sell in functie de pattern) atunci de unde rezulta perioadele proaste ? Putem avea cel mult 10-30 de patternuri gresite dintr-o suta deci 10-30% eroare de prognoza a trendului, cu alte cuvinte din zece incercari, una si pana la maxim 3 vor fi gresite indiferent cat de bun esti. Dar per total tot in sus se duce graficul castigului, prin urmare de unde rezulta perioada proasta ?

Si unde poti face un cont demo si de unde poti sti ca acel cont demo nu este "reglat" sa iesi pe plus oricat de slab ai juca ?

Si cum faci sa te pacalesti ca acel cont demo este real ca sa-ti poti gestiona emotiile cand tu stii ca este demo si te cam doare la basca daca pierzi sau castigi ?

Tu joci pe demo acuma sau pe real ?
Intotdeauna am avut (si voi avea) pozitii deschise si pe demo.
Vezi daca totul coincide cu cifrele de pe real, si asta verifici, nu crezi ce spune cineva!
Daca te doare la basca, inseamna ca nu ai ambitia sa vezi ce poti.
Daca am obtinut bani de start in urma verificarii rezultatelor de pe demo, asta iti spune ceva?
(cam asa esti angajat, in urma indeplinirii unui targhet in anumite conditii, sau prin concurs...pe demo!)
Poti sa te pacalesti comparand luna de luna rezultatele, la miza minima.
Daca vei vrea sa te angajezi in trading, vei fi testat. Daca te doare la basca, nu te mai apuci.
Patternul e una, concret e alta. Poti sa mai astepti o lumanare pentru confirmare, si totul se poate duce de rapa....
Pot sa iti spun de unde au rezultat perioadele proaste:

SL atins chiar si pentru 1 pip.
Proasta protejare a profitului. (desi totul mergea si a mers ulterior ok)
Emotii. (cine le stapaneste complet?)
Money Management prost.
Prea multa incredere in fortele proprii.
Prea putina incredere in fortele proprii.
Tratarea cu superficialitate a analizei.
Analiza indelungata, fapt ce a dus la deschideri tardive.
Deschideri premature.
etc, etc...

Hai sa luam un dreptunghi...de unde stim cand sa deschidem? O lumanare poate sa se duca in 5 minute....
Da, plasezi ordin! Buna asta! Dar, il calculezi la Money Management!!!
Si, te poate tine acolo in calcul o luna, doua, mai ales daca e pe un grafic saptamanal...
Si, sa te tii strapungere falsa. Ai pierdut timp si ai alocat cumva niste fonduri, chiar daca nu le-ai utilizat!
Mai e rentabil?? Poate intra lejer la pozitii pierdute, dar nu atat pierderea in sine e deranjanta in acest caz, cat alocarea unor resurse chiar daca nu sunt utilizate.

Apoi, ordinea inchiderii pozitiilor!
Sa zicem ca deschid 7 pozitii, sau 10, cate una pe zi.
Din 10, in 3 castig! Dar, celelalte 7 mi se inchid toate in SL, una dupa alta! Cele castigatoare merg mai mult timp, desi imi ies perfect.
Notez in caiet 7 pierderi consecutive!
Iata, deci, o pasa proasta. Nu consider nimic castigat dinainte, decat ceea ce am protejat sau ce am inchis pe plus.

Conteaza deci si factorul timp, nu atat in tranzactia in sine, ci si in Money Management.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu te 'juca' cu bani reali, ii vei pierde sigur.
Trebuie sa faci practica indelungata pe conturi demo, pentru ca sunt foarte multe lucruri pe care crezi ca le sii, dar de fapt habar nu ai.

Nu exista pattern sigur. Nu exista suport, rezistenta, pivot point sigure.

Cand vorbesti de marimea unei pozitii trebuie sa stii ce leverage ai, ce swap, ce spread, daca ai True ECN sau Market Maker, etc.

Conturile demo True ECN reflecta 99% situatia live. Ai PM.


#8
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
@Rixthinna
Tu unde ai cont demo ?
Poti avea si cont demo si pe bani reali, in acelasi timp si la acelasi broker ?
Cum adica te-au angajat după rezultatele de pe contul demo ? Ce înseamnă asta mai exact ? Dupa cat timp ? Asa din senin sau asa ai cerut tu asta ?
Daca ai rezultate bune pe demo ti se convertesc in bani reali sau cum ? Unde, la ce broker ?
Unde poti primi bani gratis, reali, daca iti faci cont, in afară de Plus500 ?
De unde stii ca e de încredere brokerul la care joci si ca, daca faci niste bani mai multi si vei vrea să-i retragi pe toti, nu ti-i va da ?
Ce experiență ai tu până acum pe demo ? Dar pe bani reali ?
Cam cati bani reali ai facut si cu cat ai început?

@Rixthinna
@pasilla
Nu-i mai bine sa depun o suma infima de bani reali si sa vad cum ma descurc si ce pot sa fac, plus managementul banilor si al emoțiilor etc. decât să-mi pierd timpul cu un demo care sa nu ma intereseze asa de tare ca unul pe bani reali, emotii mai putine, asumarea unor riscuri mai mari și fara emotii ca doar e demo etc.?

#9
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Te obisnuiesti cu emotiile practicand. In acei ani pe demo nu vei trece ca gasca prin apa.
Am conturi la plus 500. Faci si pe demo cate si cand vrei. Nu primesti bani decat daca te angajezi si prezinti mare incredere, dupa ce treci prin diverse teste si poti tranzactiona pe conturi reale, contra salariu si bonusuri.
Eu am primit de la apropiati in urma rezultatelor de pe demo.

Nu ti se convertesc castigurile de pe demo in bani reali. Nu sunt angajata, nu m-am adaptat la MT4. Dislike this.
Repet, nu e bine sa pui bani reali fara practica. Nu are sens. Vor fi situatii in care nu vei sti ce sa faci.

Pana una-alta, distreaza-te cu asta:
TP la 1,5100, SL...unde pui SL?
Ai acolo linia minimului anterior, o strapungere falsa, si confirmarea, ultima lumanare e de aceeasi culoare, peste linie.
Oportunitate de cumparare. Cheia e la SL, eu mai mult de 50 pips nu risc. 50 contra 200 profit.Posted Image

[ https://imagizer.imageshack.us/v2/777x325q90/633/uPdBtm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rixthinna, 28 December 2015 - 00:25.


#10
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
...la analiza:(incercuit, un superb h&s)

[ https://imagizer.imageshack.us/v2/777x320q90/905/TJgsda.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rixthinna, 29 December 2015 - 15:34.


#11
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Tu nu ai cunostinte  MINIME despre ce inseamna o tranzactie, costuri etc. Foloseste suma aceea pentru a cumpara carti, exersezi luni, ani si apoi daca ai rezultate bune deschizi un cont real.

4%

#12
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Lăsa ca învata; nu e nimeni pe lumea asta care să își dorească ceva cu adevărat și să nu reușească.
Ehe...și pentru experți, e loc de mai bine. Cu cât știi mai mult ți se pare ca mai ai inca muuult de învățat.
Cine se oprește din citit cărți?

Dar, pe real, cu băgare de seamă, doar după rezultate clare și în timp, pe demo.

Succes tuturor SI în Noul An!!

#13
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Multumesc la fel !

View PostRixthinna, on 30 decembrie 2015 - 00:30, said:

Lăsa ca învata; nu e nimeni pe lumea asta care să își dorească ceva cu adevărat și să nu reușească.
Ehe...și pentru experți, e loc de mai bine. Cu cât știi mai mult ți se pare ca mai ai inca muuult de învățat.
Cine se oprește din citit cărți?

Dar, pe real, cu băgare de seamă, doar după rezultate clare și în timp, pe demo.

Succes tuturor SI în Noul An!!
Spune-mi, te rog, tu ce fel de PC ai sau laptop de pe care tranzactionezi ? Cat e de performant si cat de mare are monitorul ?
http://forum.softped...-juca-la-forex/

#14
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Poate conexiunea la net sa fie foarte buna. In rest, sunt multi factori ce te poate avantaja.
Uneori fac poza cu tel. monitorului si maresc pe tel. detaliile. Trebuie tableta si tel. cu net cand nu esti acasa.
Analizele le salvez pe un forum personal si le accesez astfel pe net. (un forum e simplu de facut ca si o adresa de mail)
Astfel, accesate de pe net pe telefon sau tableta, pot mari detaliile. Si, am acces la tot ce am salvat, chiar daca crapa PC-ul sau tableta.
Neaparat sa ai un net diferit (minim 2 conexiuni diferite) daca pica una. Asta e mai important decat orice, daca pica conexiunea si vrei sa intervii. PC o conexiune, tel. alta conexiune, tableta alta conexiune.

#15
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostRixthinna, on 30 decembrie 2015 - 21:44, said:

Poate conexiunea la net sa fie foarte buna. In rest, sunt multi factori ce te poate avantaja.
Uneori fac poza cu tel. monitorului si maresc pe tel. detaliile. Trebuie tableta si tel. cu net cand nu esti acasa.
Analizele le salvez pe un forum personal si le accesez astfel pe net. (un forum e simplu de facut ca si o adresa de mail)
Astfel, accesate de pe net pe telefon sau tableta, pot mari detaliile. Si, am acces la tot ce am salvat, chiar daca crapa PC-ul sau tableta.
Neaparat sa ai un net diferit (minim 2 conexiuni diferite) daca pica una. Asta e mai important decat orice, daca pica conexiunea si vrei sa intervii. PC o conexiune, tel. alta conexiune, tableta alta conexiune.
Lasa asta cu netul. Eu te intreb altceva. PC-ul, cat de performant sa fie ?
Cate ferestre ai nevoie in mod obisnuit sa deschizi simultan ? Ai nevoie de monitor de ala urias ?  Mai multe ferestre deschise iti consuma multe resurse si ai nevoie de procesor performant gen i7 si nu stiu cati Gb RAM ? Cate ferestre deschizi simultan, de obicei ?
Dar pozitii ? Cate pozitii deschizi ? Faci trading doar de pe o singura pozitie, gen EUR/USD sau te bagi si la aur si la mai multe ?

Multumesc !

#16
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
In principiu, analizezi. Si analizezi. Daca deschizi, nu dai clic pe deschis fara SL deja fixat. Intra direct cu SL pus. Cu TP mai poti jongla, dar cu SL nu intri fara.
Apoi, daca ai deschis, nu mai ai ce face, esti admirator. In principiu, am mai zis, dca se duce direct in SL, lasi sa se duca.
Asta e.

Cel mult poti face corelatii intre perechile valutare, dar te complici;
Fiecare grafic se interpreteaza separat. Lucrurile simple sunt eficiente.

Nr. de pozitii deschise depinde de money management. Nu te intinzi nici macar cat iti e plapuma, ci muuult mai putin. (vezi relpica aceea cu 4% din valoarea contului.)
Eu am incercat sa iti spun si cat ar fi valoarea minima de start (acel numar "magic" n, ce ar fi cu atat mai mare cu cat forta ta ar fi mai mica)
De aici si necesitatea unei practici indelungate pe demo.

Nr de ferestre? In principiu am nevoie de siteul de upload, forumul, platforma. Deci, 3 ferestre.
Oricate pozitii as deschide, pentru ca stabilesti ceva. Sunt cateva reguli in trading si succesul depinde de respectarea lor. Disciplina e totul, totul!

Edited by Rixthinna, 30 December 2015 - 22:31.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
#Rixthinna incearca sa te gandesti cum ar fi sa nu pui nici un SL (de ce sa iti asumi din start o pierdere ?) si cum ar fi sa deschizi(sau sa deschida altcineva pentru tine) o pozitie la intamplare, pe long sau pe short. Cum ai putea sa iesi in castig sau break even ?

#18
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Am demonstrat aici cum ar fi fara SL. Există postările. Da, se poate, dar asta presupune un travaliu și o logică de fier.
Pur și simplu poti deschide la plesneala, fara SL. Dar asta presupune exercițiu îndelungat, o schema foarte bine pusă la punct.
Intrasem pe minus 1800 RON, apoi m-am salvat în final cu greu, am ramas cu un minim profit chiar.
Unii au zis ca doar datorită volatilitatii am reușit, dar volatilitatea ma adusese pe minus.
Nu recomand astfel de cascadorii. Dar, e bine de exersat tehnica aceasta pe demo, pentru eventualitatea unor cazuri limita.
Le numesc cascade, specialitatea mea.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate