Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare placa de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
In urma problemei cu placa de sunet integrata de pe un Gigabyte H81M-A ( se aude infundat atat la casti cat si la boxe ) sunt nevoit sa imi cumpar o placa de sunet dedicata .
As vrea ca placa sa fie una buna . Poate in viitorul apropiat o sa-mi iau un sitem 5.1 si astfel achizitia facuta vreau sa fie una care sa duca cu brio un 5.1 ( la calitate sunetului ma refer , nu asa mult bass ) .
Buget 100 ron si suplimentez daca e nevoie ( nu cu mult ) .

#2
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Daca tot nu ai placa de sunet acum, cel mai bine ar fi sa iei o placa de sunet externa pe USB, in felul asta o poti avea multi ani de acum inainte, slotul PCI numai ce-a disparut de pe placile de baza, si in maxim 1-2 ani dispare si PCI-X1.
http://www.pcgarage....-usb-71-ua0099/

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWilberforce, on 02 decembrie 2015 - 06:27, said:

slotul PCI numai ce-a disparut de pe placile de baza
Seria 9 de la intel inca-l are (gen 4 si 5 core i)dar e drept ca nu mai e de viitor...

Edited by andreic, 02 December 2015 - 10:39.


#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Sunt foarte putini bani pentru o placa de sunet 5.1 cat de cat ok. Ti-as recomanda Xonar U7, dar depaseste cu mult bugetul. Daca nu vrei neaparat 5.1, poti sa alegi un Xonar U3 - la fel o placa de sunet foarte reusita la pretul care il are.
Cea mai ieftina placa 5.1 care merita este de la Creative:
http://www.mediadot....source=price-ro

Ceva mai slab decat Creative 5.1 nu cred ca are rost sa te gandesti. La maxim 100 ron, mai bine folosesti placa audio pe care o are sistemul.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postandreic, on 02 decembrie 2015 - 10:39, said:

Seria 9 de la intel inca-l are (gen 4 si 5 core i)dar e drept ca nu mai e de viitor...
Scuze de offtopic. Dar ce anume ii va lua locul?
Vad ca placi de sunet sunt pe PCI si USB doar. Sincer, mie personal nu mi-ar place sa stau cu paienjenisul de pe la USB-uri. Si-asa e paienjenis.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt deja pentru standardul pci express 1x, slot mic, care este inlocuitoarul de drept al pci paralel (normal).

[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/91EF674RkQL._SX425_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.sybausa.com/image/cache/catalog/Product_images/SI-PEX63096/SI-PEX63096.pt01-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 02 December 2015 - 12:53.


#7
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Ai verificat toate setarile din Realtek HD Audio Manager, sa nu fie un egalizator sau un profil audio activat aiurea?
Daca da, atunci la 100 lei nu o sa gasesti nimic ce merita ascultat.

#8
supercainelee

supercainelee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.12.2015
sal am o placa de baza asus  p5kpl-am in/roem/si    .......windows 10 upgrade si vreau sa atasez la placa de baza o placa de sunet 5+1 cu 5 canale  pt ca placa de baza este cu 3 canale ce imi recomandati multumesc

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Va trebui sa precizezi si-un buget, altfel n-ai cum sa primesti recomandari.

In alta ordine de idei, placa ta de sunet daca are 3 iesiri jack, nu-nseamna ca-i pe 3 canale ci pe 6 canale (adica 5.1), fiindca pe fiecare jack iese semnal pentru cate 2 canale.
De asemenea, cand zici "placa de sunet 5+1 cu 5 canale", nu-i corect, o placa de sunet 5.1 (sau 5+1, cum zici tu) inseamna 6 canale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate