Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mai sunt bune celulele din bateriile defecte de laptopuri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionesculiviu

ionesculiviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.07.2010
Salut!
Am cateva lanterne care merg cu baterii li-ion 18650 pe care le folosesc destul de mult de cativa ani si de curand mi-am luat o baterie externa (powerbank), fara baterii, care merge tot cu 18650. Pana acum am avut baterii chinezesti Trustfire de vreo 2200-2400 mah reali. Le incarc cu incarcator jamara x-peak 3 evo. Acum mi-ar mai trebui cateva baterii in plus pt ca powerbankul merge cu 5 baterii iar bateriile mele vechi chinezesti le am de ceva ani si nu mai sunt ca in tinerete si nu stiu daca merita sa ma apuc sa cumpar baterii laptop folosite, la pret decent, si sa le desfac. Cineva care a mai desfacut imi poate da un sfat? Pot gasi si celule bune sau sunt oricum uzate? Si daca da ce baterii merita sa caut? DELL, HP, Compaq, lenovo, Thoshiba etc... Eu am avut o baterie uzata de laptop chiar de la laptopul meu si am desfacut-o in urma cu ceva ani dar nu am fost tocmai impresionat, sunt verzi, nu mai stiu ce firma, dar erau deja destul de obositi. Parca tot cei chinezesti tin mai bine.
Teoretic, bateriile din laptopuri sunt mult mai de calitate, dar deja folosite mai sunt bune de ceva? De obicei se defecteaza o celula am mai auzit, sau circuitul electric, dar oare cate celule pot gasi bune? Daca cumpar 4 baterii de laptop oare ce sanse am sa gasesc celule bune in ele? Normal ca cele mai bune baterii ar fi cele de la o firma mai buna si noi dar sunt scumpe, cele Trustfire le-am laut acum cativa ani cu 10 dolari 2 bucati si au fost ok, inca mai merg, tineau cam 2300 mah ceea ce nu e chiar rau.

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
http://forum.softped...i/page__st__180

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Categoric nu merita cumparate baterii vechi de laptop pentru a recupera elementii din ele, gasesti la 15-20 lei 18650-uri noi, Samsung sau Sony. Durata de viata a unei baterii de laptop e redusa, max. 2 ani fiindca se cer curenti mari de la ea.
Daca refolosesti elementi vechi, te expui pericolului, poti sa ramai schilod pe viata, sau fara casa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XT1B27DAATs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7KndKJ-COBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Elementii vechi, daca-i ai, depune-i in containerele de la hypermarketuri, daca nu ii ai nu umbla dupa asa ceva...cauta 18650 cu protectie interna:
[ http://www.orbtronic.com/images/products/preview/borb-3400-p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Liviu? ai toate tiglele pe casa prietenash? Posted Image , Pentru maxim 100 lei arunci in aer toata casa cu acumulatoriii tai uzati?Posted Image Posted Image Posted Image

#5
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Am folosit acumulatori vechi din laptopuri pentru zeci de proiecte: surubelnite electrice, lanterne cu LED, am confectionat si o baterie pentru masinuta electrica (n-a functionat cum trebuie, suge prea mult curent, desi am pus cate 5 elemente in paralel) si inca n-a explodat nimic... oi fi eu mai norocos.
Si nu inteleg de ce nu explodeaza in laptop, dar in afara lui da ???

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se uita prea mult la televizor si de cand cu teroristii astia vede explozii peste tot.

#7
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Stiu pe cineva care si-a inlocuit elementii la o baterie de laptop, insa mi se pare o munca de sisif. Bateriile de litiu daca se sparg si continutul intra in contact cu aerul, face bum. Eu am dat de pamant cu o baterie de laptop umflata si cand s-a spart si s-a sectionat un element a explodat la propriu ! E o munca riscanta si pentru o economie de 100-200-300 lei risti sa iti faci o paguba mult mai mare ( adica sa te ranesti tu, nu ma refer la cele material).

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Intrebarea era daca poti sa le folosesti normal, nu sa dai cu ele de pamant.
     Raspunsul este da, mai pot fi folosite deoarece intr-o bateria de laptop celulele nu crapa toate in acelasi timp.
     Ca atare poti sa gasesti elemente care inca mai au viata in ele.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostWilberforce, on 02 decembrie 2015 - 06:22, said:

gasesti la 15-20 lei 18650-uri noi, Samsung sau Sony

Aproape garantat nu originale. Sint atitea fake-uri pe piata de e foarte foarte foarte probabil sa iei unul nou care e mai prost decit unul dintre cele citeva "mai bune" dintr-o baterie de laptop.

Eu zic sa trageti un ochi la baietelul asta care n-a aruncat nimic in aer (P.S. acum lucreaza la Seagate).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EX4Ed8MYOtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
ionesculiviu

ionesculiviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.07.2010
Nu e riscul asa mare precum vor unii pe youtube sa para. Mai ales ca au carcasa din tabla groasa, eu am facut tot felul de combinatii cu li-po care au folie, nu tabla. Rar se intampla ceva iar cand se intampla cel mult fac un fas cu mica flama, nu explodeaza. Daca era asa nu existau miliarde de laptopuri, telefoane, tablete etc ce folosesc asa ceva. Plus ca daca desfac bateria de laptop o fac cu grija, nu cu ciocanul. E 10 lei o baterie de laptop folosita. Daca recuperez ceva baterii din ea tot or fi cel putin la fel de bune ca porcariile chinezesti cu "mii" de mah. Trustfire sunt mai bunicele, sunt 10 dolari perechea. In rest sanyo si alte firme bune si originale sunt scumpe.

#11
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View PostTinCup, on 02 decembrie 2015 - 08:52, said:

Am folosit acumulatori vechi din laptopuri pentru zeci de proiecte: surubelnite electrice, lanterne cu LED, am confectionat si o baterie pentru masinuta electrica (n-a functionat cum trebuie, suge prea mult curent, desi am pus cate 5 elemente in paralel) si inca n-a explodat nimic... oi fi eu mai norocos.
Si nu inteleg de ce nu explodeaza in laptop, dar in afara lui da ???

View Postcspot, on 02 decembrie 2015 - 08:56, said:

Se uita prea mult la televizor si de cand cu teroristii astia vede explozii peste tot.


Daca se incing prea tare cand le incarci te  flambezi Posted Image  , norocul vostru cum le legati, inseamna ca aveti zile Posted Image iar cu geniile de pe youtube faceti-va si asigurare de accidente

PS- daca maine pune un nebun pe youtube un film cum se face o bomba va apucati sa o fabricati si pe urma se vedeti daca functioneaza? Posted Image Posted ImagePosted Image. Acum lasand gluma la o parte, nu-i de joaca cu ele si exista doar noroc sa nu patiti ceva accidente

Edited by bogdan1811, 02 December 2015 - 12:47.


#12
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Eu folosesc 4 acumulatori Samsung,cate doi, dintr-o baterie laptop, intr-o lanterna cu lupa (bate 400m noaptea),cumparata din bazar Suceava cu 80 lei cu doi acumulatori albastri (non name) chinezesti si incarcator, de cca. doi ani. Acumulatorii noi ,ai lanternei tin cel mult jumatate din timpul cat tin cei din bateria de laptop. Ieri am schimbat si acumulatorii dintr-o baterie externa (telefon-tableta) cumparata de doua zile si pe la 30% se inchidea. Am pus tot acumulatori din alta baterie laptop si acum se inchide (stinge),la 0% ! Acumulatorii din baterie erau tot albastri, chinezesti ,noi si varza in acelas timp. Concluziile le trageti voi !

NU recomand nimanui sa faca asta !!! Decat daca stie ce face !

Cu stima,
Florin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate