Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mixer karaoke 2 microfoane

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014
Salutare !
As dori sa cumpar un mixer de karaoke cu 2 microfoane , vreau ceva low cost pentru revelion , ca sa cante un prieten asa intre noi , si as dori sa cumpar mai exact acesta : http://www.mivarom.r...crofoane-p-7057 , vreau sa-mi spuneti exact daca se poate pune la statie.
Detin o statie onkyo a-9210 si 2 boxe , si sa-mi spuneti cum se pune la statie , toti pasii , de ce am nevoie daca il cumpar , nu mai dau banii pe mixere si microfoane profesionale , chestia asta e asa ca intre prieteni , la un chef sa ne prostim si noi . Am un microfon acasa cu mufa jack dar daca il pun direct la laptop , fara mixer , se aude vocea cu efect intarziat si nu se poate face karaoke.
Va multumesc !

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Practic, orice jucarie care emite semnal audio se poate conecta la un amplificator.
Ceea ce iti trebuie este un simplu cablu, care sa corespunda cu intrarea de semnal in statie si iesirea semnalului din device.
Nu stiu sa iti spun, ca nu stiu ce intrari si iesiri ai la dispozitie. Pot fi jack-jack, jack-RCA, RCA-RCA, etc...Sunt destule variante, iar cea reala o vei sti atunci cand te uti in spate la statie si la mixer...

Despre microfonul acela care iti intarzie vocea... nu este vina lui, este din softul pe care il folosesti...

Edited by bonygy, 01 December 2015 - 20:49.


#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Jucaria aia pe care vrei sa o comanzi are doua microfoane incluse. Asa incat nu-ti ramane decat sa o conectezi la amplificator. Daca nu se potrivesc mufele, iti cumperi un cablu sau adaptoare de mufe de la un magazin specializat (trebuie sa urmaresti ce tip de mufa are iesirea din mixer si ce tip de mufa are intrarea in amplificator pentru a le putea interconecta).

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cu prostia aia e clar ca nu se poate canta.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
1. Amplificatorul Onkyo nu are intrari de microfon. Indiferent de ce improvizatii faci. Trebuie preamplificator de microfon sau(mai indicat) un mic mixer.
2. E necesar sa poti combina/mixa semnalul dat de un microfon sau mai multe cu semnalul dat de ceva pe care ruleaza negativul melodiei.
3. E indicat ca sa poti saavea si ceva efecte pe voce(reverb ,delay,etc).
Deci : la amplificatorul ala conectezi un mic mixer pe una din intrari. De ex pe aux. La mixer conectezi microfonul(microfoanele ) la canalele dedicate. Tot la mixer conectezi si device-ul ce reda negativul(player ,laptop ,etc) .La un laptop ai avantajul ca ,eventual poti vedea pe ecran si versurile melodiei daca aplicatia de karaoke ofera asa ceva. Semnalul combinat (negativ plus voce) dat de mixer se va auzi fara probleme in amplificator.

Mai este o solutie:
Achizitionezi o boxa activa PA ce are si intrare de microfon si reglaj de volum.   La momentul actual majoritatea au asa ceva. Cuplezi la ea microfonul .Pui boxa aia intre boxele amplificatorului . Pe sistemul audio cu amplificator rulezi negativul iar pe boxa activa conectata la microfon auzi vocea. Reglezi corespunzator volumele.

Edited by edigee, 02 December 2015 - 13:58.


#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 edigee, on 02 decembrie 2015 - 13:51, said:

1. Amplificatorul Onkyo nu are intrari de microfon. Indiferent de ce improvizatii faci. Trebuie preamplificator de microfon sau(mai indicat) un mic mixer.
2. E necesar sa poti combina/mixa semnalul dat de un microfon sau mai multe cu semnalul dat de ceva pe care ruleaza negativul melodiei.

Mixerul ala pe care vrea sa-l cumpere are intrari de microfon. Din pacate mixerul nu are intrari de linie, deci nu va putea mixa cu negativul melodiei. Are nevoie de un mixer cu intrari de microfon si de linie, pentru a-l putea folosi karaoke.

Eu ma gandeam ca va folosi mixerasul ala doar pentru microfoane. Cu mici improvizatii se poate folosi si acesta ca si karaoke la amplificatorul respectiv (leaga mixerul pe aceeasi intrare a amplificatorului cu sursa de semnal a negativului, eventual prin doua rezistoare), dar banuiesc ca ar fi o complicatie pe care initiatorul nu o intelege.

Edited by constant7, 02 December 2015 - 20:58.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Poate lega la mixerul ala un sistem de pc mai zgomotos (un Genius ,ceva) ,si sa-l foloseasca pt. voci doar. Si sa foloseasca varianta a doua pe care am dat-o

#8
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Mda, cred ca e prea complicat pentru @initiator. Mai bine sa caute alt mixer, care are si o intrare de linie.

Edited by constant7, 03 December 2015 - 12:10.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Tocmai si-a achizitionat un amic cu copii cantaciosi niste chestii pt. karaoke. Problema la el este ca poseda un home cinema din ala fara alte intrari audio decat una buc. HDMI. Asa ca i-am recomandat chestia asta si microfoane. Ambele le-a prins de Black Friday la preturi mult mai mici. Pune boxele alea intre boxele home cinema-ului si foloseste microfoanele si sistemul ala cu mixer doar pt. voce. Negativul il ruleaza pe home cinema. Are pe mixerasul ala si ceva efecte ,suna per total foarte OK. Poate folosi si sistemul ala PPA 200 impreuna cu un laptop(sunet pt negativ din laptop in PPA 200) ,imaginea fiind data prin HDMI in TV  de pe laptop(pt. aplicatiile karaoke cu video+text)

Edited by edigee, 03 December 2015 - 12:32.


#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La 100Lei cat e dispus sa bege inititorul nu se poate face karaoke cu nimic nici macar de prosteala.

#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Se poate face karaoke si cu o suma infima, asa, pentru prosteala.

Daca si @initiator foloseste negativul pe vreun sistem de sunet de calculator, poate folosi si mixerul (pe care l-a postat) impreuna cu amplificatorul separat, doar pentru voce.

#12
DubstepInc

DubstepInc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.11.2014
De pe alt site , la descriere , scrie ca "Mixer compact Skytec este sistemul cel mai ideal în stabilirea unui eveniment cântat într-un mic cerc sau la o petrecere.
Acesta poate fi conectat la o sursă video sau audio care completează microfoanele, iar întregul este transmis mai departe ca un pachet la amplificator, ecran sau alt dispozitiv."
Link: http://www.electroni...CFROeGwod86sDXA
In fine , multumesc pentru sfaturi !

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
A, pai m-am uitat in pozele de pe noul link si am observat ca are si o intrare de linie (in spatele mixerului). In cazul asta il poti folosi fara probleme cu amplificatorul. De la to tv of amp mergi cu un cablu audio in amplificator, iar in from player vii cu un cablu audio de la sursa de semnal (negativ audio- calculator, player etc).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate