Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intrerupere mers la religie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Sa zicem ca parintii unui elev semneaza in clasa a 10-a ca el sa faca religie . Intrebarea e: semnezea doar pentru clasa a X-a sau pentru toti anii de liceu care ii mai raman ?

#2
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Doar pentru clasa a X-a.
Acum participarea la orele de religie se face pe baza de cerere care se completeaza la inceputul fiecarui an scolar.

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 seby318, on 01 decembrie 2015 - 18:26, said:

Doar pentru clasa a X-a.
Acum participarea la orele de religie se face pe baza de cerere care se completeaza la inceputul fiecarui an scolar.

noi am inceput acum intr-a 11-a sa facem toata clasa religie si nu le-a mai cerut la parinti sa faca cerere d-aia . si diriginta mi-a zis ca s-a semnat pe toti anii ....

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cu ce te incurca?

O ora de relaxare pe saptamana si o medie de 10 in plus nu strica. :lol:

#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Acum trebuie sa faci alta cerere (care o anuleaza pe aia prin care doreai sa frecventezi), prin care ceri renuntarea la ore.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut 2 profi de religie minunati in liceu. Orele erau foarte interesante, nu era spalare pe creier, un fel de istorie a religiilor.
Un 10 in plus la medie nu strica.

#7
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
La ora de religie crezi ca te invata cum sa te inchini sau sa tii post? Asa cred c-o percep unii.

#8
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 brin, on 01 decembrie 2015 - 18:53, said:

La ora de religie crezi ca te invata cum sa te inchini sau sa tii post? Asa cred c-o percep unii.
Asa o fac sa fie unii profesori care te pun sa inveti diverse chestii din biblie.

#9
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
In generala l-am avut profesor pe domnul Barbelian Mircea, care a spalat pacatele predecesorilor lui cu un comportament impecabil. Avea un mod atat de placut si interesant de a preda ora de religie, ca o istorie a reliigilor. Nici vorba de indoctrinare religioasa sau bisericeasca din partea dansului.

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 jegmihai, on 01 decembrie 2015 - 18:36, said:

Cu ce te incurca?

O ora de relaxare pe saptamana si o medie de 10 in plus nu strica. Posted Image

Relaxare o p*la ca ne pune sa scriem , ne intreaba din ce a zis si da absente daca intarziem . Meida aia nu ma ajuta sa iau bursa scoalara si nu conteaza deloc la facultate . As fi preferat sa facem ceva mai util . Si sunt situatii in tara mai rele ...uitate pe YT , era ora cu un preot care incerca sa convinga elevii ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Sau in Bucuresti , se puneau la religie intrebari de genul : " fecioara Maria ar fi mers in cluburi " sau incercau sa ii convinga pe copii ca ce s-a intamplat in Colectiv a fost pentru ca tinerii erau satanisti...


Putem va rog sa nu deviem de la subiect ? Nu v-am intrebat ce faceati in generala sau daca v-a placut . Ma vad nevoit sa va dau report pentru Off-topic .... Daca in semestrul II fac 18-ani in aprilie sa zicem , mai e vreo sansa sa scap de religie ? In clasa a 12-a in mod sigur imi scriu singur cererea aia sa nu mai fac.

Edited by VladBtz, 01 December 2015 - 19:06.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Subsemnatul, NUME PRENUME, in calitate de parinte/tutore al elevului NUME PRENUME, solicit ca acesta urmeze ora de religie in perioada AN SCOLAR ...
Daca cititi solicitarea nu mai trebuie sa ne dam noi cu parerea.

#12
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 MarianG, on 01 decembrie 2015 - 19:12, said:

Subsemnatul, NUME PRENUME, in calitate de parinte/tutore al elevului NUME PRENUME, solicit ca acesta urmeze ora de religie in perioada AN SCOLAR ...
Daca cititi solicitarea nu mai trebuie sa ne dam noi cu parerea.

Si dupa ce fac 18 o scriu singur . Nu pot sa opresc direct din Aprilie cand fac 18 , trebuie de la inceput an scoalr , nu ?

#13
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 VladBtz, on 01 decembrie 2015 - 18:27, said:


noi am inceput acum intr-a 11-a sa facem toata clasa religie si nu le-a mai cerut la parinti sa faca cerere d-aia . si diriginta mi-a zis ca s-a semnat pe toti anii ....
Ce inveti la religie?
Este ca la istorie ,trebuie sa inveti despre diferiti " sfinti "din calendar ?
Eu as face un manual de religie care sa cuprinda numai razboaiele si crimele comise
de biserica , sa-si faca o parere corecta tinerii nostri despre cat mult  de rau a facut biserica
si implicit  religiile in lume.
Daca tot este sa invete copiii religie,sa invete si faptul ca biserica a interzis stiintele si a ucis
multi oameni de stiinta timp de peste 1300 ani  in toata lumea.
Sa se invete si despre acest lucru-eu as propune o lectie sau chiar doua ,trei,care sa contina toate
tipurile de torturi la care au fost supusi oameni nevinovati,in numele religiei,bisericii

#14
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

 VladBtz, on 01 decembrie 2015 - 19:18, said:


Si dupa ce fac 18 o scriu singur . Nu pot sa opresc direct din Aprilie cand fac 18 , trebuie de la inceput an scoalr , nu ?

Dpdv legal poti renunta cand vrei. Practic, sunt niste incompetenti la secretariatele liceului. Pune-l pe taica-tu sa ti-o scrie daca nu ai 18 ani. Ai model pe net, in care se specifica si legea.
Neaparat sa ceri numar de inregistrare, ca de nu-ti da de ala te-ai deranjat degeaba.

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 mishale, on 01 decembrie 2015 - 19:23, said:

Ce inveti la religie?
Este ca la istorie ,trebuie sa inveti despre diferiti " sfinti "din calendar ?
Eu as face un manual de religie care sa cuprinda numai razboaiele si crimele comise
de biserica , sa-si faca o parere corecta tinerii nostri despre cat mult  de rau a facut biserica
si implicit  religiile in lume.
Daca tot este sa invete copiii religie,sa invete si faptul ca biserica a interzis stiintele si a ucis
multi oameni de stiinta timp de peste 1300 ani  in toata lumea.
Sa se invete si despre acest lucru-eu as propune o lectie sau chiar doua ,trei,care sa contina toate
tipurile de torturi la care au fost supusi oameni nevinovati,in numele religiei,bisericii

-nu confunda ortodoxia cu catolicismul, sau crestinismul cu celelalte religii
-eu cred ca nu stii cati oameni au omorat comunistii atei satanisti

#16
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 cristirg, on 01 decembrie 2015 - 19:32, said:

-nu confunda ortodoxia cu catolicismul, sau crestinismul cu celelalte religii
-eu cred ca nu stii cati oameni au omorat comunistii atei satanisti

 mishale, on 01 decembrie 2015 - 19:23, said:

Ce inveti la religie?
Este ca la istorie ,trebuie sa inveti despre diferiti " sfinti "din calendar ?
Eu as face un manual de religie care sa cuprinda numai razboaiele si crimele comise
de biserica , sa-si faca o parere corecta tinerii nostri despre cat mult  de rau a facut biserica
si implicit  religiile in lume.
Daca tot este sa invete copiii religie,sa invete si faptul ca biserica a interzis stiintele si a ucis
multi oameni de stiinta timp de peste 1300 ani  in toata lumea.
Sa se invete si despre acest lucru-eu as propune o lectie sau chiar doua ,trei,care sa contina toate
tipurile de torturi la care au fost supusi oameni nevinovati,in numele religiei,bisericii

a mai fost abordat subiectul asta si pe alte arii . hai sa nu il deschidem aici . nu asta e scopul topicului

 edy12345, on 01 decembrie 2015 - 19:27, said:


Dpdv legal poti renunta cand vrei. Practic, sunt niste incompetenti la secretariatele liceului. Pune-l pe taica-tu sa ti-o scrie daca nu ai 18 ani. Ai model pe net, in care se specifica si legea.
Neaparat sa ceri numar de inregistrare, ca de nu-ti da de ala te-ai deranjat degeaba.

Adica daca vreau in aprilie fac aia si pana in Iunie nu mai fac religie? daca dureaza mult pana se aproba?

Edited by VladBtz, 01 December 2015 - 20:08.


#17
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Din cate stiu, daca ai nr de inregistrare sunt obligati sa-ti raspunda intr-o luna. Dar de ce trebuie neaparat sa faci 18 ani? Roaga un tutore sa ti-o scrie.

#18
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
si daca vreau sa o fac de acuma , fac modelu de pe net si dupa il inregistrez la secretariat sau cum? si fac cerere ca NU vreau sa particip

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate