Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Donatie sau vazare cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Parintii mei vor primi de la o ruda o casa. Care act este potrivit in cazul in care ruda nu are copii, si nici nepoti?

ultima dată editat de Marius0123 pe data de Marti, 1 Decembrie 2015, 15:36

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Pai vanzare cumparare. Oricum cine sa atace actul din moment ce ruda nu mai are pe nimeni.

#3
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Donatia "se strica" usor. V-C e cel mai ok dar daca persoana respectiva are peste 85 de ani parca iti trebuie nu stiu ce aviz ca sa arate ca mai e in deplinatatea facultatilor mintale.

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
actul de vanzare cumparare e cel mai oke si stai linistit ca nu se poate intampla vreo schimbare.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Orice act se poate ataca! Nu?

As prefera donatia, ca e mai ieftina! Nu platesti impozit!

Edited by arab, 01 December 2015 - 16:59.


#6
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Actul de vanzare cumparare nu se poate ataca, si eu am facut un asemenea act in care bunicii imi vindeau mie toata casa si pamanturile aferente, si mai au 2 copii in afara de tata, si ce lmai sigur e vanzare cumparare

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arab, on 01 decembrie 2015 - 16:59, said:

Orice act se poate ataca! Nu?

As prefera donatia, ca e mai ieftina! Nu platesti impozit!
Nu si cel de V-C......Asta se ataca numai daca dovedesti ca vanzatorul nu era intreg la cap in momentul semnarii....

Edited by Clovis, 01 December 2015 - 18:31.


#8
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Acesta este un subiect discutat și rediscutat.
Vedeţi dispoziţiile referitoare la moştenire din Codul civil  (începând cu Art. 953). Vedeţi şi dispoziţiile referitoare la dobândirea dreptului de proprietate (Art. 557) şi cele despre simulaţie /donaţie deghizată (Art. 992). Vedeţi şi o decizie din 2002 pronunţată de Tribunalul Bucureşti. Alte exemple din jurisprudență despre simulaţie.

Edited by Eugen_D, 01 December 2015 - 19:52.


#9
vio-cio

vio-cio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2016
Contractul de renta viagera nu poate fi o solutie mai ieftina ? Costa mai putin decit contractul de V-C.
De fapt pe mine m-ar interesa daca se poate face un contract de renta viagera intre soti.
Sau cum altfel pot fi exclusi de la mostenire urmasii unuia dintre soti ?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Partaj între soți.
http://notariat-tine...soti-casatoriti
Se poate face pe toate bunurile comune sau numai pe o parte dintre ele.

Dar doamna cu coasa poate alege alta ordine a înmormântărilor. Dacă moare prima oară ăla care vreți să fie proprietar cu cotă-ntreagă ce faceți, o luați de la-nceput cu artificiile juridice? Posted Image

Edited by althea, 15 January 2016 - 13:23.


#11
vio-cio

vio-cio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2016
Partajul intre soti (care am inteles ca se poate face si in timpul casatoriei) poate fi atacat de mostenitorii legali ? Se face doar la notariat sau si in instanta ?
Oricum, este o solutie costisitoare, taxa fiind un oarecare procent din valoarea imobilului. As vrea o solutie inatacabila pentru ca scopul este indepartarea urmasilor sotului de la mostenire.(cu acordul acestuia bineinteles).
Renta viagera mi s-a parut accesibila ca taxa, dar tot nu stiu daca se poate aplica intre soti.


Multumesc frumos pentru raspuns

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și ieftin și inatacabil nu se poate :) Oricum, calculul taxelor se face doar la valoarea cotei, nu a întregului imobil - spun asta că poate te-ai gandit la valoarea întregului imobil.
Partajul amiabil se face la notariat și nu este atacabil de către moștenitori pentru că în schimbul cotei cedate se plătește o sumă (teoretic, că practic asta nu se prea întâmplă). Asta îl face inatacabil, faptul că s-a încasat un preț pe cotă. În timpul vieții oamenii pot face ce vor cu bunurile lor, nimeni nu  e obligat să lase moștenire. Iar ca să fiți absolut siguri că imobilul ajunge la cine vreți, după partaj proprietarul poate dona moștenitorilor lui imobilul.

Contract de rentă viageră între soți nu știu dacă se poate face, mi se pare absurd însă un notar te poate lămuri.

Nu înțeleg ce legătură este între ce ai întrebat în prima postare

Quote

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Parintii mei vor primi de la o ruda o casa. Care act este potrivit in cazul in care ruda nu are copii, si nici nepoti?

si ce ai întrebat în continuare:

Quote

Contractul de renta viagera nu poate fi o solutie mai ieftina ? Costa mai putin decit contractul de V-C.
De fapt pe mine m-ar interesa daca se poate face un contract de renta viagera intre soti.
Sau cum altfel pot fi exclusi de la mostenire urmasii unuia dintre soti ?

Ce te interesează de fapt?  
Cum să le dea ruda părinților tăi casa sau cum să facă părinții tăi după ce o primesc să-i sară pe unii de la moștenire?

#13
vio-cio

vio-cio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2016
Dintre cele doua postari amintite, doar cea de-a doua este postarea mea. In ea am incercat sa sugerez ca poate contractul de renta viagera ar costa mai putin.
In acelasi timp am pus întrebarea daca acest contract se poate face intre soti, deoarece.....asta ma interesa pe mine personal.

Scuze pentru confuzia creeata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate