Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cuvinte monosilabice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pwtzyman

pwtzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2014
Salut! Am nevoie de vreo 80-100 de propozitii simple (cele mai uzuale) formate din 3-6 cuvinte, primul cuvant fiind format dintr-o singura silaba. Sau o lista cu majoritatea cuvintelor fomate dintr-o singura silaba.
Multumesc!

#2
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012
Asta e buna?

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
ai primit tema pentru vacanta? mr. google nu a vrut sa te ajute?

#4
pwtzyman

pwtzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2014
mr. google are liber pe 1 decembrie! Posted Image:)

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Da, cum sa nu fie asa?

... doar un exemplu. Posted Image

Edited by vladutgm, 01 December 2015 - 12:41.


#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 pwtzyman, on 01 decembrie 2015 - 12:12, said:

Salut! Am nevoie de vreo 80-100 de propozitii simple (cele mai uzuale) formate din 3-6 cuvinte, primul cuvant fiind format dintr-o singura silaba. Sau o lista cu majoritatea cuvintelor fomate dintr-o singura silaba.
Multumesc!
În textul dumneavoastră sînt două fraze care încep cu cuvinte monosilabice. Mai trebuie doar să scurtați frazele încît să devină propoziții simple. Nu mi se pare o temă așa grea. Dar trebuie să știi ce e aia o silabă. (Iar răspunsul meu se compune numai din fraze care încep cu cuvinte monosilabice, deci pot să spun că nu e deloc greu.)

#7
pwtzyman

pwtzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2014
Sa va explic cum sta treaba: Stiu ce inseamna cuvant monosilabic si sa alcatuiesc o propozitie cu acesta. Problema este ca imi trebuie 80-100 de astfel de propozitii si n-am atat de multa inspiratie ca sa le fac de unul singur.
De ce imi trebuie atat de multe? - sufar de balbism si cautand pe internet am gasit un program de "autoeducare". Acesta este in limba engleza (eu nu verbesc bine romana ce sa mai spun de engleza). Prima faza a terapiei consta in citirea de astfel de propozitii, asemenea listei A din atasament!
Ma puteti ajuta de bine, daca nu, pastrati comentariile pentru dumneavoastra!
Multumesc!!!

Attached Files



#8
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 pwtzyman, on 01 decembrie 2015 - 15:46, said:

Sa va explic cum sta treaba: Stiu ce inseamna cuvant monosilabic si sa alcatuiesc o propozitie cu acesta. Problema este ca imi trebuie 80-100 de astfel de propozitii si n-am atat de multa inspiratie ca sa le fac de unul singur.
De ce imi trebuie atat de multe? - sufar de balbism si cautand pe internet am gasit un program de "autoeducare". Acesta este in limba engleza (eu nu verbesc bine romana ce sa mai spun de engleza). Prima faza a terapiei consta in citirea de astfel de propozitii, asemenea listei A din atasament!
Ma puteti ajuta de bine, daca nu, pastrati comentariile pentru dumneavoastra!
Multumesc!!!
Am o idee. Mergeți la Wikisursă – o colecție de texte literare românești –, alegeți un autor care vă place și o operă literară a lui, iar din textul respectiv alegeți frazele care încep cu un cuvînt monosilabic. Le mai scurtați dacă e nevoie.

Uite un exemplu: „Bacalureat”, de Ion Luca Caragiale. De acolo am putut selecta următoarele exemple, în cîteva minute:

- La dumneata veneam!
- La mine?
- Da... Te rog să nu mă lași!
- Să nu mă lași!
- La nevoie se arată amiciția.
- Să vedem cât ne ești de prietin!
- Cu cea mai mare plăcere.
- Poți!
- Să nu zici că nu poți!
- Știu că poți!
- În sfârșit, ce e?
- De ce e vorba?
- Pe cine?
- Să nu zici ca nu ți-e prietin!...

#9
pwtzyman

pwtzyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2014
Foarte buna ideea! O s-o aplic... Multumesc!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate