Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

omologare autoutilitara in autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015
Salut oameni buni, am o problema cu un Fiat punto 2 din 2007 am achizitionat masina de curand, Masina este omologata si inscrisa inca  de primul propietar  din 2008 ca si autoutilitara , avand taxa platita si nerecuperata,eu as dori sa o trec ca si autoturism cu 5 locuri, masina avand bancheta din spate montata , farat vreo modificare spre utilitara. S-a mai lovit careva de aceasta problema? Daca aveti idee care pasii de urmat si cat ar costa ? Multumesc!!!

Edited by mateiandrei34, 01 December 2015 - 09:48.


#2
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
In primul rand nu stiu daca se mai poate smecheria din autoturism in autoutilitara si invers, iar apoi si daca se poate, o sa platesti taxa pt autoturism

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
te duci la rar. daca masina a fost omologata de producator si in varianta autoturism, iti va fi reomologata drept autoturism.
in principiu e posibil sa iti ceara dovada ca ai facut modificarea in autoturism in service autorizat rar.
taxa la rar chiar nu o mai stiu, cred ca e in jur de 400 lei.

#4
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Era o firma prin Campulung ce se ocupa cu asta.din ce am inteles, smecheria nu mai merge,si daca ar fi posibil ar costa cateva mii de euro.eu vroiam sa transform un Sharan din autoturism in utilitara pt a plati mai putin la inmatriculare(cer astia 3500 euro pt inmatriculare,masina e din 2006),iar apoi inapoi in autoturism.smecheria nu  ai merge de cativa ani din pacate...mie mi-au spus ca mar costa mult,si ar insemna sa taie capitonaj,scaune,airbaguri spate,etc.am refuzat.

#5
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

 dark_angel_tgv, on 01 decembrie 2015 - 10:30, said:

Era o firma prin Campulung ce se ocupa cu asta.din ce am inteles, smecheria nu mai merge,si daca ar fi posibil ar costa cateva mii de euro.eu vroiam sa transform un Sharan din autoturism in utilitara pt a plati mai putin la inmatriculare(cer astia 3500 euro pt inmatriculare,masina e din 2006),iar apoi inapoi in autoturism.smecheria nu  ai merge de cativa ani din pacate...mie mi-au spus ca mar costa mult,si ar insemna sa taie capitonaj,scaune,airbaguri spate,etc.am refuzat.
Ideea este ca masina are bancheta din spate , arata ca o masina normala , autoturism , in cartea masinii este trecuta autoutilitara .... tot am gasit pareri impartite pe forumuri, unii zic ca se poate altii ca nu ....

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 mateiandrei34, on 01 decembrie 2015 - 10:46, said:

Ideea este ca masina are bancheta din spate , arata ca o masina normala , autoturism , in cartea masinii este trecuta autoutilitara .... tot am gasit pareri impartite pe forumuri, unii zic ca se poate altii ca nu ....
Dar cu ce te deranjează ?
Ce (dez)avantaje îţi oferă transformarea în autoturism ?

#7
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
sigur se poate ...ramane doar problema pretului . Si eu am o autoutilitara pe care as vrea s-o transform in autoturism si sunt curios de costuri .

Quote

Ce (dez)avantaje îţi oferă transformarea în autoturism ?

In cazul meu masina (un Nissan Terrano 2) nu are geamuri laterale in spate si de fiecare data cand trebuie sa ies cu spatele din parcare sau graj nu pot sa vad daca vine ceva ; ies de fiecare data "in orb" .

Edited by Acrisios, 01 December 2015 - 10:56.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 genius, on 01 decembrie 2015 - 10:53, said:

Dar cu ce te deranjează ?
Ce (dez)avantaje îţi oferă transformarea în autoturism ?

autoutilitara are rca mult mai scump, are rovigneta mult mai scumpa, are impozit mai mare.

#9
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
...are revizie tehnica valabila un an , nu doi ca la autoturisme .

Edited by Acrisios, 01 December 2015 - 10:58.


#10
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

 genius, on 01 decembrie 2015 - 10:53, said:

Dar cu ce te deranjează ?
Ce (dez)avantaje îţi oferă transformarea în autoturism ?
Ca autoutilitara sunt taxele mai mari de exemplu: rovinieta este 425 fata de 125, rca mai mare , impozit mai mare, revizie tehnica 1 an fata de 2 ... si nu poti circula decat 2 persoane .... Cel putin asa stiu ..

Edited by mateiandrei34, 01 December 2015 - 11:05.


#11
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Practic masina trebuie convertita de un service autorizat de producator/dealer (nu conteaza ca fostul proprietar a pus el bancheta spate la loc) si reomologata, iar taxa de inmatriculare trebuie replatita. Im pare rau sa-ti spun dar ai luat teapa.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
de unde ati scos asta cu taxa reptatita???
ca vad ca o repetati mai multi?

#13
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 slai, on 01 decembrie 2015 - 13:19, said:

de unde ati scos asta cu taxa reptatita???
ca vad ca o repetati mai multi?
Prin convertirea masinii din autoutilitara in autoturism ea devine practic una noua, ce nu a mai fost inmatriculata niciodata in Romania deci automat o noua taxa de inmatriculare.
Te rog, daca nu ai tangenta cu automobilele in mod profesional nu-ti mai da cu parerea aiurea.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
saracul de mine, chiar cu automobilele nu am tangenta... dar cand aud asa imbecilitati... auzi, devine masina noua...

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule
daca in talon sunt trecute 5 locuri si are geamuri in spate (nu tabla) ai sanse... daca nu? nu!
nu inteleg cum ar putea aparea un Fiat punto 2 ca si autoutilitara...

#16
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

 Nero-d, on 01 decembrie 2015 - 15:33, said:

colegule
daca in talon sunt trecute 5 locuri si are geamuri in spate (nu tabla) ai sanse... daca nu? nu!
nu inteleg cum ar putea aparea un Fiat punto 2 ca si autoutilitara...
in talon sunt trecute 2 locuri si ca autoutilitara , masina are geamuri in spate , nu are nimic modificat la ea , nici eu nu inteleg cum ar putea fi autoutilitara ...

#17
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

 slai, on 01 decembrie 2015 - 14:17, said:

saracul de mine, chiar cu automobilele nu am tangenta... dar cand aud asa imbecilitati... auzi, devine masina noua...

Ai idee ce inseamna omologare? si cred ca se referala vehicul tip nou pus in circulatie, nu degeaba se numeste "omologare tip". Deci  prin omologare se aproba punerea in circulatie a unui vehicul de tip nou, nu vehicul nou, adica din autoutilitara in autoturism

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
de ce crezi ca ai mai multe rubrici in cartea masinii, unde sa completezi date despre masina?
tocmai pentru modificari de genul asta, cand se schimba din autoutilitara in autoturism, se schimba seria de sasiu, etc.
masina e inmatriculata acum, si ramane inmatriculata chiar si dupa schimbare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate