Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Masina sport

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Vreau sa cumpar o masina sport SH pentru care am doar 3 conditii de baza :
1. 0-100km/h in max. 6 s.
2. Decapotabila.
3. Sa arate a masina sport (nu A4 sau BMW serie 3).
Buget 20K.

La prima vedere ar fi asa :
1. SLK - dezavantajat de motor de 3,5 l ca taxe.
2. Z4
3. TT (desi prefer Audi intre cele 3 marci premium germane, in categoria asta e la coada).
4. Boxter - dezavantajat de varsta la 20K
5. 370 Z - idem SLK cu ai lui 3,7 l.
6. Mustang
7. Camaro - NU, prea exotica pentru RO.
8. Spyder - NU.

Altceva ???
Rog pe cei care se pricep sau au condus sa ma lumineze in acest topic (n-am condus-o pe nici una si nu ma pricep la capitolul asta).
Multumesc.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ce venit lunar ai?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu vorbesc din experienta, desi bugetul meu a fost substantial mai mare in timp Posted Image

1. la 20 000 EUR gasesti masini sport vechi, chiar daca nu au foarte multi km la bord.
2. Cum ziceai, pentru ca impozitarea in Romania este imbecila (pe cilindree), ai nevoie de max 2999cmc cilindree.
3. 6s suta' este cam performant pt conditiile tale, mai ales cilindree.
Majoriatatea acestor masini sunt tractiune spate (exceptie TT) => pierd secunde bune pt ca intervine controlul tractiunii. Daca nu ar interveni TC, ai ajunge imediat in sant.
4. Decapotabila in Romania este o idee execrabila.
- vara e de nefolosit din cauza "soarelui prajitor" si mai ales al poluarii (in oras).
La drum lung nu poti merge real cu mai mult de 80 Km/h.
- iarna e prea frig, iar din experientele mele, sub 20 de grade trebuie sa fii nascult la Pol si forjat inf rig, ca sa nu racesti rapid.
- prelata se urateste rapid in praful din Romania.

Eu iti recomand masina sport nedecapotabila.

Si pasagerul trebuie sa fie rezistent. In cazul meu sotia nu a gustat deloc experienta decapotabilelor.

Eu as merge in ordinea Boxster, Z4, TT.

@balaur - ce relevanta are venitul sau lunar?
Omul vrea o masina sport, sa se bucure de sunet, senzatie!
Capra vecinului e problema nationala! Bucurati-va fratilor, ca viata e scurta!

Edited by Ahasverus, 01 December 2015 - 00:01.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Poate nu face 100kmh sub 6 sec, dar interiorul ala arata in mare fel!

ps. Ar mai fi OZN-ul asta, doar ca nu se incadreaza deloc in cerinte.

Edited by ericmario, 01 December 2015 - 00:07.


#5
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014
Poti incerca
jaguar xj cele dinainte de 2010 sau dupa depinde ce aspect preferi
Toyota Supra
Subaru WRX
Toyota Scion FR-S

sau jucarile astea mici:
lexus is f
Ford Focus ST

#6
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Nissan GT-R dar nu stiu daca intra in buget!

#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 05.08.2005
in bugetul asta intra o Honda s2000 foarte bine intretinuta si cu putini km. 2.0 aspirat 240 cp, 9000 ture, doar de fun. O masina care va tine bine la pret peste ani si bine cotata. vezi preturi de inca 30.000 pe alea cu 10-20.000 km.

#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Sau 2-3 Mazda rx-8. Le bubuie motoarele pana se satura de masina sport. Ieftina, superba ca aspect si feeling si nici nu mai contează fiabilitatea.

#9
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Ahasverus, on 01 decembrie 2015 - 00:00, said:

Eu vorbesc din experienta, desi bugetul meu a fost substantial mai mare in timp Posted Image

1. la 20 000 EUR gasesti masini sport vechi, chiar daca nu au foarte multi km la bord.
2. Cum ziceai, pentru ca impozitarea in Romania este imbecila (pe cilindree), ai nevoie de max 2999cmc cilindree.
3. 6s suta' este cam performant pt conditiile tale, mai ales cilindree.
Majoriatatea acestor masini sunt tractiune spate (exceptie TT) => pierd secunde bune pt ca intervine controlul tractiunii. Daca nu ar interveni TC, ai ajunge imediat in sant.
4. Decapotabila in Romania este o idee execrabila.
- vara e de nefolosit din cauza "soarelui prajitor" si mai ales al poluarii (in oras).
La drum lung nu poti merge real cu mai mult de 80 Km/h.
- iarna e prea frig, iar din experientele mele, sub 20 de grade trebuie sa fii nascult la Pol si forjat inf rig, ca sa nu racesti rapid.
- prelata se urateste rapid in praful din Romania.

Eu iti recomand masina sport nedecapotabila.

Si pasagerul trebuie sa fie rezistent. In cazul meu sotia nu a gustat deloc experienta decapotabilelor.

Eu as merge in ordinea Boxster, Z4, TT.

@balaur - ce relevanta are venitul sau lunar?
Omul vrea o masina sport, sa se bucure de sunet, senzatie!
Capra vecinului e problema nationala! Bucurati-va fratilor, ca viata e scurta!
Multumesc pt. raspuns.
M-am gandit si eu la unele dintre neajunsurile pe care le enumeri si incerc sa le evit asa.
1. Evident Boxter iese in fata, dar doar 2009 (macar este euro5 cu facelift) la 80 - 100 K km. Crezi ca 7 ani e prea mult ? Exista si hard top (am vazut dar nu stiu daca nu cumva sunt transformate ulterior) ?
2. Ma pot incadra in 3 l cu destule modele, dar pot sa si depasesc, nu-i un must.
3. Cele enumerate se incadreaza fara pb. In 6 s.
4. Nici eu nu agreez ideea cu panza in RO, de aia m-as duce catre hard top.  Oricum masina o voi folosi de fun, nu va fi masina principala, nu va merge la drum lung si va sta in garaj.
Sincer si pe mine ma tenteaza Z4 28i (hard top, 2012, 5,5 s) si Boxter pt. ca e ... Porsche. Nu stiu daca ca senzatie (vs Z4 sau celelalte) merita 3 ani in plus la vechime si diferenta de cheltuieli ulterioare. Asta vreau sa aflu. TT -ul nu-mi place ( chiar daca tractiunea reprezinta un avantaj).



 ericmario, on 01 decembrie 2015 - 00:02, said:

Poate nu face 100kmh sub 6 sec, dar interiorul ala arata in mare fel!

ps. Ar mai fi OZN-ul asta, doar ca nu se incadreaza deloc in cerinte.
Da, frumoase numai ca nu pot sa nu ma gandesc si la service. Se duc oamenii cu masini normale la serviceuri de marca in RO si nu le dau de cap, asa ca nu pot sa iau ceva exotic.

 balauru69, on 30 noiembrie 2015 - 23:50, said:

Ce venit lunar ai?
Cu raspunsuri d-astea n-ar strica sa vina Fat Frumos sa-ti taie capul.

#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 mihaitzadh, on 01 decembrie 2015 - 00:16, said:

Poti incerca
jaguar xj cele dinainte de 2010 sau dupa depinde ce aspect preferi
Toyota Supra
Subaru WRX
Toyota Scion FR-S

sau jucarile astea mici:
lexus is f
Ford Focus ST
Nu aduc ca look a ceea ce caut chiar daca sunt supersportive.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mufasa, on 01 decembrie 2015 - 10:29, said:


Da, frumoase numai ca nu pot sa nu ma gandesc si la service. Se duc oamenii cu masini normale la serviceuri de marca in RO si nu le dau de cap, asa ca nu pot sa iau ceva exotic.
Referitor la Chrysler Crossfire nu trebuie sa te speri prea tare, pentru ca practic e MB SLK dedesubt.
"The Chrysler Crossfire is a rear-wheel drive, 2-door sports car sold by Chrysler and built by Karmann of Germany for model years 2004-2008.
Developed during the union of Daimler and Chrysler, the two-seater is based on the R170 platform and shares 80% of its components with already defunct R170 Mercedes-Benz SLK320."

Plymouth Prowler e intradevar ceva deosebit, dar hei! 5,9 sec pana la suta! :)

#12
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 ipel, on 01 decembrie 2015 - 00:25, said:

Nissan GT-R dar nu stiu daca intra in buget!
Dac-ar intra in buget ....

 t-balt, on 01 decembrie 2015 - 00:59, said:

in bugetul asta intra o Honda s2000 foarte bine intretinuta si cu putini km. 2.0 aspirat 240 cp, 9000 ture, doar de fun. O masina care va tine bine la pret peste ani si bine cotata. vezi preturi de inca 30.000 pe alea cu 10-20.000 km.
Model prea vechi.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Propun sa cauti o masina cu hardtop,sa fie si sa arate cat mai bine((chiar daca e mai vechiuta putin) si sa aibe motor de cilindree chiar si 2.5 litri.
E batut in cuie sa prinda suta in 6 sec,ai tu fixul asta?Daca prinde in 6.7-7 ,chiar e o problema?

#14
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 05.08.2005
In cazul asta fiind vorba si de un "moft" mai bine cauti sa faci un drive test cu Porsche si cu z4 si vezi care iti place mai mult. La z4 ai avantajul ca are hard top pliabil, la porsche trebuie sa il cumperi separat si sa il tii in garaj.

Mi se pare mult prea subiectiva problema ca sa poti alege una din astea 2 si mai ales pe forumuri.

#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 mufasa, on 30 noiembrie 2015 - 23:24, said:

Vreau sa cumpar o masina sport SH pentru care am doar 3 conditii de baza :
1. 0-100km/h in max. 6 s.
2. Decapotabila.
3. Sa arate a masina sport (nu A4 sau BMW serie 3).
Buget 20K.

La prima vedere ar fi asa :
1. SLK - dezavantajat de motor de 3,5 l ca taxe.
2. Z4
3. TT (desi prefer Audi intre cele 3 marci premium germane, in categoria asta e la coada).
4. Boxter - dezavantajat de varsta la 20K
5. 370 Z - idem SLK cu ai lui 3,7 l.
6. Mustang
7. Camaro - NU, prea exotica pentru RO.
8. Spyder - NU.

Altceva ???
Rog pe cei care se pricep sau au condus sa ma lumineze in acest topic (n-am condus-o pe nici una si nu ma pricep la capitolul asta).
Multumesc.

Lotus Elise R (din pacate cu turbo)
Z3M
sau Z4M


Quote

4. Decapotabila in Romania este o idee execrabila.
- vara e de nefolosit din cauza "soarelui prajitor" si mai ales al poluarii (in oras).
La drum lung nu poti merge real cu mai mult de 80 Km/h.
- iarna e prea frig, iar din experientele mele, sub 20 de grade trebuie sa fii nascult la Pol si forjat inf rig, ca sa nu racesti rapid.
- prelata se urateste rapid in praful din Romania.
Eu iti recomand masina sport nedecapotabila.
io am de 6 ani un Z3 si merg decapotat aprilie-octombrie dupa cum permite vremea. nu in Romania. cu windshield si geamurile laterale ridicate 160 nu e nici o problema, facand abstractie de zgomot.

io unu nu n-as vrea Z4 E89 cu acoperis metalic. greutate aiurea in plus. daca nu-ti place deschis, ia coupe, are rigiditatea mai buna. merge Z4 3.0si din 2008, ala-i pe la 265 CP si nu costa cat un M. desi daca ai cu ce, M as lua.

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Toyota GT86 sau Subaru BRZ - practic e aceeasi  masina.  Benzina 2L aspirat, 0-100 Km/h in  7.6 s si e nedecapotabila.
Review-uri pe net (Clarkson).

#17
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 missionnad, on 01 decembrie 2015 - 11:55, said:

Propun sa cauti o masina cu hardtop,sa fie si sa arate cat mai bine((chiar daca e mai vechiuta putin) si sa aibe motor de cilindree chiar si 2.5 litri.
E batut in cuie sa prinda suta in 6 sec,ai tu fixul asta?Daca prinde in 6.7-7 ,chiar e o problema?
Da, e clar ca nu va fi soft top ci hard sau chiar coupe.
Chestia cu 6 s e importanta daca vb de senzatii si nu e greu de atins performanta asta. Chiar daca ma duc la 3l, mai mult n-as vrea.


#18
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 jakota, on 01 decembrie 2015 - 16:52, said:

Toyota GT86 sau Subaru BRZ - practic e aceeasi  masina.  Benzina 2L aspirat, 0-100 Km/h in  7.6 s si e nedecapotabila.
Review-uri pe net (Clarkson).
Nu ma dau in vant dupa cum arata si sunt cam puturoase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate