Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Vreau sa schimb Z3 compact cu Lumia 1020

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Desi Z3 compactul l-am achizitionat de 3 luni, nu sunt multumit de calitatea pozelor. In rest se misca bine, bateria tine mult si are un design dragut. Sunt constient ca Lumia 1020 e cam naspa la partea cu sistemul de operare si design, dar exceleaza la ceva foarte important pentru mine: poze. Merita sa fac schimbarea asta?

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Da, merita.

#3
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Da

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu daca merita pentru tine.
Cand am renuntat la Nokia, am fost si eu tentat sa vad ce este cu WP. Nu-ti recomand acest SO decat daca nu vrei decat un telefon mobil care face poze bune. Pe acest segment, 1020 ramane o emblema, dupa revolutionarele N8 si 808.

Sa nu mai spun ca sistemele mobile ale MS nu au fost niciodată agreate de utilizatori, poate din cauza unui marketing asemănător cu un alt SO de nișă... WP se scufunda...încet, dar sigur.

Eu am avut Z1 si Z2. Ambele erau extraordinar de bune la poze, cu execeptia faptului ca Z2 se inclazea in foto si inchidea camera. Dar dpdv al calitatii, actualul Note 4 este...mai lent, ca sa spun doar atat si tine cont ca este cotat ca un telefon cu camera buna. Z3 C, as spune ca eu daca nu este un mare upgrade fata de Z2, downgrade nu prea are cum sa fie.

Edited by YOUR_GOD, 30 November 2015 - 22:25.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Esti sigur ca ai setat corect 《balans de alb, expunere, etc》ori dai acolo pe declansator si Dumnezeu cu mila ?!

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Curăţarea de praf şi grăsime a zonei cu lentila camerei face uneori minuni.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 YOUR_GOD, on 30 noiembrie 2015 - 22:06, said:

Nu stiu daca merita pentru tine.
Cand am renuntat la Nokia, am fost si eu tentat sa vad ce este cu WP. Nu-ti recomand acest SO decat daca nu vrei decat un telefon mobil care face poze bune. Pe acest segment, 1020 ramane o emblema, dupa revolutionarele N8 si 808.

Sa nu mai spun ca sistemele mobile ale MS nu au fost niciodată agreate de utilizatori, poate din cauza unui marketing asemănător cu un alt SO de nișă... WP se scufunda...încet, dar sigur.

Eu am avut Z1 si Z2. Ambele erau extraordinar de bune la poze, cu execeptia faptului ca Z2 se inclazea in foto si inchidea camera. Dar dpdv al calitatii, actualul Note 4 este...mai lent, ca sa spun doar atat si tine cont ca este cotat ca un telefon cu camera buna. Z3 C, as spune ca eu daca nu este un mare upgrade fata de Z2, downgrade nu prea are cum sa fie.
Unde se scumfunda?Windows phone este in development ,wp10 apare pentru un maldar de telefoane si spre deosebire de Android,Ms nu permite operatorilor sa-si bata joc de sistemul de operare si sa te trezesti ca update-ul la o versiune mai noua de android mai dureaza un an pentru tine fiindca Orange ro inca nu-ti da Rom oficial.
Ca utilizator de Windows phone iti pot da urmatoarele garantii:sistemul de operare/aplicatiile fac gesturi atunci cand ai o problema hardware.Eu aveam problema cu lumia 435 ce il am la aplicatiile pe card,imi dadeau resuming si apoi ieseau singure,eram pregatit sa merg in service cu el pana mi-a dat telefonul o avertizare cum ca-i varza cardul.Schimbat card,merge perfect(cu limitele lui hardware).
Un alt plus la Wp este securitatea exceptionala a telefonului,pe wp nu e posibil ca un nacajables cu un keylogger sa umble in telefon sa-ti faca viata amara decat daca e unul care a facut asta toata viata.
Ca minusuri mentionez lipsa unor aplicatii,aici doare cel mai tare cand da Google in Ms,WAZE a fost retras iar youtube e de kko.Exista totusi metrotube care da clasa chiar si youtubeului de pe android.
O alta limitare este data de faptul ca Wp nu suporta caracteristici exotice USB.Suporta incarcarea,transfer de date si proiectia ecranului catre un dispozitiv compatibil si cam atat.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Poate am fost rautacios, dar, cel putin la noi, nu exista o competitie la acest nivel, intre WP si Android. Z3 C, chiar nu este un telefon cu Android de toata jena, caz in care, i-as fi recomandat colegului sa-l arunce. Pus langa alt telefon actual, Z3 C, chiar face treaba. Windows Phone nu are interfata, parerea mea. Ma leaga ca iPhone, dar macar aceia au un nume in telefonia mobila.
In concluzie, cred ca putem numic Z3 C, cameraphone.

PS: xeleron, apreciez comentariul tau pertinet si impartial.

#9
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Aia cu windows care se scufunda e discutabila..eu am windows 10 mobile prin insiders si mi se pare a fi destul de bun, si am un xperia compact z1 (ce nimereala) cu android, deci stiu cam ce plusuri si minusuri au fiecare, dar pentru camera, lumia 1020 nu are rival la categoria sa de pret. Cica ar fi un panasonic, dar ala e si ff scump, si greu de gasit, deci da, mergi pe 1020, din punctul de vedere al camerei foto esti asigura..

#10
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Nu mi s-a parut mai grozav la camera. HDRul este mai bun la z3c. Pregateste-te pentru setarile manuale. Parca pe gsmarena este un tool sa poti compara pozele

#11
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Ar trebui sa stii ca bateria nu e unul din punctele forte ale lui 1020. In general ep-urile cu krait 1.5 au o autonomie modesta.
De asemenea, ar fi bine sa verifici daca aplicatiile pe care le folosesti in mod normal au un corespondent in magazinul wp. Sunt destule aplicatii oficiale si neoficiale (dar care sunt de multe ori chiar mai bune ca cele oficiale), însă e bine sa te asiguri inainte sa constati ca-ti lipseste ceva cu adevărat important pentru tine.

Din punctul meu de vedere wp are cea mai buna interfata (aici ma refer la pagina de start si toate informatiile pe care le ai accesibile din prima, fara sa trebuiască sa dai scroll in 2 pagini de icoane si widget-uri). In plus windows 10 va aduce (daca nu-l ai deja instalat prin windows insider) un plus de ururinta in utilizare fata de wp8.

#12
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Merita mai mult lumia 950.

#13
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 wattu, on 01 decembrie 2015 - 00:26, said:

Nu mi s-a parut mai grozav la camera. HDRul este mai bun la z3c. Pregateste-te pentru setarile manuale. Parca pe gsmarena este un tool sa poti compara pozele
Lumia 1020 nu are functia HDR(poate s-a schimbat cu Windows 10) dar la dynamic range ma indoiesc ca este mai slab decat Z3. Asta inseamna ca poti recupera mare parte a detaliilor din zonele mai intunecate.
1020 inca mai scoate poze de exceptie din cate am vazut pe Flickr si in foarte multe cazuri inca le mai da clasa telefoanelor de top din 2015 pe partea foto, desi nu este superior din toate punctele de vedere si in toate situatiile.

Pacat ca cei de la Microsoft nu se gandesc sa lanseze un telefon cu acelasi senzor dar cu un SOC la zi si mai mult ram.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate