Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Livrare Amazon in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
johana123

johana123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.10.2015
Cum livreaza amazon.co.uk in romania, curier, posta? Care sunt experientele?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mixte

#3
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
după titlu ,am zis că s au mutat ăştia şi prin Romanica.
cu cargus,dpd.la cat a explodat lira ...

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 viks, on 30 noiembrie 2015 - 22:18, said:

după titlu ,am zis că s au mutat ăştia şi prin Romanica.
și eu la fel!

Amazon nu are, nici măcar în patria-mamă, la el acasă, un curier preferat. Folosește cine e disponibil la momentul lansării comenzii.
Azi a lansat Amazon Prime cu livrare într-o oră. La TV au experimentat și a ajuns coletul în 35 de minute. Din păcate, e doar pentru unele zone.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Observ o avalansa de topicuri depsre livrarea de pe amazon.co.uk

1. Coletele ajung.
2. In ultima vreme vin prin curier.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de valoarea coletului.

Ca daca comanzi cabluri, huse, stickuri si alte chestii ieftine si usorare ti le livreaza in plic cartonat Amazon la posta (luna trecuta am avut 3 comenzi de genul ).

Daca cumperi ceva mai valoros (telefon, televizor, consola, etc ) prin curier (eu am prins numai UPS).

#7
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
90% vin prin ups ( mă refer la cele peste 3-400 de lei) - o firma de curierat serioasă care își respectă clienții.

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Cazimi, on 30 noiembrie 2015 - 22:27, said:

Amazon nu are, nici măcar în patria-mamă, la el acasă, un curier preferat. Folosește cine e disponibil la momentul lansării comenzii.
Azi a lansat Amazon Prime cu livrare într-o oră. La TV au experimentat și a ajuns coletul în 35 de minute. Din păcate, e doar pentru unele zone.

Important e că ajung pachetele.

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 mufa, on 01 decembrie 2015 - 00:46, said:

Important e că ajung pachetele.
De acord. Deși mi s-a întâmplat (o singură dată, ce e drept), să întârzie muuuult peste data livrării, de am crezut că e pierdut și am încercat să-l anulez. N-am reușit, l-am primit doar mult prea târziu.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Cazimi, on 01 decembrie 2015 - 00:50, said:

De acord. Deși mi s-a întâmplat (o singură dată, ce e drept), să întârzie muuuult peste data livrării, de am crezut că e pierdut și am încercat să-l anulez. N-am reușit, l-am primit doar mult prea târziu.

În general e bine să le scrii în prealabil, se mai întîmplă să nu aibă produsul în stoc sau whateber....

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 mufa, on 01 decembrie 2015 - 00:55, said:

În general e bine să le scrii în prealabil, se mai întîmplă să nu aibă produsul în stoc sau whateber....
Îl aveau, că era un Kindle, care e produsul lor proprietar,  și am plătit pentru livrare în 2 două zile. Ceea ce nu s-a întâmplat.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut un colet care nu a ajuns in 30 de zile, trimis cu posta standard.
Le-am scris si au trimis altul, rapid. A ajuns in 3-4 zile. Primul nu a mai ajuns deloc... Si nu era Amazonul seller, erau altii (nici macar nu era din depozitul Amazon).

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Unele colete ajung prin curier si altele prin posta, ultima varianta nu prea este de dorit. De exemplu ultima comanda (ceva haine) a fost livrata prin posta iar postasul deoarece nu a gasit pe nimeni acasa (apartament) a lasat cutia la usa... salvarea mea a fost ca am ajuns la cateva minute dupa.

Edited by LensFlare, 01 December 2015 - 07:46.


#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 LensFlare, on 01 decembrie 2015 - 07:44, said:

Unele colete ajung prin curier si altele prin posta, ultima varianta nu prea este de dorit. De exemplu ultima comanda (ceva haine) a fost livrata prin posta iar postasul deoarece nu a gasit pe nimeni acasa (apartament) a lasat cutia la usa... salvarea mea a fost ca am ajuns la cateva minute dupa.

Nu înțeleg care e problema. Pe aici se practică des sportul cu lăsatul pachetelor la ușă sau pe la vecini.

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@mufa, vecinii mei abia asteapta sa se intample cate o chestie gen... probabil d-aia si stau pe vizor toata ziua. :)

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 LensFlare, on 01 decembrie 2015 - 13:36, said:

@mufa, vecinii mei abia asteapta sa se intample cate o chestie gen... probabil d-aia si stau pe vizor toata ziua. Posted Image

Schimbă vecinii.

#17
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Daca comanzi de la ei (ca si de pe Ebay) ai grija sa te uiti foarte atent la costurile de transport si la taxe, altfel s-ar putea sa ai niste surprize neplacute.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 LensFlare, on 01 decembrie 2015 - 07:44, said:

iar postasul deoarece nu a gasit pe nimeni acasa (apartament) a lasat cutia la usa... salvarea mea a fost ca am ajuns la cateva minute dupa.

Sigur era prin posta? Postasul imi lasa mereu un aviz si merg eu cand am timp la oficiul postal si ridic pachetul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate