Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Și-a făcut propria țară în mijlocul deșertului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Un artist din New York, a găsit soluția ideală pentru a scăpa de agitația vieții de oraș. Bărbatul și-a creat propria țară, Zaqistan, în mijlocul deșertului din Utah, din Statele Unite. Zaq Landsberg, un artist newyorkez, deține propria sa țară, numită Zaqistan. Totul a început în 2005, când bărbatul a cumpărat, contra sumei de 577 de euro, 8.093 de metri pătrați de pământ în mijlocul deșertului Utah. Ajuns la fața locului, Landsberg a înfipt un steag roșu brăzdat de un desen galben în pământ, astfel luând ființă Zaquistan.   „Am cumpărat terenul imediat după distrugerile cauzate de uraganul Katrina, așa că țara noastră trecea prin vremuri grele. Atunci m-am gândit că pot guverna o țară mult mai bine decât o fac clovnii de politicieni, așa că am creat ceva din nimic în mijlocul deșertului‟, a declarat Landsberg, care se află în Zaqistan timp de câteva zile pe an.    Pe perioada șederii, Zaq crează monumente artistice pentru a înfrumuseța locul. Mai mult decât atât, bărbatul a realizat chiar și o poartă de frontieră și vinde pașapoarte realiste prin intermediul site-ului său personal. Cu toate acestea, Landsberg nu are de gând să construiască case în Zaqistan, pentru că în zonă nu se găsesc încă surse de apă. Cel mai apropiat oraș, Montello, se află la aproximativ 100 de kilometri distanță.   Câțiva dintre prietenii apropiați ai lui Zaq dețin deja un pașaport care le „permite‟ vizitarea țării amicului lor, iar iubita lui, Ana Fisyak, a aplicat pentru cetățenie. „Am fost acolo cu câteva luni în urmă și ne-am distrat de minune. Ne-am făcut singuri cafea, am gătit orez și fasole, am văzut o mulțime de scorpioni și am dormit sub cerul liber. Stelele se văd incredibil de bine, iar răsăriturile și apusurile sunt de vis. Dar nu aș locui acolo. E ca și cum ai alege să locuiești pe planeta Marte: este extrem de cald, bate vântul și pământul e roșu și stâncos‟, a povestit tânăra, potrivit publicației online people.com. Iubitul ei îi susține punctul de vedere, dar asta nu l-a împiedicat să investească aproximativ 9.500 de euro în terenul cumpărat.   „Țelul meu este să fac din Zaqistan o țară adevărată‟, a precizat Zaq Landsberg, care plătește, an de an, taxe pentru spațiul pe care îl deține.


Sursa

#2
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Judecand dupa numele si infatisarea lui Zachary, stramosii sai tot dintr-un desert provin, asa incat e de inteles fascinatia pentru medii martiene.
Numai sa nu cumpere si niste beduini teren alaturi, in care sa gaseasca petrol.

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ma mir cum de nu l-a vizitat nimeni pana acum sa-l invete niste democratie.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posttouchthis, on 30 noiembrie 2015 - 20:10, said:

Bărbatul şi-a creat propria ţară, Zaqistan
.
.
.
.
.
.
.
a precizat Zaq Landsberg, care plăteşte, an de an, taxe pentru spaţiul pe care îl deţine.
No comment.

L.E.: Nu stiu de ce va agitati atat pentru toti "artistii" care ar trebui mai degraba sa stea la ospiciu, nu liberi.

Edited by Friskey, 30 November 2015 - 20:28.


#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ce idiot...

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E un fel de a spune . Teritoriul Statelor Unite nu  e de vanzare la propriu . O fantasmagorie  a lui . USA a cumparat in istorie terenuri dar de vandut niciodata . A mai luat si cu japca , dar asta e alta gasca-n traista .

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Păi dacă plăteşte taxe nu are nicio ţară, dacă ar fi ţara lui şi-ar plăti lui taxele.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Asta este subiect demn de Poiana lui Iocan?

*Mai bine este mutat pe......aria Fun!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 November 2015 - 21:02.


#9
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Recunoscuta de cine aceasta "tara" ?

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Mare este gradina Ta Doamne.Sa nu se trezeasca bietul om cu ceva cereri de retrocedare,ca si pe la noi.

#11
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Asta nu are nicio tara. Are un teren inchiriat, doar ca nu-i trebuie autorizatie ISU.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttouchthis, on 30 noiembrie 2015 - 20:10, said:

am văzut o mulţime de scorpioni şi am dormit sub cerul liber.
Iar cand o sa se intample scenariul din jocul Fallout 3, scoprionii aia o sa fie mari Posted Image

Edited by andreic, 30 November 2015 - 21:16.


#13
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Nimic nou sub soare, vedeti episodul din Family Guy cand Peter infiinteaza Petoria. :)

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Este in America, ce va mai mira?

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View Posttouchthis, on 30 noiembrie 2015 - 20:10, said:

Un artist din New York, a găsit soluţia ideală pentru a scăpa de agitaţia vieţii de oraş. Bărbatul şi-a creat propria ţară, Zaqistan, în mijlocul deşertului din Utah, din Statele Unite. Zaq Landsberg, un artist newyorkez, deţine propria sa ţară, numită Zaqistan. Totul a început în 2005, când bărbatul a cumpărat, contra sumei de 577 de euro, 8.093 de metri pătraţi de pământ în mijlocul deşertului Utah. [...] asta nu l-a împiedicat să investească aproximativ 9.500 de euro în terenul cumpărat.

cu toate astea, inca nu a sesizat nimeni fantasmele si prostiile scrise in aceasta postare?

de cand in SUA, un cetatean american, cumpara de la propria tara cu euro? euro in SUA??????????????????

#16
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostDany_Darke, on 30 noiembrie 2015 - 21:39, said:


cu toate astea, inca nu a sesizat nimeni fantasmele si prostiile scrise in aceasta postare?

de cand in SUA, un cetatean american, cumpara de la propria tara cu euro? euro in SUA??????????????????

nu intelegi ca omul  a cumparat o bucata de pamanat pe care a facut-o parc de distractii?
Asta e totul; Biletul de intrare e un fel de "pasaport"; Asta e tara lui; O proprietate privata;

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostDany_Darke, on 30 noiembrie 2015 - 21:39, said:

cu toate astea, inca nu a sesizat nimeni fantasmele si prostiile scrise in aceasta postare?

de cand in SUA, un cetatean american, cumpara de la propria tara cu euro? euro in SUA??????????????????

Cu toata dragostea Dany , am sesizat-o eu pacatosul mai sus !  Posted Image  E o falfaiala de presa  romaneasca plina de titluri idioate care n-au nici o legatura cu stirea din interior . Citeam aseara un link cu Elodia ca a fost gasita . Om serios nu am deschis ca eram satul de  povesti . Pana la coada am apucat sa citesc o imbarligatura cu cazul de la Adam si Eva   incoace din care reiesea ca au cautat-o unii cu un caine dracos de urmarire  adus de nu-s unde si  cam atat . La comentarii era distractie mare ce era la gura (tasta)  cititorilor de pe site .

Edited by gingisKHAN2015, 30 November 2015 - 21:53.


#18
Arentan1

Arentan1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 29.07.2015
Asta ii un banc, trebuie o cesiune de suveranitate ca sa fie creat un stat, cu predilectie trebuie vanate teritoriile asa zis nevaloroase, Sahara occidentala de exemplu

Edited by Arentan1, 30 November 2015 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate