Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

[PHP]loop infinit cu random dintr-un playlist

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
In folderul audio am creat un alt folder numit colinde. Aici am 20 de fisiere mp3.

Doresc ca la intrarea intr-o pagina anume, sa imi aleaga si redea o melodie. Asta se termina, sa aleaga si sa redea o alta. Si tot asa atat timp cat stau in pagina aceea (ca nu cred ca am sa le pun pe toate paginile).
Am gandit, un loop="infinit", dar imi reia aceeasi melodie la nesfarsit. Idem si daca dau refresh la pagina (ori de cate ori as da F5). Daca refreshul il fac cu (Ctrl+F5), atunci melodiile sunt distincte, dar daca il las, iar repeta la nesfarsit aceeasi piesa,

Eu ma gandisem la ceva de genul asta (in <body>):
(am pus si <source> si <embed> sa vad care merge, ca stiu ca sunt incompatibilitati cu anumite browsere)
...
...
<audio autoplay="true" loop="infinite" id="sound">
  <source src="<?php echo "/audio/colinde/" .rand(0,20). ".mp3"; ?>" type="audio/mpeg">
  <embed id="sound" src=="<?php echo "/audio/colinde/" .rand(0,20). ".mp3"; ?>" loop="true" type="audio/mpeg" controller="false" height="0" width="0">
</audio>
...
...


Ce anume nu e bine? Cum ar trebui scris sa ca faca ceea ce eu vreau?

Multumesc

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda, mi-a venit ideea si am zis sa incerc cu un array, cu elemente definite (calea catre fiecare fisier audio mp3), sa faca un suffle, si apoi sa ia primul element al array-ului.
Functioneaza (adica nu da eroare), dar tot la fel face (imi canta la nesfarsit aceeasi melodie). Posted Image

Ce este gresit? Ceva idei?

Merci

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Gresit e faptul ca incerci sa programezi clientul (browserul) cu un limbaj server-side (php), in loc sa folosesti limbajul client-side (javascript).

Intreaba pe aria corecta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate