Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Am fost muscat de pisica la deget

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
M-a muscat de degetul mare ; asa , cum musc eu din un crenvusti .
Pisica este vaccinata , sta in casa , este blinda .
Din deget a curs singe si am pus degetul sub apa . Apoi am dat cu betadina si am pansat . Noaptea m-a durut cam tare si a doua zi , adica ieri ,  m-am dus la urgenta la spital de infectioase.
Acolo , m-a vazut , mi-a facut vaccin antitetanos si mia dat o reteta cu antibiotic Klacid SR si antiinflamator diclofenac .; nu am fost prea convins sa iau medicamentele.
Degetul s-a umflat , tumefiat , are temperatura , si un punct galbui .
Astazi m-am dus la farmacie si acolo , surpriza : farmacista nedumerita de neconcordanta dintre reteta si prospect medicament .
Klacid SR se ia o data pe zi , o pastila .; La infectii severe  , se ia 2 pastile , dar tot odata pe zi !
Doctorul a prescris 2 pastile pe zi , cite 1/ la 12 ore.
Pina la urma am ajuns la un consens , sa iau 2 pastile 2 zile si restul 1 pastila pe zi .

Intrebari:
a.ce parere aveti de astfel de situatii , respectiv de muscaturi de pisici ?
b.a gresit doctorul la stabilire medicate cu Klacid SR sau este o situatie care nu este in prospect ?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Ai fost la cumva Institutul National de Boli Infectioase "Prof.Dr. Matei Bals"din Bucuresti?Posted Image
http://www.mateibals.ro/

Edited by xmanyacs77, 30 November 2015 - 15:20.


#3
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Okay, nu ai fost convins de un individ care are ~ 10 ani de facultate + inca cativa ani de experienta, dar alegi sa primesti sfaturi de la un forumist, care nu ti-a vazut rana si nu stii ce pregatire medicala are.
Eu zic sa faci exact ce ti-a zis medicul care te-a consultat.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
pentru ca te-ai dus tarziu, doctorul a prescris o doza mai mare, dar nu una de soc, pentru a nu-ti distruge stomacul/rinichii/ficatul. practic a intins doza de soc pe durata unei zile.
astfel de muscaturi, daca se infecteaza (punctul alb) pot genera complicatii urate. tine-te de tratament, lasa ezitarile (nu am fost prea convins sa iau medicamentele Posted Image ).

Edited by strongsss, 30 November 2015 - 15:22.


#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Cred ca nu mai ai mult de trait!Posted Image

Imi pare rau...
Si pe mine ma musca motanul meu saptaminal, dar nu am murit. Inca . Si il am de 12 ani.

#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Expediaza felina in Asia.

#7
EvilDivine

EvilDivine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.04.2012
Pisica aia e nebună. Nu mai pune mâna pe ea. Nu apreciză afecţiunea în exces.
Fă ce au zis doctorii, ei apreciază mai bine problema.

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Si intr-un mod si in celalalt pt infectie severa inseamna ca e terapie de soc cum se mai spune.Nu cred ca e gresit nici un fel nici celalalt.
   Dar - medicul este prudent la antibiotice f puternice sa nu ai alte probleme de la efecte secundare pt ca abuzul antibioticele te poate pune in salvare mai ales daca nu ai un fizic mai superman.
Apoi daca nu respecti indicatia doctorului si nu ai rezultate sau dai ochii peste cap cine e responsabil?

#9
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cool!! Vei incepe sa miorlai, vei zgaria cu labuta pe la usi si vei ajunge premier.. Miauu! [ http://i717.photobucket.com/albums/ww173/prestonjjrtr/Funny/cats38.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Si eu am fost muscat si zgariat de pisica mea,dar a mea  a stat numai in casa,si a
mancat numaivdin mana mea,nu a halit niciodata un soricel,nici nu-i stie gustul,decat poate
in somn cand viseaza si da din ochi in timp ce zvacneste usor(REM).
Probabil in mintea ei soarecii sunt mari ca si cainii lup si de asta mai schiauna in vis cateodata
si se trezeste brusc-are cosmaruri!

#11
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
mergi la medicul de familie si o sa-ti raspunda cel mai bine.

#12
onlymetrics

onlymetrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.11.2015

 hspinache, on 30 noiembrie 2015 - 15:08, said:

Intrebari:
a.ce parere aveti de astfel de situatii , respectiv de muscaturi de pisici ?
b.a gresit doctorul la stabilire medicate cu Klacid SR sau este o situatie care nu este in prospect ?
a.Sunt proaste. Si ele si stapanii. Pe mine m-a muscat (lent dar zdravan) un motan cand manca, din  pura prostie. Eu, prost si mai mare ca ii dadeam pateu pe deget.

b.Nu stiu. Si nici nu iti recomand sa te iei dupa sfaturile mele. Eu ma pregateam sa iti zic ca nu o sa ai nimic, ca eu n-am avut nimic.

Edited by onlymetrics, 30 November 2015 - 15:40.


#13
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Am ramas uimit ce raspunsuri promte ati dat !

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 hspinache, on 30 noiembrie 2015 - 15:08, said:

Astazi m-am dus la farmacie si acolo , surpriza : farmacista nedumerita de neconcordanta dintre reteta si prospect medicament .
Klacid SR se ia o data pe zi , o pastila .; La infectii severe  , se ia 2 pastile , dar tot odata pe zi !
Doctorul a prescris 2 pastile pe zi , cite 1/ la 12 ore.
Pina la urma am ajuns la un consens , sa iau 2 pastile 2 zile si restul 1 pastila pe zi .
Pe mai toate prospectele scrie undeva "sau dupa sfatul medicului". La antibiotice nu se schimba cantitatea si frecventa, ca nu-si mai fac efectul cum trebuie.

 unucelalalt, on 30 noiembrie 2015 - 15:29, said:

abuzul antibioticele te poate pune in salvare mai ales daca nu ai un fizic mai superman.
Nu te pune in salvare, insa e posibil sa devolti rezistenta la acel antibiotic si daca o sa mai ai nevoie, cam naspa...

#15
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Am patit si eu exact la fel, muscat de motanul meu de degetul mare acum 2 ani. Mers la spital, pansat, tratament cu antibiotice 1 saptamana.
Degetul meu se umflase destul de mult, desi erau doar 2 intepaturi si am curatat rana imediat+betadina cum ai facut si tu, dar dupa cateva zile a inceput sa dea inapoi. Antibioticele le-am luat la 8 ore, nu mai tin minte ce erau exact dar erau doza mare.
Si traiesc intr-o tara unde doctorii nu prescriu antibiotice pentru orice.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam repede s-a infectat. Tine bine de tratamentul cu antibiotice. Pe rana dai cu apa oxigenata sau mai bine cu oximed.
Sau asocilin. La ultima infectie, la un deget, fimiu s-a vindecat cu asocilin.

Edited by bumpocbum, 30 November 2015 - 15:59.


#17
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Rana , adica cele 2 intepaturi , este ok . O sa iau si eu antibioticul 7 zile .

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sint 2 intepaturi dar in rana a patruns un microb/bacterie. Incerca cu asocilin-ul . Dai pe deget si bandajezi. Asocilinul trage infectia interioara. La fimiu degetul era vanat... L-a tinut 2 zile "murat" in asocilin si a scapat. Exista si nesansa ca microbul sa fie rezistent la el.
Daca degetul e fierbinte si "zvacneste" atunci ai infectie in interior.

PS: nu vreau sa te sperii dar..
http://www.descopera...oase-decat-crezi
http://www.romedic.r...ectii-muscaturi

Edited by bumpocbum, 30 November 2015 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate