Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare hosting WordPress

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Salut, si la multi ani pentru azi si maine!

Zilele acestea am decis sa cumpar hosting pentru site-urile mele. Site-urile mele au acum 100 - 200 de unici/zi. Dar as vrea sa mai creasca. Vreau sa imi recomandati un host care sa se incarce foarte repede (daca am atat de putini unici si WP cu teme simple si fara prea multe plugin-uri, de ce sa nu se incarce repede?!). Pretul e si el important, dar nu factor principal.

Nu vreau sa ma calicesc si sa sacrific chestii ca optimizarea server-ului, sau suport tehnic. Se poate ca odata si odata si am nevoie sa apelez si la suport tehnic.

Multumesc anticipat.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
MxHost, Romarg, Xservers, EasyHost...
Cate wp-uri vrei sa gazduiesti pe acelasi cont?

Edited by tigerheart, 30 November 2015 - 14:52.


#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu iti recomand btstelecom au preturi accesibile si calitate.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
4 maxim. Dar doar doua vor avea trafic mai mare. Vreau ceva care sa fie bine optimizat. Nu vreau sa se incarce bine azi, si maine, sa se incarce prost, apoi iar bine s.a.m.d.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-eu iti recomand arvixe, sunt o firma serioasa din SUA , dar au servere si in Europa, si iti ofera si domeniu gratis
-pretul e acceptabil avand in vedere ca e si domeniu gratis si iti ofera destule chestii, e o firma de nivel international, de incredere...

#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Merci, dar as vrea ceva in Romania. Nu vreau sa ma incurc cu firme din strainatate.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine iti iei un vps de la un provider serios si ai rezolvat problema. Hostingul shared aparent este ieftin si da bine doar in reclame. Cu 4 site-uri WP, daca mai ai si o gramada de pluginuri o sa iti trebuiasca cel mai scump plan de hosting shared si poate ca nici atunci nu o sa fi multumit.

#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
4 poti tine pe un cont shared, nu ar fi o problema daca zici ca nu ai asa mult trafic.. Eu folosesc mai mult gazduirea de la Mx, dar am testat si de la ceilalti de mai sus si au fost ok.
La Mx poti lua pachetul Personal SSD, e mai mult decat ok pentru inceput.
Referitor la optimizare, e posibil ca uneori wp-ul sa iti faca figuri, indiferent ce gazduire ai. E de ajuns sa ai un plugin care nu e optimizat asa bine si sa iti ingreuneze incarcarea paginii.

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

View Posttigerheart, on 30 noiembrie 2015 - 15:11, said:

4 poti tine pe un cont shared, nu ar fi o problema daca zici ca nu ai asa mult trafic.. Eu folosesc mai mult gazduirea de la Mx, dar am testat si de la ceilalti de mai sus si au fost ok.
La Mx poti lua pachetul Personal SSD, e mai mult decat ok pentru inceput.
Referitor la optimizare, e posibil ca uneori wp-ul sa iti faca figuri, indiferent ce gazduire ai. E de ajuns sa ai un plugin care nu e optimizat asa bine si sa iti ingreuneze incarcarea paginii.


Vad ca ei au si hosting special pentru WP. Sa il iau pe acela, sau personal SSD?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca totusi vrei neaparat shared, atentie mare la cat de mult "Disk IO" si "Entry Processes" iti dau, cu cat mai mult cu atat mai bine.
A, si inca ceva important: musai sa iti poti lua banii inapoi fara comentarii in caz ca nu e totul roz.

Edited by MembruAnonim, 30 November 2015 - 15:27.


#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Cred ca o sa ma duc la MXHost. Sa vad ce iese din toata povestea asta.

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmiki07, on 30 noiembrie 2015 - 15:19, said:

Vad ca ei au si hosting special pentru WP. Sa il iau pe acela, sau personal SSD?
Eu zic ca pentru inceput e bun si personal ssd. Nu stiu cum e cu hostingul special pentru WP, e posibil sa accepte un singur site, nu mai multe pe acelasi cont.
Am de vreo 4 ani un cont shared(hdd, nu ssd) si nu am avut probleme cu resursele. Am avut si 6-8 wp-uri pe el cu un trafic/zi de vreo 500vizitatori unici si a tinut.
Iar la partea de suport, nu am ce sa le bag de vina, de cateva ori le-am scris si noaptea si mi-au raspuns imediat, in vreo 30min, nu a trebuit sa astept pana dimineata plus ca totul s-a rezolvat destul de repede, indiferent despre ce era vorba.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
OK. Hai ca o sa fac comanda. Sa vedem ce iese.

#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Pe langa MXHost care pare OK, am gasit si altele care se lauda cu optimizari pentru Wordpress (simplenet), altii care se lauda cu sisteme mai "avansate" (easyhost), si Hostico care e asemanator cu MXHost, dar pare sa aiba oferta mai buna in aceiasi bani.

Ce stiti de Hostico, si ce recomandati dintre asta si MXHost? Ca pachete au ambele firme asemanatoare, 3.5E/luna, ceva mai multe resurse la Hostico:
MXHost Personal SSD: https://www.mxhost.r...zduire-website/
Hostico Personal Maxi: https://hostico.ro/gazduire-web/ (are IP dedicat inclus, RAM mai mult, CPU mai mult)
EasyHost Basic: http://ro.easyhost.c...azduire-website

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Trimite-le un mesaj celor de la MxHost si intreaba-i exact ce limite si resurse alocate au pentru acel pachet. Apoi poti compara mai bine la partea asta.
La EasyHost nu prea mi se pare asa buna oferta, 10k afisari le poti face destul de usor.
Cu Hostico nu am colaborat pana acum, MxHost e chiar ok pentru ce ofera si de peste 4 ani am un cont la ei cu mai multe site-uri pe WP si cate site-uri de teste si au mers foarte bine pana acum, nu am avut nici o problema la partea de resurse sau suport.

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
@tigerheart - Scrie in termeni si conditii la MXHost: "Pachetul Personal SSD este recomandat pentru un nivel de maxim 25% CPU, 15 de procese simultane și maxim 256 MB RAM"
Pe cand Hostico la Personal Maxi, care costa tot 3.5E ofera: 75% "CPU, vMem 1GB, pMem 400MB RAM , IO 4MB/s, 20 conexiuni concurente".

Stiu ca MX Host e OK ca si suport, firma, seriozitate, la easyhost e adevarat, 10.000 de afisari pe luna nu e nimic spectaculos si apoi trebuie trecut la pachet superior.

Ma uitam la Hostico pentru ca par mai mari resursele, orice o insemna 25/75% din CPU, RAM e mai mult, conexiuni simultane la fel, dar difera si ofertele: MXHost ofera domeniu gratuit cat timp ai un pachet ce ofera asa ceva (apoi trebuie platit), Hostico ofera domeniu gratuit doar in primul an, dar si IP gratuit ceea ce ajuta in teorie (pentru blog).

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Crede-ma ca stiu ce scrie la termeni :) dar mie mi se par cam incomplete datele, de ex. memoria virtuala nu e trecuta.. de asta am zis sa ii intrebi. Pe mine nu m-a prea interesat acest aspect, mai mult l-am luat ca si cont de teste dar cu timpul a devenit cont principal + ca acum cativa ani aveau si alte limite/cont.

Site-ul tau consuma momentan multe resurse?

#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Este vorba de un blog nou Wordpress, asadar nu am ce sa zic in privinta resurselor actuale.
Cat despre date, restul nu le ofera nici daca-i contactezi, ca am discutat cu ei asta acum ceva vreme. Bine, pentru alt scop, dar tot ce au zis e ce scrie si acolo. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate