Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema sau nu? Sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Salut, am achizitionat un sistem 5.1  serioux ht5100c si am o mica problema.


Placa de sunet nu este 5.1 la pc-ul meu dar sincer nu ma intereseaza partea surround,cel putin nu acum.
Am conectat boxele la PC sa le folosesc stereo, dar la telecomanda am 2 butoane, 5.1 si 2.1.   Culmea, mai tare se aude  2.1 desi nu se aud decat 3 boxe, iar la 5.1 se aud toate dar se aude mai incet ca la 2.1.
Ce este de facut? e o problema la boxe?Mentionez ca sunt foarte ok din punct de vedere al redarii, dar se aude incet pt 140W, adica daca la 2.1  se aude f f tare, la 5.1 cu toate boxele se aude mai incet.Sa fie o problema la restul de boxe?boxele sunt conectate in jack-ul  verde printr-un splitter. astept un raspuns din partea voastra,va multumesc.

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Driver-ul plăcii de sunet este la zi?
Dacă da,eu cred că nu ai toate setările efectuate,sau efectuate corect.

#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai si nemultimirea ta care este, alkalineRO ?!
Sistemul tau reda sunetul stereo mai bine in mod 2.1, adica asa cum e si normal si mai putin bine cand il imprastie (cica emulare surround, fie vorba-ntre noi, o porcarie) in toti satelitii, adica asa cum nu-i corect.
In concluzie, care-i vina sistemului ?!

Ce trebuie sa faci tu este sa lasi sistemul sa lucreze in 2.1, ca acela-i modul corect de redare.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Sper ca nu ieie in serios aia 140 W din specificatii. O gluma buna a unor producatori anosti. Oricum , "taria " sunetului nu prea are mare legatura cu watti pe care ii bagi ci mai ales cu SPL-ul boxelor.

#5
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
am driverele la zi, dar am un prieten care are acelasi sistem si se aude 5.1 foarte tare, la fel, printr-un splitter, totul fiind stereo.Nu am zis ca sistemul e defect, dar cum 2.1 se aude foarte tare, la 5.1 ar trebuii sa se auda si mai tare, asa e logica mea.Hai sa zicem ca nu se aude mai tare, dar cel putin la fel ca la 2.1 ar trebuii sa se auda.IN cazul meu la 2.1 e mai tare ca la 5.1... e aiurea, zic si eu ..

In plus asta e motivul pt care am postat aici, daca ma pricepeam nu stresam pe nimeni, e prima data cand am boxe cu RCA etc, cu mai multe mufe, poate nu stiu eu sa le configurez.Manualul boxelor e sumar, nu da indicatii in privinta asta.Daca cumpar o placa de sunet pe USB 5.1 , am sanse sa le aud pe toate tare, asa cum trebuie ?

Edited by alkalineRO, 30 November 2015 - 14:55.


#6
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Ce placa de sunet ai acum  ...onboard....chipset....ceva detalii ?
Sau testeaza sistemul la prietenul tau.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostProfiBv, on 30 noiembrie 2015 - 16:10, said:

Sau testeaza sistemul la prietenul tau.
Sau folosește toate ieșirile placii de sunet FR+FL, SR+SL, C+SW conectate corespunzător la intrările amplificatorului 5+1.

Edited by Mircel, 30 November 2015 - 17:14.


#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu am întrebat de drivere,căci se poate să conteze și chestia asta.
Eu am pățit ceva asemănător,dar nu am avut setări făcute corespunzător.Fapt pentru care se auzea jalnic.
După ce am făcut setările cum trebuie,s-a cunoscut față de mai înainte.

#9
alkalineRO

alkalineRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2010
Asta este placa mea de baza : P5KPL-SE

Repet, nu vreau surround, vreau sa fie stereo dar sa se auda tare in toate boxele...adica nu inteleg de ce in 3 sateliti se aude f bine si in 2 foarte foarte incet...

#10
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
E și normal ca Ă®n 3 sateliți sa se audă mai tare și Ă®n 2 nu, cei 2 sateliți trebuie sa stea Ă®n spate și se vor aude încet,  e prostia de la Windows 7, și eu am un genius hf6000 (cică 100w subufer și 100 sateliții adunați)placa de sunet e doar cu 3 gauri, când ascult muzica, sateliții back left și back right nu se aud la fel de tare ca restul, și scot doar anumite sunete Ă®nalte mai tare, dar când ma uit la filme ma scoate din casa sunetul, Fă-ți un cd cu Ubuntu live și testează acolo cum se aude, ai sa vezi caca se aud toate la fel, nu contează ca e film, melodie sau joc

Edited by devilboost, 05 December 2015 - 19:26.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Iarasi aceeasi problema cred ca enuntata a o mia oara pe forum aici. Nici nu ma mir ca cine intra aici e prea lenes si sa caute postari si thread-uri cu problema asta....
Deci .Pe un sistem 5.1 muzica stereo trebuie sa se auda stereo adica 2.1 by default(2 sateliti-front plus subwoofer). PUNCT.
Daca exista posibilitate din player sau placa de sunet sau sistem se poate face emulare de surround pt. surse stereo (sau fill) cu rezultate mult mai proaste in calitatea sunetului. Mai multe boxe nu inseamna mai bine in audio. Nu e nici problema de la niciun windows 7 ,cum afirma un user de mai sus.
Fisierele cu sunet din surse multicanal(AC3 ,DTS ,AAC,etc) se vor auzi in toate boxele sistemului ,dupa cum e si normal.

View Postdevilboost, on 05 decembrie 2015 - 19:26, said:

placa de sunet e doar cu 3 gauri
Alea 3 gauri sunt arhisuficiente pt. 5 boxe ,sunt legaturi cu jack-uri STREO de 3,5mm. Printr-un singur fir cu jack din ala se alimenteaza 2 boxe. Adica o gaura pt. left right(front ) una pt. left right(rear) si una pt. centru plus subwoofer.

Edited by edigee, 05 December 2015 - 20:28.


#12
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostalkalineRO, on 30 noiembrie 2015 - 14:06, said:

Placa de sunet nu este 5.1 la pc-ul meu dar sincer nu ma intereseaza partea surround,cel putin nu acum.
Si atunci de ce ti-ai luat 5.1 ?Posted Image Sa faci cartofi prajiti ?

View PostalkalineRO, on 30 noiembrie 2015 - 14:52, said:

am driverele la zi, dar am un prieten care are acelasi sistem si se aude 5.1 foarte tare, la fel, printr-un splitter, totul fiind stereo.Nu am zis ca sistemul e defect, dar cum 2.1 se aude foarte tare, la 5.1 ar trebuii sa se auda si mai tare, asa e logica mea.Hai sa zicem ca nu se aude mai tare, dar cel putin la fel ca la 2.1 ar trebuii sa se auda.IN cazul meu la 2.1 e mai tare ca la 5.1... e aiurea, zic si eu ..

Daca cumpar o placa de sunet pe USB 5.1 , am sanse sa le aud pe toate tare, asa cum trebuie ?
Amplificarea si consumul ramane la fel indiferent de numaru de boxe, daca tu setezi semnalul pe mai multe canale si asculti la mai multe boxe in acelasi timp nu o sa se auda mai tare ca in doua boxe, dimpotriva scade presiunea sonora in fiecare boxa si se aude mai incet. Chestie de logica. Acuma depinde si ce intelegi tu prin sunet '' tare''. Problema mentionata de tine vine de la sistem, la pretul ala nu poti avea pretentii sa sune si bine si tare. Ia-ti si tu o statie si doua boxe si o sa vezi diferenta. Sau daca iti place sa se auda tare, cat mai tare mergi pe un behringer ceva. N-ai zis nimic de placa de sunet. Daca iti iei o placa 5.1 o sa se auda asa cum ar trebui sa sune un sistem 5.1 in toti satelitii, nu emulat 5.1, deci e clar ca o sa sune mai bine da nu neaparat si muult mai tare, asta depinde de sistem si de placa de sunet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate