Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Bani primiti din greseala

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Am si eu o intrebare, ce se poate intampla in cazul unui refuz de a returna o suma de bani ce am primit-o din greseala? in loc de 19 $ am primit 1900 $. Este vorba de bani primiti de la site de hosting fisiere ce castigi bani prin upload.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Posibil sa umbli prin tribunale si bonus ceva cu/fara suspendare.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AuP186vvwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 maryotm, on 30 noiembrie 2015 - 13:35, said:

Am si eu o intrebare, ce se poate intampla in cazul unui refuz de a returna o suma de bani ce am primit-o din greseala? in loc de 19 $ am primit 1900 $. Este vorba de bani primiti de la site de hosting fisiere ce castigi bani prin upload.

Tu stii cat de greu se construieste respectul de sine ? De ce vrei sa il calci in picioare pe al tau? Banii vin si pleaca, dar unele lucruri nu se mai pot repara.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu cred ca-ti da nimeni bani din greseala. Vezi sa nu te trezesti ca faci vreo plata paypal de 1900 in timp ce nu ai alti 1900...

Edited by f300, 30 November 2015 - 13:47.


#6
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Un bun care nu-ti apartine,ajuns in posesia ta printr-o greseala sau gasit pe drum,presupune returnarea acestuia catre detinatorul de drept sau predarea acestuia(cand il gasesti pe drum_ la politie.
Acest aspect este prevazut de lege si sanctionat de codul penal.

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 maryotm, on 30 noiembrie 2015 - 13:35, said:

Am si eu o intrebare, ce se poate intampla in cazul unui refuz de a returna o suma de bani ce am primit-o din greseala? in loc de 19 $ am primit 1900 $. Este vorba de bani primiti de la site de hosting fisiere ce castigi bani prin upload.
Da-ne adresa ta.Poate facem o chermeza de 1 Decembrie,daca tot esti in bani Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image

#8
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Trebuie sa le returnezi banii.
Altfel, te vor da in judecata si - peste vreo 3 ani - te vor executa silit.

http://e-juridic.man...teia-10152.html

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Pune-te în situaţia ăluia care a făcut greşeala, tu ce ai face?

#10
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Doamne fereste!
Cam acesta este nivelul, lucru care se poate vedea usor si din felul in care este editat postul de descridere al acestui topic.

#11
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Se numeste imbogatire fara justa cauza. Pentru raspunsul la intrebare verifica articolele 1345 si urmatoarele din Codul Civil. Bonus: http://legeaz.net/no...l-juridic-licit.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://storage0.dms.go4it.ro/media/2/84/2012/6066201/2/police.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi ca iti bate cineva la usa..............colindatorii mascati!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 November 2015 - 14:05.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Mos_Ilie, on 30 noiembrie 2015 - 13:45, said:

Salut,

raspunsul e partial corect, numarul de telefon nu mai este valabil, dupa ce anuntati mililita sunati la 0725477687, si predati-l celui de raspunde, puteti sa va adresati cu apelativul gumball

#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

 maryotm, on 30 noiembrie 2015 - 13:35, said:

Pe langa faptul ca vei fi dat in judecata, baietii de la anaf te vor lua in vizor... Deci o sa ai o chestie de genul 1 + 1 gratis. Ca banuiesc ca aia 19$ nu ai de gand sa ii declari, nu? Posted Image

#15
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Mai si postezi pe forum?
Deja trebuia sa uiti tot.

#16
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
In regulamentul oricarei banci sau serviciu de plata exista negru pe alb scris ca daca primesti mai multi bani printr-o greseala esti obligat sa despagubesti banca / serviciu cu suma retrasa nejustificat. Banii retrasi si utilizati altfel = furt.

Deci oricum , nu ai cum sa scapi.

Iar daca nu merge cu banca , iti intenteaza proces unde castiga 100% de le platesti si cheltuielile de judecata.

Stiu cazuri cu sume muuult mai mari. Tot asa din greseala , e vorba de milioane transferate in cont gresit. Nimeni nu e prost sa iti acorde tie portite de scapare in asemenea cazuri. Banca si in speta cel pagubit are legea de partea lor. Returneaza banii, magarule! Mai si intrebi pe forumuri daca sa fii corect sau un jegos. Ce oameni de rahat ba nene , numa cum sa furi , cum sa il faci pe altul , cum sa profiti din greseala lui.  Comportament tipic de tigan. Oameni cinstiti mai rar. Sunt convins ca daca nu era legea de partea lor nu le returnai nimic. roman adevarat.

Edited by cuddles, 30 November 2015 - 14:47.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 maryotm, on 30 noiembrie 2015 - 13:35, said:

Am si eu o intrebare, ce se poate intampla in cazul unui refuz de a returna o suma de bani ce am primit-o din greseala? in loc de 19 $ am primit 1900 $. Este vorba de bani primiti de la site de hosting fisiere ce castigi bani prin upload.

Este posibil sa te trezesti cu recuperatorii la usa..........mai bine te muti!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 November 2015 - 15:04.


#18
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Multumesc de raspunsuri, dar am fost curios doar de unele pareri iar unele m-au si amuzat.
Banii i-am returnat. Am intrebat deoarce i-am primit de la un site ce se ocupa cu activitati nu tocmai ,,legale", evident ca a fost o greseala din partea lor cand au facut tranzactia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate