Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Jaful OMV Petrom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#1
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Grupul petrolier OMV Petrom, care a obţinut anul trecut un profit de aproape un miliard de euro, este cel mai mare contribuabil la bugetul de stat, plătind taxe şi impozite în valoare de 8 miliarde de lei, în 2012. În total, primii zece contribuabili la bugetul de stat au plătit aproximativ 30 de miliarde de lei, în 2012, reprezentînd 15 procente din buget, relatează Digi24. Pe al doilea loc se află producătorul de ţigări British American Tabacco (5,6 miliarde de lei) şi Rompetrol Rafinărie (4,6 miliarde de lei), urmată de Petrotel-Lukoil Ploieşti
http://www.identitat...atii-economice/
Cum este posibil ca sa avem unul dintre cele mai mari pretul la pompa din UE dar avem cele mai mici salarii si suntem una dintre tarile cu cel mai bogat zacamant de petrol?

Edited by ZorbaGrecu, 30 November 2015 - 12:18.


#2
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015
E simpla treaba, cu conducatorii astia anti-romani, orice e posibil.. Ceasca a deranjat, capitalistii ie buni ca ne exploateaza.

Edited by 0_0, 30 November 2015 - 12:09.


#3
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Pana la urma care e jaful? Ca sunt primul contribuabil al tarii?

#4
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostClaudiu_J, on 30 noiembrie 2015 - 12:09, said:

Pana la urma care e jaful? Ca sunt primul contribuabil al tarii?

Citeste atent ce spune omul ala in articol.

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,331
  • Înscris: 31.08.2006

View PostZorbaGrecu, on 30 noiembrie 2015 - 12:06, said:

Cum este posibil ca sa avem unul dintre cele mai mari pretul la pompa din UE dar avem cele mai mici salarii si una si suntem una dintre tarile cu cel mai bogat zacamant de petrol?

  Asta e una dintre marile marsavii ale statului roman, concret, ale politicienilor romani, care s-au succedat la butoane dupa decembrie '89. Si asta e unul dintre nenumaratele motive pentru care eu ii detest pe acesti odiosi, hoti pana la moarte si dincolo de ea. Sa ai zacaminte de petrol, adica aur curat, si sa te vinzi ca ultima prostituata de pe centura, adica pe doua firfirici, ce poate fi mai marsav ?

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View PostClaudiu_J, on 30 noiembrie 2015 - 12:09, said:

Pana la urma care e jaful? Ca sunt primul contribuabil al tarii?
Eh.. fals. Petrolul sau british tabaco ar fi o sula, fara populatia tarii (clientii)  care fumeaza si baga bani in combustibil.
Si nu atat cat este vorba de valoare produsa, ca petrolul exista, si tigarile sunt ieftine, insa accizarea este grosolana, jaf pe fata.
Defapt prin tigari si petrol statul colecteaza taxe la greu. Nici eu nu credeam ca asa de mult.
Va dati seama daca lumea sta acasa , sau merge cu bicicleta si se lasa de fumat, statul roman ii lovit de criza mai ceva ca de razboi? Ce bula imobiliara? criza din 2008? Fumatul si benzina sunt grosul..

Edited by tfmercedez, 30 November 2015 - 12:21.


#7
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015

View Postfansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:17, said:


  Asta e una dintre marile marsavii ale statului roman, concret, ale politicienilor romani, care s-au succedat la butoane dupa decembrie '89. Si asta e unul dintre nenumaratele motive pentru care eu ii detest pe acesti odiosi, hoti pana la moarte si dincolo de ea. Sa ai zacaminte de petrol, adica aur curat, si sa te vinzi ca ultima prostituata de pe centura, adica pe doua firfirici, ce poate fi mai marsav ?

Da.. asa e. Din ce stiu, anul asta parca ar trebui sa se rediscute redeventele. Ce s-a mai auzit de treaba asta?

#8
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostZorbaGrecu, on 30 noiembrie 2015 - 12:10, said:

Citeste atent ce spune omul ala in articol.

Sincer am citit; Nu mi se pare niciun fel de jaf; Oamenii extrag, rafineaza, fac profit, care e buba?

Ma uit la (de exemplu RAFO) vanduta catre romani de ai nostri; Cam nasol, ce sa zic; Nici nu mai lucreaza, nici nu fac profit, nici nu platesc taxe, nimic;

(despre exemplul aluia din 2010, mi se pare oarecum depasit; Sa intelegem ca au trecut 5 ani de atunci);

#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2015 - 12:18, said:


Sa nu uitam alcoolul...totusi...

#10
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,331
  • Înscris: 31.08.2006

View Post0_0, on 30 noiembrie 2015 - 12:18, said:

Da.. asa e. Din ce stiu, anul asta parca ar trebui sa se rediscute redeventele. Ce s-a mai auzit de treaba asta?

    Parca asa stiam si eu. Oricum, sunt o rusine acele redevente. Puscarie la greu ar fi trebuit sa faca toti ticalosii care au dat pe nimic si petrol, si paduri, si pamanturi, si tot ce a ramas bun de la regimul trecut. Am indurat umilinte de la comunisti, induram umilinte si jaf si de la banditii capitalisti, sanchi, "democrati".

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postfansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:17, said:


  Asta e una dintre marile marsavii ale statului roman, concret, ale politicienilor romani, care s-au succedat la butoane dupa decembrie '89. Si asta e unul dintre nenumaratele motive pentru care eu ii detest pe acesti odiosi, hoti pana la moarte si dincolo de ea. Sa ai zacaminte de petrol, adica aur curat, si sa te vinzi ca ultima prostituata de pe centura, adica pe doua firfirici, ce poate fi mai marsav ?
Statul incaseaza dublul valorii petrolului, prin accize. Deci petrolul ala ajunge la buget.  Nu la populatie. Si bugetul ala este irosit de guvern, salarii la bugetari degeaba.

View Post_Dadi_, on 30 noiembrie 2015 - 12:22, said:

Sa nu uitam alcoolul...totusi...
Masina merge cu alcool. Tot la combustibil se numara.

#12
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015

View Postfansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:23, said:


Parca asa stiam si eu. Oricum, sunt o rusine acele redevente. Puscarie la greu ar fi trebuit sa faca toti ticalosii care au dat pe nimic si petrol, si paduri, si pamanturi, si tot ce a ramas bun de la regimul trecut. Am indurat umilinte de la comunisti, induram umilinte si jaf si de la banditii capitalisti, sanchi, "democrati".

cu conducatori d-astia anti romani, de fapt ce sa se discute.. suntem pierduti pe vecie :)

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Şi dacă nu şi-ar externaliza profitul ar plăti şi mai multe impozite...   în Austria la pompele OMW preţul carburantului este mai mic decât în România, acum 6 ani era invers.

Edited by mihaicozac, 30 November 2015 - 12:28.


#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postfansat, on 30 noiembrie 2015 - 12:17, said:

sa te vinzi ca ultima prostituata de pe centura, adica pe doua firfirici, ce poate fi mai marsav ?

Stai linistit, alea "doua firfirici" sunt la bugetul de stat.. firfireii cei mari sunt si ei, dar altundeva Posted Image

Edited by Damascus77, 30 November 2015 - 12:29.


#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,331
  • Înscris: 31.08.2006

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2015 - 12:25, said:

Statul incaseaza dublul valorii petrolului, prin accize. Deci petrolul ala ajunge la buget.  Nu la populatie. Si bugetul ala este irosit de guvern, salarii la bugetari degeaba.


Masina merge cu alcool. Tot la combustibil se numara.

         E un stat ticalos care isi bate joc in cel mai inalt grad de cetateni. Politicienii sunt de un banditism fara margini. Nu se poate, e strigator la cer, sa avem zacaminte de petrol si pretul benzinei sa fie mai mare decat in alte tari europene fara gram de petrol in sol. Nu cred ca trebuie explicatii tehnico-stiintifice sofisticate ca sa deducem, fie si numai din acest pret umilitor platit de romani pe benzina, cat de ticalosi sunt conducatorii acestui stat.

#16
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015

View Posttfmercedez, on 30 noiembrie 2015 - 12:25, said:

Statul incaseaza dublul valorii petrolului, prin accize. Deci petrolul ala ajunge la buget.  Nu la populatie. Si bugetul ala este irosit de guvern, salarii la bugetari degeaba.


Masina merge cu alcool. Tot la combustibil se numara.

Atunci zic sa mai lase la pret si firmele care extrag petrolul. De ce sa lase statul?

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu este adevarat ca avem "unul dintre cele mai mari pretul la pompa din UE", sint MULTE tari peste, sintem cu destul sub medie la benzina si aprox medie la motorina (asta cu TVA-ul nostru maricel, fara sintem detasat sub)
- cu zacaminte sau fara tot sintem net importatori
- pretul e dat in mare majoritate (literalmente considerabil peste 50%) de taxe. Mai platim taxa de solidaritate pentru falimentul Bancorex? Toate operatiunile, salarii, sedii, profit (din care oricum 16% merge la stat, plus inca aproape jumate merge ca actionar daca vorbim de Petrom/OMV), utilaje, extractie, rafinare, etc - TOTUL este sub ce ia statul doar ca exista. Daca nu ma insel initiatorul vroia sa mearga in Cuba. Mult succes! Acolo tot cam asa e combustibilul, tot asa majoritatea profitului il ia statul, tot e scump, salariile mici, etc.

Edited by f300, 30 November 2015 - 12:34.


#18
ColonelulCondoiu

ColonelulCondoiu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2015
Principalul vinovat pentru aceste redevente mici pe care statul le primeste azi e Basescu Traian, el si-a asumat obligatia de privatizare in anul 2000 prin memorandumul semnat cu Banca Mondiala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate